Kodėl netiko sauskelnės? Oficialus sauskelnių gimtadienis – 1955 metai. Nuo to laiko jos tobulinamos ir tobulinamos, tačiau tai nereiškia, kad nupirktos (kad ir brangiausios) tiks jūsų kūdikiui.
Ar tinka mano kūdikiui?
Į Lietuvą įvežamos įvairių gamintojų sauskelnės, kurių kokybė ir kainos skiriasi, dėl to vienos atrodo plonesnės, kitos – storesnės, vienos geriau praleidžia orą, kitos – blogiau. Sauskelnių kokybę greitai atskleidžia ir pats jų vartotojas: jei kūdikis su jomis jaučiasi patogiai, jos nevaržo judesių, po jomis oda neparausta, nesušlampa, vadinasi – jos kūdikiui tinka. Neužmirškite, kad sauskelnes reikia parinkti pagal nešiotojo svorį ir amžių. Svarbiausia – surasti tokias sauskelnes, kurios idealiai tiks būtent Jūsų kūdikiui. Galbūt tai bus pirmosios, kurias išbandėte, o gal teks pakeisti net 3-4 rūšis. Dėl to nereikėtų prisipirkti didžiulių pakų, o iš pradžių įsigyti mažą pakuotę ir pabandyti.
Kas kiek laiko keisti?
Nors sauskelnių gamintojai teigia, kad jas pakanka keisti kas 4 valandas, gydytojai laikosi nuomonės, kad tikrasis keitimo intervalas yra 2-3 valandos.
Net ir keli lašiukai šlapimo, ypač jei jame padidėjęs pH lygis, dirgina odą. Dažniau sauskelnes reikėtų keisti, jei kūdikis maitinamas adaptuotais pieno mišiniais (nuo mišinių kinta šlapimo ir išmatų sudėtis, todėl didėja iššutimų rizika). Pradėjus primaitinti irgi pasikeičia išmatų sudėtis bei tuštinimosi dažnumas (kūdikis pradeda tuštintis dažniau, skysčiau), tad vėl reikia būti budriems ir daugiau dėmesio skirti odos higienai. Klaidingai manoma, kad jei kūdikio užpakaliukas dar nėra šlapias, tai sauskelnių keisti nereikia. Sauskelnes reikia keisti po kiekvieno pasituštinimo, nors reklamoje teigiama, kad sauskelnės sugeria skystas išmatas, tačiau išmatose yra virškinimo fermentų, kurie dirgina labai jautrią ir ploną kūdikio odelę.
Į ką atkreipti dėmesį perkant?
- Ar sauskelnės pralaidžios orui.
- Ar neturi priedų (kvapų, losjonų), galinčių dirginti odą.
- Ar juosmenėlyje yra pažymėtų simetriškų paveikslėlių, kad jas būtų galima taisyklingai užsegti.
- Ar sauskelnės turi tamprų juosmenėlį, leidžiantį mažyliui nevaržomai judėti (per standus juosmuo gali trukdyti mažyliui sėstis, ropoti ar vaikščioti).
- Ar yra susiaurinta sauskelnių tarpukojo sritis – tai ypač svarbu jau vaikščiojančiam vaikui.
- Ar ne per kieti raukinukai prie šlaunyčių. Jei mažylio šlaunys putnios, pabandykite užsegti vienu dydžiu didesnes sauskelnes.
Kodėl parausta užpakaliukas?
Galbūt kūdikiui segate per mažas sauskelnes arba ant jų maunate per ankštas kelnytes. Tada odelė trinama, spaudžiama, o oras sunkiau patenka prie odos. Sauskelnės turi gerai priglusti, tačiau jų nereikia užsegti labai tampriai. Užklijavus juosteles, tarp sauskelnių priekinės dalies ir kūdikio pilvuko turėtų pralįsti mamos pirštas. Kai vaikutis pradės sėdėti, sauskelnių juosmenėlį sekite dar laisviau, nes sėdinčio kūdikio pilvo apimtis padidėja 2 cm.
Kūdikis šusti gali dėl perkaitimo ir prakaitavimo. Per šiltai aprengus ar suvysčius mažylį, oda prakaituoja. Ji sudrėksta, sutrinka odos apsauginė funkcija. Nepamirškite, kad sauskelnės – savotiška aprangos dalis. Ji ne tik sugeria šlapimą, bet ir šildo, todėl mauti kūdikiui kelerių šiltų kelnių tikrai nereikia.
Vaiko užpakaliuką, kaskart keičiant sauskelnes, patartina apiplauti tekančiu šiltu vandeniu, nusausinti ir panaudoti priemonę, saugančią odelę nuo iššutimo su cinko oksidu. Naudoti vaiko amžių atitinkantį muilą galima ne dažniau kaip kartą per dieną, be to, šią procedūrą reikia atlikti švelniai – netrinti odos, kad jos nepažeistumėte. Odos paraudimą gali sukelti ir užterštas, daug chloro ar daug druskų turintis vanduo, kuriuo prausiate mažylio užpakaliuką.
Nesistenkite sauskelnes keisti greitai – keisdami sauskelnes kiek galima ilgiau leiskite vaikui pabūti nuogu užpakaliuku (10-20 minučių).
Jei šie patarimai nepadeda, vaikutis vis tiek šunta, keiskite sauskelnių rūšį.
Kokybiškas sauskelnes–kelnaites pigiau galite užsisakyti čia