Tik ką gimęs vaikutis atrodo taip nežemiškai – lyg išmintingas senukas ar koks gnomas. Kol taps putniu rausvu kūdikėliu „iš reklamų“, praeis laiko. Kodėl naujagimiai numeta svorio?
Komentuoja KMUK Naujagimių ligų skyriaus vedėja Rasa Tamelienė.
Kodėl po gimimo nukrenta naujagimio svoris?
Naujagimio kūne didelę dalį sudaro vanduo, todėl jo kūno masė pirmosiomis gyvenimo valandomis sumažėja dėl dehidratacijos (vandens netekimo). Vandens naujagimis netenka per odą, plaučius, su šlapimu ir išmatomis. Pirmosiomis dienomis naujagimis iščiulpia nedaug pieno, todėl gauna nepkankamai kalorijų, dėl to irgi krenta kūno masė.
Mažiau kūno masės praranda toks naujagimis, kuris slaugomas neutralioje terminėje aplinkoje, pradedamas maitinti pirmosiomis valandomis po gimimo ir maitinamas laisvu režimu – pagal vaiko poreikį (ad libitum).
Kiek svorio naujagimis gali „numesti“ ir tai bus normalu?
Naujagimiui paprastai nukrenta 6-10 procentų kūno masės, tai yra normalu. Tačiau sveikas, krūtimi maitinamas kūdikis gali numesti ir kiek daugiau. Tai neturėtų sukelti didesnių rūpesčių
Kiek svorio netekti jau nenormalu?
Konkrečiai į šį klausimą atsakyti sunku. Jei naujagimis žvalus, gerai valgo, gerai miega (bet ne ištisai), normaliai tuštinasi, tai jo svorio kritimas greičiausiai bus normalus. Jei jis neteko apie 15-20 proc. savo svorio, mama turėtų kreiptis į gydytoją, kuris ir atsakys, ar viskas tam naujagimiui yra gerai.
Ar tiesa, kad didesnio svorio gimę naujagimiai daugiau ir numeta (ir atvirkščiai)?
Jei naujagimis gimė didesnės kūno masės, tai jo fiziologinis kūno masės kritimas irgi proporcingai bus didesnis (pvz., gimusiam 3000 g svorio naujagimiui 10 proc. kūno masės bus 300 g, o gimusiam 4000 g svorio naujagimiui 10 proc. bus jau 400 g).
Kada baigiasi svorio kritimas ir prasideda kilimas?
Vienodo laiko kriterijaus nėra. Paprastai pradinę kūno masę naujagimis atgauna 10-12 dieną (neišnešiotas naujagimis – lėčiau), tačiau kartais pradinė masė atsistato 3-4 dieną, o kartais tai užtrunka iki 2 savaičių. Tai priklauso nuo naujagimio maitinimo, nuo jo individualių fiziologinių ypatybių.
Kiek gramų per dieną vidutiniškai turi priaugti naujagimis, kai svoris jau pradeda kilti?
Kiekvienas naujagimis svorio priauga savaip, todėl negalime nustatyti tam tikro gramų skaičiaus per dieną, kurie reikš, kad tai yra normalu. Paprastai masės prieaugis vertinamas per ilgesnį laiką – savaitę ar mėnesį. Per dvi savaites naujagimis turėtų pasiekti savo gimimo svorį.
Ar svorio netenka ir per cezario pjūvį gimę kūdikiai?
Taip, svorio po gimimo netenka tiek gimę natūraliais gimdymo takais, tiek ir cezario pjūvio operacijos metu gimę naujagimiai.
Ar tikslinga namie turėti svarstykles ir kasdien sverti naujagimį?
Tai daryti yra ne tik nereikalinga, bet ir žalinga, nes mama stebi kiekvieną nukritusį kūdikio svorio gramą, dėl to labai jaudinasi. Šios neigiamos emocijos gali užblokuoti pieno gamybą, todėl mamos laktacija sumažės. Jei naujagimiui reikėtų kasdien sekti kūno svorį, vaikutis turėtų gulėti ligoninėje. Jokiais atvejais nepatariama namie sverti kasdien, nebent tai būtų sugalvoję tėvai dėl sportinio intereso. Pakanka sverti profilaktinių apžiūrų metu poliklinikoje.
Ar neišnešiotų arba pernešiotų naujagimių svoris krenta taip pat, kaip ir gimusių laiku?
Pernešiotų naujagimių kūno masė krenta panašiai, kaip ir normaliai išnešiotų, o neišnešiotų naujagimių masė paprastai nukrenta daugiau, o atauga lėčiau.
„Mamos žurnalas“