Kūdikio svoris – tarsi lakmuso popierėlis, pasakantis apie jo sveikatą ir savijautą. Daug liūdniau, kai svarstyklių padala nenori kilti.
Lentelės rodo, kad vaikutis turėtų sverti daugiau, o jis per mėnesį sugebėjo pasunkėti vos keliais šimtais gramų.
Kodėl kūdikis priauga per mažai svorio? Yra kelios priežastys.
Trūksta maisto. Pagrindinė ir paprasčiausia priežastis, kodėl vaikutis priauga per mažai svorio – maisto trūkumas. Jei kūdikis valgo tik mamos pieną, apie jo trūkumą galite nujausti.
Kai per mažai pieno, kūdikis:
gerokai dažniau prašo valgyti,
godžiai gaudo spenelį, stipriai traukia, greitai pavargsta ir prie krūties užsnūsta,
energingai čiulpia čiulptuką,
kurį laiką badaudamas būna labai neramus, užmiega tik pervargęs nuo rėkimo. Vėliau badavimas kūdikį išsekina, vaikutis tampa vangus, daug miega,
mažiau šlapinasi,
oda atrodo sausa,
nepriauga svorio.
Jei duotumėte alkanam vaikui vandens, jis be atodairos jį trauktų. Mamos mano, kad patogiausias būdas patikrinti pieno kiekį – jį nusitraukti. Tai klaida, nes nei rankomis, nei pientraukiu nepavyks ištraukti tiek, kiek ištraukia kūdikis. Geriau pasiskolinti ar nusipirkti elektronines svarstykles ir pasverti kūdikį prieš ir po maitinimo. Sužinojusi, kiek per vieną maitinimą kūdikis suvalgo, pasitarkite su gydytoju.
Liežuvio pasaitėlis. Gali būti, kad mama turi pakankamai pieno, tačiau kūdikis vis tiek badauja. Tai gali priklausyti nuo kūdikio anatominių ypatumų. Pavyzdžiui, esant labai trumpam liežuvio pasaitėliui, vaikutis negali ištraukti pakankamai pieno, greitai pavargsta, nustoja žįsti. Pasaitėlį turėtų apžiūrėti pediatrė per eilinį patikrinimą.
Silpnas kūdikis. Neprivalgo ir silpni kūdikiai, kurie neturi fizinių jėgų traukti iš krūties pieną. Tokie žinda tik tol, kol pavargsta. O nuovargis ateina greičiau, nei sotumo jausmas.
Plokšti speneliai. Sunkiau žįsti, jei mamos speneliai plokšti. Apžioti tokį spenelį kūdikiui labai sunku, jis į burnytę įtraukiamas nepakankamai giliai, nėra hermetiškumo, todėl vaikutis ryja ne pieną, o orą. Apžioti ir normaliai žįsti trukdo ir per daug pritvinkusios krūtys.
Žindymo technika. Dažniausia priežastis, dėl ko kūdikiai neprivalgo – ne plokšti speneliai ar pieno trūkumas, o paprasčiausiai netinkama žindymo technika.
Fermentai. Kartais vaikutis valgo pakankamai, bet svoris auga labai pamažu. Galbūt kaltos kepenys, nepagaminančios reikalingo kiekio fermentų, skaidančių laktozę. Tokie vaikai paprastai linkę viduriuoti.
Viduriavimas ir atpylinėjimas. Bet kokios kilmės viduriavimas trukdo kūdikiui priaugti svorio. Svorio augimą stabdo ir dažnas bei gausus atpylinėjimas. Tiek atpylinėjimas, tiek viduriavimas gali būti įvairių ligų simptomai. Todėl visada reikia apie tai pasakyti apylinkės pediatrui. Pavyzdžiui, kūdikis gali atpylinėti dėl vadinamosios prievarčio stenozės, kai susiaurėjęs praėjimas į skranduką. Gal vaikutis viduriuoja ir blogai jaučiasi, nes perdozuota vitamino D?
Testas lengvo kūdikio tėvams
Jei Jūsų kūdikėlis per mėnesį priauga vos kelis šimtus gramų, pagalvokite, ar dažnai jis būna gryname ore, ar daug laiko su juo bendraujate, ar esate ramūs, linksmi ir atsipalaidavę? Kūdikiai gerai jaučia tėvų nuotaikas ir gali mažiau valgyti, nes jaučia psichologinį diskomfortą. Kalbant apie maistą ir svorio augimą, negalima pamiršti pasivaikščiojimų lauke, mankštos, masažų, linksmybių baseine, vakarinių maudynių ir žaidimų. Gera nuotaika žadina apetitą, o gerai pavalgius auga svoris.
Beje, ankstesni ,,normatyvai”, kai buvo siūloma per mėnesį kūdikiui priaugti 1 kg, nebėra tokie griežti.
Visiškai normalu, kai kūdikis pirmaisiais mėnesiais priauga po 500 g. Tukinti kūdikį ir džiaugtis, kad jis priauga po 1,5 kg, nėra prasmės. Įrodyta, kad 30 proc. tuklių kūdikių ir užaugę būna nutukę.
„Mamos žurnalas“