Pagimdžius vaikutį žindymas tampa rutininiu darbu. Kasdieną jis trunka po kelias valandas, todėl labai svarbu surasti patogią, nugarą tausojančią padėtį. Kokios patogiausios žindymo padėtys?
Svarbu – atsipalaidavimas
Pienas gerai bėga tuomet, kai mama žindo patogiai įsitaisiusi ir atsipalaidavusi, neįtempusi nei kojų, nei nugaros raumenų. Todėl, esant bet kuriai pozai, svarbu patogiai įsitaisyti, apsikamšyti pagalvėmis ir atsipalaiduoti. Jei įsitaisysite nepatogiai, žindydama labai greitai pavargsite. Jei žindote sėdėdama, rankos būtinai turi turėti atramą, o ne kabėti, todėl svarbu išsirinkti ir patogų krėslą. Žindančios mamos nugara turi būti atlošta, moteris neturi būti palinkusi į priekį. Kai žindanti mama pasilenkia į priekį, jai pradeda tempti nugarą ir pienas teka lėčiau.
Mamos kojos turėtų būti padėtos ant atramos, kad truputį pakeltų kelius. Vaikučio pilvukas turėtų liestis su mamos pilvu. Bet kokioje padėtyje žindant vaikutis turi liestis oda prie odos, kūnu prie kūno.
Dažniausiai naudojamos žindymo padėtys:
Gulimoji padėtis šonu. Ši poza mažina nuovargį, leidžia mamai pailsėti geriau nei maitinant sėdomis. Tačiau ji tinkama tik po to, kai mama išmoksta taisyklingai glausti naujagimį prie krūties, o mažylis išmoksta taisyklingai ją apžioti.
Lopšio padėtis (madonos arba klasikinė). Ši poza tinkamesnė, kai kūdikis pradeda stabiliai laikyti galvutę (nuo 3 mėn.), nes mama minimaliai kontroliuoja kūdikio galvelę (ji gali nestabiliai judėti ant motinos rankos). Kūdikis apžioja krūtį iš viršaus, o ne iš apačios, todėl labai dažnai dėl šios pozos traumuojamas spenelis, blogiau ištuštinama krūtis. Ši poza tinkama mažo svorio ar per anksti gimusiems naujagimiams. Nespaudžia cezario pjūvio vietos. Leidžia matyti kūdikio burnytę ir gerai prilaikyti galvytę.
Kūdikio laikymas priešinga ranka. Ši poza patogi, nes mama gali gerai prilaikyti galvytę, kūdikį lengva pridėti prie krūties. Kuomet mažylis yra silpnesnis, gimęs anksčiau laiko ar nemoka apimti krūties, tokia poza yra patogiausia. Taip mama gali geriausiai kontroliuoti mažylio kūnelį ir galvelę, viena jos ranka yra laisva ir ja galima masažuoti krūtį, kad pienelis geriau tekėtų. Ši padėtis itin tinkama, kai mamos didelės krūtys, kai maitinami dvynukai ar vaikučio liežuvio pasaitėlis trumpas.
Pilvas prie pilvo. Jei yra daug pieno, ir jis teka labai stipria srove, galima atsigulti ant nugaros ir pasiguldyti vaikelį ant savęs („pilvas prie pilvo“).
Taip mama gali kontroliuoti pieno tėkmę, ir vaikutis nespringsta. Galvelę mama gali prilaikyti ranka, kad šioji „neįkristų“ į krūtį. Ši žindymo poza plačiai naudojama Australijoje, kur dažnai pasitaiko gausesnė laktacija.
Žindymas keturpėsčiomis. Lengviausiai pienas bėga tada, kai mama stovi keturpėsčiomis, todėl ši padėtis patariama, kai reikia padėti pienui ištekėti – kai užsikimšęs pieno latakas arba kai pažeisti speneliai ir kitos padėtys skausmingos mamai.
Maitinimas naktį
Naktį dažniausiai maitinama gulint ant šono. Gulimoji padėtis labiausiai tausoja mamos jėgas, tačiau, kad ji būtų patogi, reikėtų žinoti keletą dalykų.
Reikia gulėti ant šono, šiek tiek sulenkus kojas per kelius. Pagalves reikėtų pasidėti po galva, tarp kojų ir už nugaros – kaip atramą. Vaikelį galite prilaikyti kaip patogiau: arba tos pusės ranka, ant kurios gulite (išilgai mažylio kūnelio), arba šią ranką pasidėjus po galva, vaikelį prilaikyti kita ranka. Kai norite pamaitinti mažylį kita krūtimi, galite tiesiog pasiversti kūdikio link tiek, kad kita krūtis pasiektų jo burnytę, ir persidėti pagalves pagal patogumą.
Žindymo pagalvės
Kad žindyti būtų patogiau, galima naudotis įvairiausiomis pagalvėmis, skirtomis kūdikių maitinimui. Kūdikiai ant jų jaučiasi patogiai, pagalvės viduje esančios granulės masažuoja nugarytę. Pagalves iš polistirolio lengva nešioti, todėl jos patogios ir kelionėje. Kūdikiui maitinti pagalvę galima pasidėti ant kelių. Tuomet viena pagalvės dalis dedama ant kojos, o kita dalis apsukama už nugaros. Vaiko kojytės dedamos ant pirmosios pagalvės dalies, o galvytė – ties krūtimi.
Kokybiška žindymo pagalvė turėtų būti ne per minkšta, kad vaikelis „neįkristų“ į patalus, turėtų leisti kvėpuoti kūdikio odelei (kad šis be reikalo neprakaituotų).
„Mamos žurnalas“