Trumpas liežuvio pasaitėlis (ankiloglosija) – patologija, kurią galima pastebėti jau kūdikystėje.
Paprastai liežuvis atsiskiria nuo apatinių burnos raumenų prieš gimimą, tad gimęs kūdikis gali kokybiškai žįsti. Kokia priežastis lemia trumpą liežuvio pasaitėlį, nėra aišku, tačiau kartais tai susiejama su tam tikrais genetiniais veiksniais.
Vaikui augant, pasaitėlis gali prasitampyti savaime, kitais atvejais atliekamas chirurginis gydymas.
Ankiloglosijos epidemiologiniai duomenys rodo, kad apie 10 proc. kūdikių turi šią patologiją.
Trumpo pasaitėlio požymiai:
- Sunkumai pakeliant liežuvį prie viršutinių dantų ar judinant jį į šonus (rotacija).
- Sunkumai iškišant liežuvį iš burnos.
- Bandant iškišti lauk liežuvį, stebima širdelės formos galiuko padėtis.
Trumpas liežuvio pasaitėlis trukdo ne tik žįsti, bet ir valgyti tirštesnį maistą valgymui, ryti bei kalbėti.
Kokią įtaką tai daro valgymo procesui?
- Jei kūdikis turi trumpą liežuvio pasaitėlį, tai reiškia, kad jis gali patirti sunkumų žindant. Tokiu atveju kūdikis gali netinkamai paimti krūtį, tai trukdys traukti pieną ar jį nuryti. Pats žindymo procesas gali užtrukti ilgiau nei įprastai. Kūdikis žįsdamas gali kosėti. Be to, kūdikis greičiau išalksta, leidžia specifinius garsus žindymo metu, jam prastai auga svoris.
- Vaikas negali liežuviu atlikti judesių į kairę ir į dešinę. Tai reiškia, kad vaikas liežuviu nepaima (arba jam sunku paimti) maisto nuo vienoje pusėje esančių krūminių dantų ir neperneša į kitą pusę. Šiuo atveju liežuvis dažniausiai stumdomas pirmyn ir atgal.
- Vaikas nepakelia centrinės liežuvio dalies. Tai trukdo tinkamai apdoroti maistą.
- Kadangi negali pakelti centrinės dalies ar judinti liežuvio, vaikui neišeina išvalyti maisto likučių už dantų, likusio maisto tarp dantų ar už lūpų. Tuomet vaikas gali jausti diskomfortą.
- Kai liežuvio pasaitėlis trumpas, tai gali sumažinti vaiko norą ragauti naują maistą.
Kaip pasaitėlio priaugimas lemia kalbėjimo aiškumą?
Ankiloglosija gali lemti netaisyklingą kai kurių garsų tarimą. Dažniausiai nukenčia tų garsų tarimas, kuriuos tariant reikia pakelti liežuvį aukštyn: L, Š, Ž, R. Taip pat galime girdėti netikslų dantinių garsų tarimą: T, D. Priklausomai nuo to, kiek priaugęs pasaitėlis, galima spręsti, ar reikia chirurginio gydymo, ar pasaitėlis prailgės atliekant tam tikrus artikuliacinius pratimus. Dėl šio klausimo reikėtų pasikonsultuoti su logopedu ar ortodontu.