Vasarą mažylių odelę atgaiviname oro voniomis, o žiemą užpakaliukai „supakuoti“ kiaurą parą. Kaip padėti odelei sveikai sulaukti šiltų orų?
Kad mažylio oda būtų sveika, svarbiausia tinkama higiena ir kokybiškos sauskelnės. Dažniausiai pasitaikanti sauskelnėtų mažylių odos problema yra iššutimas. Štai 8 paprastos odos iššutimų profilaktikos priemonės:
1. Reguliarus sauskelnių keitimas. Kadangi naujagimis (pirmąsias 4 mažylio gyvenimo savaites) pasišlapina vidutiniškai kas 1–2 val., pasituština iki 10 kartų per parą, sauskelnes keiskite reguliariai kas 2–3 val. Kūdikiui augant, po truputėlį didėja jo šlapimo pūslės talpa, todėl jis ima šlapintis vis rečiau ir gausiau. Tuomet sauskelnes galite pradėti keisti rečiau – reguliariai kas 4–6 val. Idealu, kai sauskelnes nusegate iš karto kūdikiui pasišlapinus, bet jei sauskelnės yra tikrai kokybiškos, galite pakeisti ir po valandos kitos.
2. Pasituštino – būtina keisti nedelsiant. Kai mažylis pasituština, sauskelnes pakeiskite iš karto, nelaukdami nė minutės. Net jei sauskelnės turi savybę sugerti skystas išmatas, jas būtina iš karto nuimti, nes dalis išmatų vis tiek lieka ant naujagimio užpakaliuko. Ypatingas dėmesys odai reikalingas mažyliui viduriuojant. Viduriuojant pasikeičia išmatų rūgštinė terpė, ir jos dar stipriau ima dirginti odą.
3. Vanduo – švaros karalius. Kiekvieną kartą ruošdamiesi segti naujas sauskelnes, švariai, tekančiu šiltu vandeniu nuplaukite ar drėgnomis bekvapėmis servetėlėmis nuvalykite užpakaliuką. Prausiant tekančiu vandeniu, mergaitę reikia laikyti pilvuku į viršų, o kaip laikysite berniuką – nesvarbu. Servetėlės iš tikrųjų turi būti drėgnos, patikrinkite suspausdami jas delne. Skystis turėtų bėgti delnu. Jei apskritai kyla abejonių, ar būtina prausti užpakaliuką vandeniu arba kam reikalingas toks didelis servetėlių drėgnumas, pagalvokite apie save. Kada jausitės švaresnė pasinaudojusi tualetu – kai nusivalysite popieriumi ar nusiprausite bide?
4. Kur sausa, ten sveika. Nuprausus ar drėgnomis servetėlėmis nuvalius odą, švelniai ir rūpestingai nusausinkite ją minkštu rankšluosčiu. Net pačiose smulkiausiose raukšlytėse neturi likti vandens. Prieš 30 metų, kol sauskelnės dar buvo gaminamos be superabsorbentų, o Lietuvoje mažyliai apskritai augo tik vystykluose, jų odelė iššusdavo gerokai dažniau. Pagrindinė priežastis – nuolat drėgna mažylio odelė.
5. Oro vonios. Vien švelniai ir minkštai nušluostyti odelę nepakanka. Ji dar turi ir kvėpuoti. Tad nušluostę leiskite mažyliui pabūti nuogu užpakaliuku bent 10–20 min. Oro vonių metu pabendraukite su vaikeliu, pažaiskite, pamasažuokite. Jei abejojate šios priemonės būtinybe, paklauskite savęs: kiek laiko ištverčiau, jei mėnesinės užtruktų 1,5–2 metus, ir dieną-naktį tektų naudoti higieninius paketus? Žiemą oro vonios irgi įmanomos, net jei kambariuose vėsiau – kartu tai bus ir grūdinimas.
6. Svarbu kokybiškos sauskelnės. Kad odelė ir toliau galėtų kvėpuoti, sekite mažyliui kokybiškas sauskelnes. Kokybiškos – vadinasi, atitinkančios visus sauskelnėms keliamus reikalavimus. O pagrindiniai reikalavimai yra šie: pralaidumas orui, geras sugėrimas, minkšti ir švelnūs sauskelnių paviršiai bei raukinukai, tamprumas (jį galite atpažinti, pavyzdžiui, iš ant pakuočių esančio ženklo Stretch To Fit), susiaurinta tarpukojinė sritis, daugkartiniai lipukai.
7. Venkite kvapų, dažų, losjonų. Jei norite būti tikros, kad pasirinkote tinkamą priemonę, ieškokite ant drėgnųjų servetėlių, sauskelnių pakelių esančių užrašų: PERFUME FREE, LOTION FREE. Kasmet Lietuvoje daugėja alergija susergančių žmonių, ir jų amžius vis jaunėja. Pažiūrėkime, ką naudojame mažylių priežiūrai nuo pirmųjų dienų: servetėlės – stipriai prikvėpintos.
8. Naudokite priemones su cinko oksidu. Šuntančios odelės vietoms profilaktikai ir gydyti naudokite cinko oksido preparatus. Prisiminkite, jog jokia priemonė negelbės, jei ignoruosite higieną.
„Mamos žurnalas“