
Patogiausia vaikutį pratinti ant puoduko vasarą.
Tačiau atostogos yra išimtis iš taisyklės. Tas 3–4 savaites, kai su kūdikiu atostogausite, teks sunaudoti gerokai daugiau sauskelnių ir atidžiau prižiūrėti odelę.
Vasarą vaikai daugiau šlapinasi. Žinoma, jeigu duodate pakankamai skysčių. Karštą vasaros dieną kūdikiai labiau rizikuoja netekti skysčių nei suaugusieji, nes jų odelė plonesnė ir termoreguliacija prastesnė, be to, vasarą mažyliai daugiau juda, todėl turite jiems pasiūlyti atsigerti kas 1,5–2 valandas. Skaitytojos dažnai klausia, ar duoti papildomai gerti žindomam kūdikiui iki 6 mėn. Tokiam kūdikiui motinos pieno visiškai pakanka net ir karštą vasaros dieną. Motinos pieno sudėtis yra unikali ir kinta pagal vaiko poreikius, karštą vasaros dieną pienas tampa vandeningesnis. Tik vėl pastaba – turite gerokai dažniau pasiūlyti krūtį, kad kūdikis ne tik pavalgytų, bet ir atsigertų. Daugiau gerdamas kūdikis daugiau šlapinsis, todėl sauskelnes siūloma keisti ne kas 4, o kas 2 valandas.
Sauskelnių „mados“ paplūdimyje. Kai aplinkos temperatūra yra daugiau 22°C, kūdikis gali būti be sauskelnių, bet tik tuomet, jei yra namie ar nuosavo namo kieme ant pievutės. Suprantama, jei su juo einate į žmonių susibūrimo vietas, etiketas prašo segti sauskelnes… Paplūdimiuose kūdikiai ir maži vaikai dažnai laksto nuogi, sėdinėja ant smėlio, žolės. Tai natūralu. Tačiau, jei įtariate, kad smėlis ar žolė gali būti nešvarūs – sauskelnės būtinos. Taškymasis vandeniu, vandens tėkmės, čiurlenimo, fontano garsai gali paskatinti šlapintis dažniau, todėl į paplūdimį pasiimkite bent 2–3 sauskelnes keitimui.
Sauskelnės baseine. Išskridus atostogauti į kurortus, kur maži vaikai daug laiko praleidžia baseinuose,būtina apsirūpinti specialiai maudymuisi skirtomis sauskelnėmis. Tėvai sako – vaikutis ką tik pasišlapino ir pasituštino, jis tikrai „nepadarys“ į baseiną. Tačiau baseinuose vandens temperatūra visuomet yra žemesnė nei aplinkos, o temperatūros skirtumai skatina norą šlapintis ir tuštintis. Ta pati taisyklė galioja ir maudant vaiką ežere ar jūroje – beveik 100 proc., kad jis besipliuškendamas pasišlapins.
Ten pateko smėlio. Kartais ir segint sauskelnes į vidų patenka smėlio. Retkarčiais patikrinkite, vaikutį apiplaukite tekančiu vandeniu, tik jokiu būdu netrinkite, nes smėlis gali pažeisti labai švelnią gleivinę ir odelę. Tėvai į paplūdimius pasiima drėgnų servetėlių, bet daug tikslingiau pasiimti švaraus vandens butelį ir jį laikyti pašildytą saulėje, o prireikus – kūdikio užpakaliuką apiplauti, bet ne trinti servetėlėmis.
Mergaitėms vandens srovę nukreipkite iš viršaus į apačią. Apiplovę netrinkite rankšluosčiu, leiskite nudžiūti arba nusausinkite kilpiniu rankšluosčiu, juo tik švelniai prisiliesdami prie drėgnų vietų.
Po sauskelnėmis – šiltnamio efektas. Kai retai keičiamos sauskelnės, užpakaliukas ir tarpvietė vasarą labai kenčia, nes, esant aukštai aplinkos temperatūrai, po sauskelnėmis susidaro šiltnamio efektas, kuris dar labiau padidėja, jei kūdikis pasišlapina, nors ir kelis lašiukus. Nusegusios sauskelnes mamos pajunta, kad kūdikio odelė net įkaitusi. Ir vėl ta pati auksinė taisyklė – odelei atvėsus, nuplaukite tekančiu vandeniu, leiskite šiltame ore nudžiūti, naudokite odelės priežiūros priemones, pageidautina – tokią, kurios sudėtyje yra natūralių aliejų ir pakankamas kiekis cinko oksido, kad ne tik apsaugotų odelę nuo šutimo ar gydytų, bet ją ir minkštintų, drėkintų. Reikėtų palaukti 20–30 min., kad kremas įsigertų.
Svarbiausia, kad pateptas priemone kūdikis iškart nepatektų ant smėlio!
Patarė docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straupsniai