Išplauti kūdikiui galvytę – labai rimtas darbas, kuris neretai pareikalauja abiejų tėvų laiko ir pastangų. Ne visi vaikai galvytės plovimą pasitinka su šypsena. Vaikutis gali bijoti pilamo vandens, o kartais šampūno dalelių patenka į akis ir graužia – tuomet verksmo ir ašarų neišvengsite. Todėl ruošiantis galvos plovimui labai svarbu pasirūpinti tinkamomis priemonėmis, kurios skirtos specialiai kūdikiams. Jos švelnios, nedirgina akių ir nesausina odos.
Galvos plovimo dažnis priklauso nuo to, kaip greitai „sulimpa“, praranda purumą kūdikio plaukai. Daugumos kūdikių plaukučiai yra švelnūs, trumpi, retoki, taigi jų nereikia labai dažnai plauti. Paprastai kūdikiui galvytę pakanka plauti kartą per savaitę, suprantama, tuomet, kai ji neprakaituoja.
Švelni ir natūrali sudėtis
Kūdikių oda yra itin švelni, lengvai pažeidžiama, pasidengusi atitinkamo rūgštingumo apsauginiu riebaliniu sluoksneliu, kuris neleidžia jos paviršiuje gausiai daugintis ligas sukeliančioms bakterijoms. Kiekvienas prausimas su muilu, ar tai būtų kūnas, ar galva, pašalina minėtą apsauginį sluoksnį. Todėl kūdikių galvytei plauti rinkitės specialiai kūdikiams sukurtus šampūnus, kurie yra švelnūs, hipoalergiški. Rekomenduojama rinktis tokius šampūnus, kurių sudėtyje yra švelniai valančių ir plaunančių sudedamųjų dalių: ramunėlių, medetkų, natūralių aliejų. Šampūnas pašalina nešvarumą ir riebalų perteklių, palikdamas reikiamą jų kiekį, kad galvos oda būtų subalansuota, o plaukučiai sveiki. Labai dažnai plaunant galvytę šampūnas pašalins ir apsauginį sluoksnelį, štai kodėl nebūtina galvytės plauti kasdien.
Net ir kūdikiams šampūnas – pagal plaukų tipą
Rinkdamiesi šampūną, atkreipkite dėmesį į vaiko plaukų ir galvos odos būklę: ar plaukai normalūs, sausi, ar linkę riebaluotis. Pagal šiuos kriterijus reikėtų pasirinkti šampūną.
Plaunant galvą, reikia švelniai pamasažuoti galvos odą – taip pagyvinama plaukų svogūnėlių mityba, jie geriau aprūpinami krauju. Nuo masažo pagerėja kraujo apytaka ir galvos odoje. Be to, švelnus masažas vaikui yra malonus, galvytės plovimas tampa maloniu ritualu. Plovimo trukmė priklauso nuo kūdikio amžiaus – kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau tenka tai daryti, nes mažylį sunku išlaikyti. Gerai sėdinčio, besimėgaujančio maudynėmis kūdikio galva plaunama kelias minutes.
Po plovimo pirmiausia galvą nušluostykite kilpiniu rankšluostuku ir tik po to, jei yra ką šukuoti, – šukuokite tankiomis apvaliais galiukais šukomis.
Ar reikalingas džiovintuvas?
Maudant namuose plaukučių džiovinti džiovintuvu nėra prasmės, nes staigus džiovinimas sausina odą. Jei po maudynių tenka tuojau pat su mažyliu keliauti ar pereiti į vėsesnę patalpą, – tuomet plaukų džiovinimas turi prasmę. Be džiovintuvo neišsiversite, jei lankote kūdikių baseiną ar vandens procedūras.
Jei plaukučiai silpni
Ką tik gimusio kūdikio plaukai yra labai ploni ir minkšti – ir tai normalu. Vaikučiui paūgėjus, tėvai nori, kad plaukučiai sutvirtėtų, taptų vešlūs. Deja, plaukai daugiau apimties ir tvirtumo įgauna, tik vaikui sulaukus maždaug 7 metukų, o visiškai susiformuoja paauglystėje. Todėl tėveliams nereikėtų jaudintis, jei vaiko plaukai yra reti ir plonučiai, jie pamažu stiprės.
Apie būsimus mažylio plaukus galima spręsti ir pagal giminaičių plaukus. Jeigu tėvų, senelių ar net prosenelių plaukai buvo ploni ir reti, vargu ar vaikui bręstant jie pasidarys labai vešlūs ir stori. Genetiškai užkoduotų savybių nepadės sukurti ir jokios plaukų priežiūros priemonės, tačiau jos gali užkirsti kelią plaukų lūžinėjimui ir slinkimui.
Susiję straipsniai