Per šildymo sezoną daugybė žmonių sulaukia kasmetinio nepatogumo – pradeda džiūti nosies gleivinė. Nieko nuostabaus, nes bijome atidaryti langus, kvėpuojame išsausėjusiu kambarių oru, mažai būname lauke. Suskaičiuota, kad šildymo sezono metu patalpose praleidžiame net 22 valandas per parą.
Kas atsitinka gleivinei?
Dėl įkvepiamo sauso oro nosies gleivinė džiūsta, gležna jos oda traukiasi ir skylinėja, gali susidaryti skaudžių šašelių. Pastebėta, kad nosies gleivinė laibiau džiūsta tiems, kurie linkę sirgti sloga ir dažnai vartoja nosies gleivinės kraujagysles sutraukiančius lašiukus nuo slogos. Gleivinė išdžiūsta ne iš karto. Iš pradžių žmogus jaučia perštėjimą, niežulį, paskui jau ir skausmą. Ypač skauda įkvepiant, nosį trinant ir krapštant.
Ką daryti?
Dažnai vėdinkite kambarius, ypač jei namuose yra vaikų. Jei galite, stenkitės juos ir drėkinti (įnešti į kambarį džiovyklą su drėgnais drabužiais ar ant radiatoriaus laikyti drėgną skudurą). Tiesa, tokie kambarių drėkinimo būdai mažai efektyvūs. Galima įsigyti modernių oro drėkintuvų.
Nestatykite lovos prie radiatoriaus.
Stenkitės kuo mažiau naudotis elektriniais orą pučiančiais šildytuvais – jie labai sausina orą. Mažiausiai orą sausina tepaliniai šildytuvai.
Neperkaitinkite kambarių. Jei namie vaikas, tėvams atrodo, kad kambario oro temperatūra turi būti 25 laipsniai. Įrodyta, kad palankiausia kambario oro temperatūra – 20 laipsnių.
Tikras išsigelbėjimas džiūstant nosies gleivinei – nosies plovimas.
Konsultavo otolaringologas Virgilijus Sakalinskas
„Mamos žurnalas“