Miego aplinka yra labai svarbi, nes lemia miego kokybę. Kokybiški čiužiniai yra pagrindinis geros miego aplinkos komponentas. Savo miegamajį galime apstatyti pačiais gražiausiais baldais ir sukurti interjerą it iš prašmatnaus žurnalo, bet jeigu jūsų čiužinys nepatogus, tai nepadės nė nuostabaus dizaino lova. Kaip išsirinkti tinkamą čiužinį?
Ar jau laikas keisti čiužinį?
Pagrindiniai požymiai, kurie išduoda, kad jau laikas galvoti apie naujo čiužinio pirkimą yra įvairios čiužinio deformacijos, pavyzdžiui, duobės, nelygumai. Kiti požymiai yra girgždėjimas, prasta savijauta ar kamuojantys kūno skausmai pabudus, nepatogumas miegant, atsiradusi alerginė reakcija dėl dulkių erkučių ir pan.
Taigi, išsigulėjęs, girgždantis ir akivaizdžiai susidėvėjęs čiužinys tiesiog šaukte šaukia, kad jau savo tarnavimo laiką baigė. Kiek ilgai čiužinys tinkamas miegoti priklauso nuo viduje esančio užpildo ir priežiūros, bet paprastai keisti reikia kas 7-10 metų. Itin senas čiužinys gadina ir miego mikroklimatą, nes jame gali būti prisikaupę dulkių, negyvų odos ląstelių ir kitokių nešvarumų, būti prisigėręs nemalonių kvapų, ir visa tai jūsų sveikatai ir miego kokybei – tikrai ne į naudą.
Kaip išsirinkti čiužinį?
Čiužinio pasirinkimą reikia pradėti nuo jo kietumo, kuris skirstomas taip: minkštas, vidutinio minkštumo ir kietas. Minkštą čiužinį rinkitės, jeigu siekiate maksimalaus atsipalaidavimo, mėgstate ,,panirti“ į patalus, o naktį dažnai vartotės. Vidutinio minkštumo čiužinys yra viduriukas tarp kietumo ir minkštumo, todėl daugelio mėgstamas ir visiems tinkantis. Kietas čiužinys rekomenduojamas žmonėms, turintiems papildomo svorio ar problemų su nugara. Pasirinkti tinkamo kietumo čiužinį yra labai svarbu, nes kitu atveju bus nepatogu miegoti, dėl ko nukentės miego kokybė.
Kitas žingsnis yra pasirinkti čiužinio tipą, kuris atitiktų jūsų individualius poreikius, kurtų teigiamą miego aplinką ir padėtų puikiai išsimiegoti. Čiužinys, kuris išpildytų visus šiuos tris punktus, kiekvienam žmogui bus kitoks, taigi nėra vieno tobulo varianto. Visi čiužiniai turi savo privalumus ir trūkumus, todėl šiuos dalykus ir aptarsime.
Spyruoklinių čiužinių privalumai:
- Nedidelė kaina;
- Pasižymi gera oro ventiliacija, todėl tinkama žmonėms, kurie gausiai prakaituoja;
- Kišeniniai (,,Pocket“) spyruokliniai čiužiniai tolygiai paskirsto kūno svorį, dėl to geriau išsimiegama, išlaikoma taisyklinga stuburo laikysena;
- Paprastai tinka ant visų lovos pagrindų (tiek ant vientiso, tiek ant grotelių).
Trūkumai:
- Nėra tokie ilgaamžiški kaip kiti čiužiniai. Klasikinis ,,Bonell“ čiužinys greičiausia tarnaus trumpiau nei kišeninis ,,Pocket“ čiužinys;
- Susidėvėjus pradeda girgždėti, dėl to kurį laiką (kol nenusipirksite naujo čiužinio) gali erzinti ir trukdyti miegoti.
Putų poliuretano čiužinių privalumai:
- Suteikia gerą atramą stuburui, todėl miego metu išlaikoma taisyklinga laikysena;
- Tinkami alergiškiems žmonėms, nes juose nesiveisia dulkių erkutės;
- Laidūs orui ir drėgmei;
- Pasižymi dideliu elastingumu ir prisitaikymu prie kūno linijų;
- Nesunkūs, todėl patogūs transportuoti;
- Didelio tankio putų poliuretano čiužiniai tarnauja pakankamai ilgą laiką;
- Neturi jam būdingo kvapo ir nesugeria iš aplinkos kitų kvapų.
Trūkumai:
- Mažo tankio putų poliuretano čiužinys nebus ilgaamžiškas;
- Didelio tankio putų poliuretano čiužiniai gali būti ne itin pigūs.
Viskoelastinių čiužinių privalumai:
- Itin puikus prisitaikymas prie kūno formų, išlaiko taisyklingą stuburo padėtį;
- Miegant ant viskoelastinio čiužinio lengva atsipalaiduoti ir greičiau užmigti;
- Reaguoja į kūno ir aplinkos temperatūrą ir atitinkamai kietėja (vėsioje aplinkoje) arba minkštėja (šiltoje aplinkoje);
- Mažina nugaros, sąnarių skausmus, kūno dalių tirpimą;
- Antialergiški.
Trūkumai:
- Ant jų šilta miegoti, todėl mėgstantiems miegoti vėsiau ar turintiems prakaitavimo problemų toks čiužinys netiks;
- Pradžioje turi jam būdingą specifinį kvapą;
- Tinkamas guldyti tik ant lovos grotelių.
Lateksinių čiužinių privalumai:
- Patvarumas ir ilgaamžiškumas;
- Miegant nesijaučia kito asmens judesiai;
- Didelis oro pralaidumas;
- Geras pasirinkimas antsvorio turintiems žmonėms;
- Atsparūs deformacijai;
- Nepalanki terpė veistis dulkių erkutėms ar kitokiems mikroorganizmams.
Trūkumai:
- Gana didelė kaina;
- Sunkūs;
- Gali jaustis specifinis kvapas;
- Netinkami lateksui alergiškiems žmonėms;
- Dedami tik ant lovos grotelių, kad būtų užtikrinta gera oro ventiliacija ir nesusidarytų pelėsis.
Papildomi patarimai, kaip pasirūpinti čiužiniu ir miego aplinka
Visi aukščiau aptarti čiužiniai yra sintetiniai, bet tai toli gražu nėra jų minusas, greičiau atvirkščiai – pliusas. Būtent natūraliuose čiužiniuose daugiausia ir veisiasi dulkių erkutės ar kiti mikroorganizmai. Kalbant apie patalynės pasirinkimą yra jau kitaip – ji tiesiogiai kontaktuoja su mūsų oda, todėl geriausia, jei ji bus kuo natūralesnė, suteiks tinkamą šilumos kiekį, nealergizuos.
Norėdami, kad čiužinys ilgai tarnautų svarbu juo rūpintis: vartyti, vėdinti, valyti ir kaip kitaip juos prižiūrėti, būtinai atsižvelgdami į čiužinio instrukciją. Svarbu vėdinti ir patalpas, kuriose miegama. Taip pat rekomenduočiau po lova nelaikyti jokių daiktų, neleisti kauptis dulkių sluoksniui. Taip palaikysite čiužinio higieną, užtikrinsite švarią miego aplinką ir užkirsite kelią galimoms sveikatos problemoms, pavyzdžiui, kvėpavimo.
Taigi, nelaikykite ir nemiegokite ant seno čiužinio, kuris jau nebegeba suteikti komforto ir netenkina jūsų poreikių. Itin susidėvėję čiužiniai neigiamai veikia miego mikroklimatą, todėl reikia ieškotis naujo čiužinio, o jį įsigijus – tinkamai prižiūrėti, kad ilgiau juo džiaugtumėtės.