Patirtimi dalinasi 3 vaikų mama Jurga Kynaitė. Su vyru Audriumi ir vaikais jie šešias savaites keliavo po Vietnamą.
Keliavom po Vietnamą šešias savaites, o apsilankyti Phu Quoc saloje (Fukoko liet.) planavome tik tuo atveju, jei bus pakankamai laiko ir tą turėjome daryti pačioje viešnagės Vietname pabaigoje.
Visata turėjo kitų planų ir mes pakeitėme savo kelionės maršrutą būdami Tam Coc (Vietnamo šiaurėje), nes orai buvo tikrai labai šalti ir lietingi ir nebebuvo prasmės mums tenai likti (taip lijo be perstojo tris dienas, jog nelabai buvom išlindę į lauką, o tyrinėti Šiaurės Vietnamą nusprendėm pasilikti kitam kartui).
Mes skridome iš Hanojaus į Phu Quoc, o bilietus nusipirkome vieną dieną prieš kelionę. Ir turiu pasakyti – buvome maloniai nustebinti ir, nors pradžioje norėjome čia praleisti 5–6 dienas, tyrinėdami šią nuostabią salą, pratęsėme savo viešnagę iki trijų savaičių.
Štai keletas pagrindinių faktų apie Phu Quoc salą Vietname:
- Phu Quoc yra didžiausia Vietnamo sala, esanti Tailando įlankoje, prie pietinių Kambodžos krantų (mes galėjome matyti Kambodžą iš Starfish (Jūros Žvaigždžių) paplūdimio Phu Quoc salos šiaurėje. Sala priklauso Kien Giang provincijai ir yra maždaug 45 km į vakarus nuo Ha Tien Vietnamo žemyninėje dalyje.
- Sala užima apie 574 kvadratinių kilometrų (222 kvadratinių mylių) plotą.
- Phu Quoc yra populiari turistų lankoma vieta, žinoma dėl nuostabių paplūdimių, skaidraus vandens ir vešlių atogrąžų kraštovaizdžių. Pastaraisiais metais ši sala tapo vis populiaresnė, pritraukianti tiek vietinius, tiek tarptautinius turistus.
- Kai kurie iš garsiausių salos paplūdimių yra Long Beach (Bai Truong), Sao Beach (Bai Sao) ir Ong Lang paplūdimys.
- Phu Quoc salos nacionalinis parkas apima daugiau nei pusę salos ir yra pripažintas UNESCO paveldo vieta (pats nacionalinis parkas yra biosferos rezervatas). Parkas garsėja įvairiomis ekosistemomis, įskaitant atogrąžų miškus, kalnus ir laukinę gamtą.
- Istoriškai žvejyba ir žemės ūkis buvo pagrindiniai vietos ekonomikos šaltiniai. Tačiau pastaraisiais metais turizmas tampa vis svarbesnis.
- Phu Quoc garsėja aukštos kokybės pipirų, ypač juodųjų pipirų, gamyba. Pipirų plantacijų galima rasti visoje saloje, o pipirai yra vienas iš pagrindinių salos eksporto prekių.
- Sala taip pat žinoma dėl savo perlų auginimo pramonės, o keli perlų ūkiai siūlo ekskursijas ir demonstracijas.
- Saloje gaminama dideli kiekiai Fish Sauce – žuvų padažas, naudojamas turbūt visų Azijos šalių virtuvėse.
- Pastaraisiais metais Phu Quoc mieste buvo pastebimas didelis vystymasis – statomi nauji kurortai, viešbučiai ir infrastruktūra, kad tilptų didėjantis turistų skaičius (būnant saloje, mes pastebėjome, kad daug pastatų yra negyvenami,- tiesiog ištisi kvartalai, net komercinės paskirties pastatai stovi tušti, laukdami naujų savininkų).
- Sala pasiekiama tiek oru, tiek jūra. Phu Quoc tarptautinis oro uostas aptarnauja skrydžius į/ iš pagrindinių Vietnamo miestų, taip pat į tarptautines vietas (yra netgi tiesioginiai skrydžiai iš/į Kuala Lumpūrą). Be to, salą su žemynu jungia keltai.
- Geriausias metas keliauti į šią salą sausuoju sezonu, kuris tęsiasi nuo Lapkričio iki Balandžio mėnesio. Susisiekimas saloje: – Saloje nuomojami motoroleriai, automobiliai, bei kursuoja keletas vietinių autobusų. Žalias autobusas (numeris 17) kursuoja po salą nemokamai ir veža nuo oro uosto iki pat šiaurinės dalies Grand World (VinWonders). Motorolerių kainos prasideda nuo 80000VND per dieną ir dažnai juos nuomoja netgi viešbučiai. Automobilių nuomos punktų yra ant pagrindinės gatvės- galima labai greitai išsinuomoti automobilį už tikrai gerą kainą- mūsų atveju, nuomojomės už maždaug 30 eurų parai (nereikėjo palikti nei paso, nei užstato).
- Phu Quoc saloje yra daug taksi, bet geriausias variantas yra kviestis per GRAB programėlę –iš karto nustatoma kaina, gali pasirinkti koks automobilis tinka. Su šia programėle galima ir užsisakyt maisto atvežimui į namus.
Kas mums labai patiko ir ką tikrai rekomenduotume:
- Žvaigždžių paplūdimys (Starfish Beach), kuris randasi salos šiaurinėje pusėje. Pasiruoškite praleisti tenai bent jau pusę dienos. Paplūdimyje numojami skėčiai, gultai, bei pardavinėjami gėrimai. Nusigauti tenai reiktų kviestis taxi (vėlgi Per GRAB programėlę), nuvežama iki galutinio taško ir dar reikia paeiti apie pusę kilometro pačiu paplūdimiu – jums tikrai einant siūlys pavežti laivuku uz tikrai nemažą kainą – galite sutikti, bet galima tikrai derėtis (reali kaina šeima turėtu būti 330000 VND už kelionę pirmyn ir atgal). Restoranų pačiame Starfish paplūdimyje nebuvo, tad būtų gerai įsidėti pavalgyti.
- SUN WORLD HON THOM – Saulės Pasaulis – tai Vietnamo teminių parkų tinklas, kuris skirtinguose regionuose sukuria kažką tikrai įspūdingo. Phu Quoc jie pastatė ilgiausią lynų kelią, kurio ilgis yra šiek tiek mažiau nei 8 kilometrai ir tęsiasi per kelias salas. Kelionė šiuo lynų keliu trunka apie 25 minutes (kelto kaina į abi puses suaugusiam 600000 VND, vaikams iki 140 cm ūgio – 450000 VND; į bileito kainą įeina vakaro šou ir nemokamai galima nusifotografuoti ant KISS BRIDGE (Bučinio Tiltas), kur šiaip kainuotų ekstra 350000 VND. Pačiame Saulės pasaulyje (SUN WORLD) yra nuostabus vandens parkas ir keletas atrakcionų.
- SAO Paplūdimys (SAO BEACH) – nuostabaus grožio paplūdimys, kur pasijusite tarsi Maldyvuose – vanduo toks skaidrus ir smėliukas visiškai baltas ir be to, pakrantė pilna palmių, tad tikrai yra kur pasislėpti nuo kaitrios saulės. Vandens motociklai nuomojami vietoje, šalimais yra keletas restoranų.
- Phu Quoc Kalėjimas. Įsikūręs An Thoi Ward, Phu Quoc kalėjimas anksčiau buvo vieta, kur buvo laikomi Vietnamo Respublikos kaliniai. 1995 m. kalėjimas buvo pripažintas nacionaline istorine relikvija ir dabar yra turistų lankomas objektas.
- VinWonders Parkas (kartu su VinWonders Safario Parku), galima tai pavadinti Azijietišku Disnėjaus Pasauliu. Šis parkas naujai pastatytas, yra be galo švarus ir tinkantis praleisti visą dieną bet kokio amžiaus vaikams (ir ne vaikams). Be įvairių atrakcionų, šis parkas dar turi ir akvariumą, kuriame vyksta undinėlių šou du kartus per dieną – tai tiesiog būtina aplankyti. Akvariume galima pamatyti ir susipažinti su įvairiomis žuvimis, pingvinais, vėžliais, rajomis, rykliais, medūzom, o jei išalkot- akvariume yra įrengtas restoranas, kur už stiklo plaukioja jūros gyviai. Safaris be zoologijos sodo, kuriame yra proga net pašerti gyvūnus, ar stebėti šeriamus liūtus, turi ir turą autobusu, kuris trunka apie trisdešimt minučių ir kur galima pamatyti visus didžiausius Afrikos gyvūnus- begemotą, raganosį, liūtus, tigrus, zebrus, antilopes, žirafas, dramblius.
- NGOC HIEN Perlų Ferma – turas šioje fermoje trunka apie trisdešimt minučių. Turo metu supažindinama su perlų gamyba, kur jie panaudojami, parodoma, kokie dirbiniai gaminami iš perlų ir perluočių. O didžiausią įspūdį paliko, tai istorinis muziejus, esantis pačios perlų fermos/ parduotuvės pirmame aukšte. Pats muziejus pilnas iš sudužusių ir nuskendusių laivų surinktų artefaktų (lekščių, puodelių, papuošalų, baldų, ginklų ir t.t.) – visi artefaktai surinkti fermos savininko ir jo komandos, mat jo aistra yra gilus nardymas. PArduotuvėje galima įsigyti papuošalų su vietiniais augintais perlais.
- Vietiniai turgūs. Du pagrindiniai turgūs – vietinis ir naktinis – yra Duong Dong miestelyje. Vietiniame turguje galima nusipirkti vietinių daržovių, vaisių, dirbinių. Naktinis turgus yra labiau skirtas turistams. Verta paminėti, kad pagrindinėje gatvėje yra parduotuvė King Kong, kurioje galima rasti ne tik daug suvenyrų ir vietnamietiškų drabužių, bet ir rusiškų prekių (kaip koldūnai, rūkyti gaminiai ir t.t.)
- Paviršinis nardymas. Kadangi ši sala yra dalis archipelago, yra nemažai vietų, kur galima pasigrožėti povandeniniu pasauliu.
- Žuvies Padažo Fabrikas – labiau gal fabrikėlis, kur gaminamas šis delikatesas. Dauguma fabrikėlių priklauso vietinėms šeimoms, kurios noriai dalijasi gamybos užkulisiais (mes lankėmės Huynh Khoa Fish Sauce Factory).
Vietos, kurios tikrai vertos aplankymo, jei yra laiko:
- Phu Quoc Nacionalinis Parkas
- Tien SOn Dinh (mėgstantiems vaikščioti)
- Pipirų ferma
- Saulėlydis Bai Truong paplūdimyje
- Suoi Tranh krioklys (drėgnuoju sezonu)
Apie kainas:
Phu Quoc tinka bet kokį biudžetą turintiems turistams, apgyvendinimo kainos prasideda nuo maždaug 15 eurų už naktį hostelyje iki keleto šimtų eurų už nakvynę prabangiame rezorte.
Maisto kainos taip pat yra įvairios, priklausomai nuo to, kur valgysite. Vietiniuose restoranėliuose, kur valgo vietiniai, Banh Mi sumuštinis su omletu ar pakepinti ryžiai su daržovėmis kainuoja apie vieną eurą. Vakarietiškame restorane pavalgysite už europietiškas kainas.
Apsipirkimas vietiniame turguje taip pat reiškia, kad sumokėsite daug mažiau nei parduotuvėse, kurios skirtos atvykusiems turistams. Gatvėse pilna pavienių pardavėjų, kur ant vežimėlių parduoda vaisius kainos čia taip pat skirtos turistams.
Dažnai taksi vairuotojai nori pasipelnyti iš turistų ir jei šiaip susistabdyti taksi gatvėje, tikrai kaina bus gerokai didesnė, nei pasinaudojus GRAB programėle (1 km kaina turėtų būti nuo 12000 VND (50 centų).
Motorolerio nuoma prasideda nuo 80000 VND (3 Eurai), automobilių nuomos kainų startas – 700000 VND (25 eurai).
Phu Quoc sala maloniai nustebino savo dar nepakankamai išvystyta infrastruktūra, unikaliomis vietomis bei gražiais paplūdimiais. Mums viešint tena sausio–vasario mėnesiais, turistų buvo gan mažai. O kas labiausiai nustebino tai, kad sutikome net 17 savo tautiečių lietuvių – turbūt visus, kurie tenai viešėjo.
Jurgos gimdymas Meksikoje:
Jurgos kelionės po Šri Lanką su vaikais: