Vystyklų bėrimą, liaudiškai vadinamą iššutimais, patiria beveik visi kūdikiai. Atrodo normalu, jei parausta itin jautri neseniai gimusio kūdikėlio odelė. Paskui mamos įgunda ją prižiūrėti, o ir kūdikio oda, regis, sutvirtėja, pasidaro nebe tokia jautri. Iššutimai gali varginti ir antraisiais metais, nes dauguma vaikų dar dėvi sauskelnes.
Odos problemos pirmaisiais metais
Vystyklų dermatitas – odos ir jos raukšlių, apgaubtų vystyklais, uždegimas. Jis kyla dėl to, kad šlapiuose vystykluose kaupiasi bakterijos, gaminančios amoniaką, kuris dirgina odą. Ją dirgina ir drėgmė bei šlapime ir išmatose esančios medžiagos. Nesvarbu, ar vaikas vystomas medžiaginiais vystyklais, ar jam segamos sauskelnės, nebent jos būtų keičiamos labai dažnai. Sauskelnėse kūdikis jaučiasi sausas, nes jos gerai sugeria šlapimą, tačiau amoniaką gaminančios bakterijos juk niekur nedingsta – jos vis tiek dirgina odą.
Kūdikis gali šusti ir dėl elementaraus higienos nesuvokimo, kai mama, pakeitusi vystyklus ar sauskelnes, kūdikio neapiplauna, kruopščiai neišsausina odos raukšlių, skuba suvystyti, užmiršta, kad oro vonios ne tik grūdina, bet ir gydo.
Mažyliai šunta dar ir dėl to, kad jų oda labaijautri. Kuo vyresnis vaikas, tuo mažiau rizikos jam iššusti.
Kai mažylis sėda prie stalo
Žinoma, pradėjuspapildomą maitinimą, ne visi kūdikiai pradeda daugiau šusti. Nors šiuo metu daugybė kūdikių yra jautrūs įvairiems produktams, alergiški, ir jų oda, pradėjus primaitinti, tampa gerokai jautresnė, labiau sureaguoja į išmatas. Juk pradėjus papildomai maitinti pasikeičia išmatų sudėtis, tuštinimosi dažnumas (paprastai pradėti papildomai maitinti kūdikiai pradeda tuštintis dažniau, skysčiau). Tad reikia vėl būti budriems ir daugiau dėmesio skirti odos higienai. Vos atsiradus paraudimui, pamačius, kad oda pasikeičia tik sušlapusi, reikėtų profilaktiškai vartoti tepalus ar purškalus su cinko oksidu. Pvz., prieš nakties miegą, kai tikėtina, kad kūdikis ilgiau bus su drėgnais vystyklais arba sauskelnėmis.
Odai gydyti apie išangę ir jai artimas sritis gydytojai dažniausiai rekomenduoja priemones su cinku. Taip yra todėl, kad jos dezinfekuoja, sutraukia ir sausina odą. Dėl to sumažėja bakterijų poveikis odai. Cinko oksidasjungiasi prie odos bei žaizdos sekreto ir sudaro tirpias cinko druskas, kurios audinius sutraukia, sausina ir šiek tiek dezinfekuoja. Be to, jos nedirgina sveikos odos.
Kaip tinkamai naudoti priemones su cinku
Pažeistą odą tepkite plonu priemonės su cinku sluoksniu. Jeigu prasidėjęs vystyklų dermatitas, priemonę naudokite 3 ir daugiau kartų per dieną.
Iššutimų jokiu būdu netepkite spiritu, jodu, nebarstykite krakmolu. Vaikų pudros irgi nenaudokite, nes sukietėjusi pudra kūdikiui judant braižo odą.
Vystyklai, odos priežiūros priemonės ir daugelis jų sudedamųjų dalių yra didelis krūvis kūdikio odai. Tyrimai parodė, kad mamų požiūris į kūdikio odos priežiūros priemones yra toks pat, kaip ir į kosmetiką. Mamos pačios naudoja daugybę priemonių (atskirus kremus veidui, paakiams, rankoms, kūnui), tad taip pat gausiai norėtų kremais ir tepalais „lepinti“ vaiką. Jei naudojami visi odos priežiūros linijos gaminiai, sveiko kūdikio oda tepama 7–8 skirtingais produktais, jų sudėtyje gali būti iki 60 skirtingų medžiagų. Toks krūvis odai gali ne padėti, o pakenkti. Jei mama dažnai keičia produktus, medžiagų, galinčių sudirginti odą, vis daugėja. Netinkamai parinkti odos priežiūros produktai gali odelę sausinti, dirginti, gali sutrikti regeneracija dėl nelaidumo orui, atsirasti alerginių reakcijų.
Todėl geriausia, jei kūdikio odos priežiūros priemones parinksite kartu su gydytoju.
Jokia priemonė negelbsti, kai ignoruojama higiena. Galite purkšti ir tepti tepalais 10 kartų per dieną, bet, jei nekeisite vystyklų, neprausite vaikučio, netaikysite oro vonių, jis vis tiek šus.
Priklausomai nuo odos pažeidimo sunkumo iššutimus rekomenduojama gydyti lengvais barjeriniais kremais, kurie apsaugo odą nuo išorinių veiksnių poveikio ir padeda gyti, hormoniniais preparatais, kurie mažina uždegimo simptomus, arba priemonėmis, naikinančiomis infekciją.
Pirmoji pagalba iššutus
1. Kuo sausiau, tuo geriau. Šuntančio vaikučio oda turi būti kuo sausesnė, nes drėgmė – puiki terpė daugintis mikroorganizmams, kurie ir sukelia odos uždegimą.
2. Specialus nusausinimas. Nuprausę vaikučio užpakaliuką, nusausinkite jį švelniu rankšluosčiu. Jokiu būdu negalima trinti, o tik apspaudyti. Dauguma frotinių rankšluosčių gali būti per šiurkštūs, tuomet sausinkite minkšta medžiaga, pavyzdžiui, flanele. Odą galima padžiovinti drungna plaukų džiovintuvo oro srove.
3. Kremai. Visiškai sausą odelę patepkite priemone su cinku. Jei iššutimų jau yra, tepti reikia po kiekvieno sauskelnių keitimo.
4. Sauskelnių keitimas. Sauskelnes ar vystyklus pirmaisiais mėnesiais reikia keisti prieš kiekvieną maitinimą ir po jo bei kiekvieną kartą kūdikiui pasituštinus (10–12 kartų per parą). Vėliau pakanka sauskelnes pakeisti po kiekvieno maitinimo, bet ne rečiau nei 6 kartus per parą.
5. Sauskelnių dydis. Sauskelnės turi būti tinkamo dydžio – jokiu būdu ne per mažos. Sauskelnės turi gerai priglusti, tačiau jų nereikia užsegti labai tampriai. Užklijavus juosteles, tarp sauskelnių priekinės dalies ir kūdikio pilvuko turėtų pralįsti mamos pirštas.
6. Sauskelnių rūšis. Jei kūdikis šunta, gali būti, kad jam netinka sauskelnių rūšis. Kartais tenka išbandyti visas, kurias siūlo prekybos centrai ir… pereiti prie daugkartinių vystyklų.
7. „Stop“ muilui. Nereikėtų pernelyg dažnai prausti užpakaliuko muilu – muilą naudokite, tik kai vaikas pasituština. Muilo likučius visada reikia kruopščiai nuplauti.
8. Oro vonios. Kūdikį dažniau palaikykite nesuvystytą. Vasarą jis gali nuogas būti didžiąją dienos dalį.
9. Drėgnos servetėlės netinka. Iššutusių vietų nevalykite drėgnomis higieninėmis servetėlėmis: jose esančios medžiagos gali dar labiau sudirginti jau suerzintą odelę. Jokiu būdu nieko netepkite ant drėgnos odos, nebarstykite miltelių – jie ant pažeistos odos gali sudaryti savotišką luobelę, po kuria bėrimas toliau plis.
10. Jokios saviveiklos. Savamoksliškai negydykite vystyklų bėrimo antibiotikų, hormonų tepalais. Netinkamai naudojami tokie tepalai gali tik pakenkti.
„Mamos žurnalas“