Šiandien auga vaikų karta, kuriai kompiuteris yra savaime suprantama jų pasaulio dalis. Jiems gimus ta dėžutė su mygtukų lentele jau buvo namuose, vadinasi – buvo visada. Tačiau vaikus auginantiems tėvams vis dažniau kyla klausimų – leisti ar drausti ikimokyklinio amžiaus mažyliui domėtis kompiuteriu.
Psichologai ir pedagogai teigia, kad kompiuteris galėtų tapti viena iš lavinamųjų priemonių, pasirinkus saugias specialiai vaikams sukurtas interneto svetaines.
Kaip ir bet kurioje gyvenimo srityje, kraštutinumai iškreipia situaciją ir gali turėti rimtų pasekmių vaiko emocinei ir socialinei raidai. Jei tėvai teigia nieko nedraudžią savo vaikui ir leidžia jam dienų dienas leisti prie kompiuterio, tai gali grėsti socialine vaiko izoliacija, jau nekalbant apie sveikatos problemas.
Dar blogiau, kai kompiuteris tampa priežastimi „atsikratyti“ vaiko, kad nereikėtų su juo užsiimti patiems tėvams. Vaiko raidai be galo svarbus ryšys su tėvais, bendravimas ir bendra veikla – akivaizdu, kad minėtuoju atveju apie jokį bendravimą negali būti nė kalbos.
Kitas kraštutinumas – griežtai atriboti vaiką nuo moderniųjų technologijų pasaulio (ne – televizoriui, ne – mobiliajam telefonui, ne – kompiuteriui), taip „apsaugant“ vaiką nuo „neigiamos“ išorinio pasaulio įtakos. Tokiam vaikui kyla grėsmė nepritapti prie bendraamžių, nes jis paprasčiausiai nesupras kitų vaikų (jų žaidimų personažų, žodyno ir pan.), o pastarieji tikrai netruks pastebėti žaidimų draugo „neišmanymo“. Nors atrodo žiauru, tačiau kartais tokie „nepritapėliai“ sulaukia bendraamžių patyčių, tampa „baltomis varnomis“.
Nori nenori tenka pripažinti, kad neišvengiamai ateina (o gal net jau atėjo?) toks laikas, kai mūsų visuomenėje kompiuterinių pradmenų gavimas vaikystėje bus toks pats savaime suprantamas dalykas, kaip mokėjimas naudotis peiliu ir šakute.
Galbūt vertėtų išpešti naudos iš vaiko domėjimosi kompiuteriu? Vaikutis taip pat nori „dirbti“, sėdėdamas prie kompiuterio, kaip tėtis ar mama. Ypatingos naudos klaviatūros paspaudymas ar raidelių paieška neduos, vargu, ar vaikus sudomins ir tėvų peržiūrimas turinys (juolab kad ne viskas rekomenduojama vaikams matyti).
Vertėtų pasidomėti, kokios sukurtos saugios interneto svetainės, kuriose galima rasti smagių istorijų, užduočių, dainelių ir pan., bet pirmiausia – tėvai privalo imtis atsakomybės, kad vaikas saugiai ir protingai atrastų kompiuterį ir internetą. Juk trimečio tėvai taip pat neišleis vieno į gatvę, o penkiametį, einantį į kiemą žaisti, ne tik nuolat bent viena akimi stebės, bet ir pamokys nesikalbėti su nepažįstamaisiais, saugotis automobilių ir pan.
Ką reikėtų žinoti tėvams:
Pirmieji vaiko žingsniai internete žengiami kartu su tėvais.
Jei vaikas jau moka elgtis lankomoje interneto svetainėje, ir tėvai nusprendžia leisti jam žaisti vienam, rekomenduojama, kad kompiuteris būtų viešoje namų erdvėje ir tėvai galėtų vaiką stebėti.
Saugios interneto svetainės vaikams turinys – jokio smurto ir kitų vaiko psichiką galinčių žaloti vaizdinių, juodų spalvų, prie agresijos vedančių žodžių.
Saugios interneto svetainės vaikams dizainas – švelnios, pastelinės spalvos, kuo mažiau chaotiškai lakstančių ir dėmesį blaškančių paveiksliukų, gerai įskaitomas tinkamo dydžio šriftas.
Saugios interneto svetainės vaikams papildomos funkcijos – paprastas valdymo meniu, leidžiantis kontroliuoti buvimo interneto svetainėje laiką; taip pat pateikiama tėvams skirta informacija, pedagogų ir psichologų patarimai.
Svarbu akcentuoti, kad kompiuteris turėtų būti tik viena iš vaiko užimtumo formų. Nereikia susižavėti vien tik jo siūlomomis galimybėmis. Būtinai kaitalioti įvairias veiklas, kad vaikas augtų sveikas ir pilnavertis modernios visuomenės pilietis.
„Mamos žurnalas“