Nėštumas ir naujagimio laukimas gali būti ne tik vienu gražiausių, bet ir labiausiai stresą keliančių laikotarpių naujų tėvelių gyvenime. Juk per gana trumpą laiką reikia padaryti tiek daug – perskaityti įvairių knygų, pasiruošti ir nupirkti reikalingus daiktus. Tad kad laukimas būtų lengvas ir paprastas, o jį lydėtų kuo mažiau streso, paruošėme gidą, padėsiantį įsigyti visus reikalingus daiktus vaikeliui.
Svarbiausi daiktai vaiko miegui
Nors kiekvieno naujagimio miego įpročiai yra skirtingi, dažniausiai pirmuosius savo gyvenimo mėnesius mažyliai vis tiek miega nuo 14 iki 19 valandų per parą. Tad savaime suprantama, kad svarbiausia pasirūpinti patogiu kūdikio poilsiu.
Laukdami vaikelio gimimo turite įsigyti vaikišką lovelę ar miego krepšį – priklausomai nuo to, kas jums atrodo patogiau. Tiesa, specialistai pažymi, kad šiukštu negalima su naujagimiais miegoti vienoje lovoje, mat kyla įvairių ligų ar net staigios mažylio mirties rizika. Be to, kūdikį miegui visada reikėtų guldyti ant jo nugaros, o ne šono ar pilvo.
Taip pat ne mažiau nei pati lovelelė svarbus ir tobulai tinkantis čiužinys bei patalynė. Taip pat saldžiam ir ramiam miegui kūdikiui reikia šliaužtinukų, kojinių ir antklodės, į kurią galėsite mažylį susukti.
Pravartu kambaryje, kuriame miega naujagimis, turėti termometrą – taip žinosite, ar vaikui nėra per karšta arba per šalta. Be to, žinodami temperatūrą galėsite atitinkamai kūdikį aprengti. Jeigu vaiko miego metu esate kitame kambaryje ar patys bandote miegoti, pasirūpinkite vaizdo stebėjimo kamera – taip visuomet žinosite, kada mažylis prabus.
Švarus kūdikis – laimingas kūdikis
Be miego naujagimiams svarbiausia švarios sauskelnės – juk kaip išlikti ramiam, kai jos yra šlapios ar pilnos? Specialistai pažymi, kad per pirmąją parą kūdikiai šlapinasi maždaug 2–3 kartus. Praėjus pirmajai savaitei, maždaug 6 ar net daugiau kartų per 24 valandas. Krūtimi maitinami kūdikiai tuštinasi keletą kartų per dieną – kai kurie tai daro po kiekvieno valgymo. O štai mišinukais maitinami naujagimiai gali tuštintis vieną ar daugiau kartų per dieną ar visai nesituštinti 1–2 paras. Kad ir kokie naujagimio įpročiai bebūtų, jiems naujieji tėveliai turi tinkamai pasiruošti. Pasirūpinkite, kad vystyklų ar sauskelnių keitimo vieta būtų netoli kūdikio miegojimo vietos – taip nereikės nešioti kūdikio į kambarį ir jausite mažiau streso.
Įsigykite specialiai sauskelnių keitimui skirtą kilimėlį ir uždėkite jį ant kūdikio perrengimo stalo. Taip pat jums bus patogu, jei šioje vietoje laikysite krepšį, kuriame bus visi vaiko sauskelnių keitimui reikalingi daiktai – sauskelnės, servetėlės, vata, bėrimui ir kūdikių odos priežiūrai skirti kremai ar losjonai. Taip pat, žinoma, jums prireiks ir specialių maišelių nešvarioms sauskelnėms bei šiukšliadėžės. Šie maišeliai įprastai būna kvepiantys – taip neutralizuojami nemalonūs kvapai. Šį krepšį taip pat patogu neštis į svečius ar kitas vietas – viskas bus vienoje vietoje, tad nereikės sukti galvos, kaip pakeisti nešvarias sauskelnes ir kur jas dėti.
Nepamirškite maudynių
Žinoma, švarių sauskelnių nepakanka norint užtikrinti tinkamą naujagimio higieną. Mažylį reikia reguliariai maudyti, tačiau, žinoma, to negalima daryti per dažnai. Nereikėtų kūdikio maudyti kiekvieną dieną – taip gali per daug išsausėti jo ir taip jautri oda. Tikrai pakaks, jei naujagimį maudysite tris kartus per savaitę. Dienomis, kai kūdikio nemaudote, apžiūrėkite jo kūnelį – ypač šlaunis, pažastis, smakrą, kirkšnis. Jas galite atsargiai išvalyti šlapia servetėle ar šluoste.
Maudynėms jums prireiks vaikiško rankšluosčio, mažos, naujagimiams skirtos vonelės, vatos, nagų žirklučių, šepečio, švelnios kempinėlės ir jautriai mažylių odelei tinkamo muilo bei šampūno. Žinoma, nepamirškite ir termometro, kuris padės užtikrinti, kad vanduo vonioje nėra per karštas.
Nepamirškite ir žaislų
Žaislai nėra skirti tik tam, kad naujagimiai linksmai praleistų laiką. Žaisdami mažyliai pažindinasi su pasauliu ir mokosi naujų dalykų, tad žaislus tėveliai turi rinktis atsakingai. Žinoma, kai kūdikis dar visai mažas, išsirinkti tinkamiausią žaislą gali būti sudėtinga. Tad į ką atkreipti dėmesį?
Žaislai turi būti visiškai saugūs naujagimiui – pagaminti be toksiškų medžiagų, o dizaine neturi būti jokių aštrių kampų. Taip pat įsitikinkite, kad žaislas nėra per smulkus, kitaip mažylis gali jį tiesiog praryti. Taip pat prisiminkite, kad pirmąjį savo gyvenimo mėnesį vaiko rega dar nėra labai gera – objektus jis mato tik 20–30 centimetrų atstumu, tad duodami jam žaislą nelaikykite jo per toli. Be to, kadangi rega dar tik vystosi, geriausiai tinkantys žaislai yra tie, kurie skleidžia kokį nors garsą – pavyzdžiui, vėjo ar raminančią muzikėlę. Taip pat žaislai turėtų būti skirtingų tekstūrų – taip vaikas bus laimingas, nes susipažins su skirtingais paviršiais.
Be to, maždaug iki 4 mėnesių kūdikiai nemato visų spalvų – geriausiai jie atpažįsta baltą, juodą ir raudoną spalvas. Tad būtent šių spalvų žaislai geriausiai patrauks kūdikio dėmesį.
Pasirūpinkite ne tik žaislais, bet ir tinkama vieta žaidimams – įsigykite žaidimų kilimėlį su maloniu paviršiumi kūdikiui.
Kokių drabužėlių reikia vaikui?
Naujagimių drabužių pirkimas gali būti kur kas sudėtingesnė užduotis nei gali pasirodyti iš pradžių. Jų reikia tiek, kad visada galėtumėte pakeisti nešvarius pakeisti švariais. Tačiau ne per daug, mat naujagimiai juos labai greitai išauga. Tad koks drabužių skaičius yra optimaliausias?
Geriausia turėti 6–8 šliaužtinukus miegui ir dvigubai mažiau dienai. Taip pat iki 8 ilgarankovių kombinezonų, poros megztinių, 1 striukės ar sniego kostiumo (jei tuo metu yra žiema), 1–3 kepurių, tiek pat pirštinių ir bent 5 porų batukų. Taip pat reikėtų ir bent 7 seilinukų, kepurės nuo saulės ir kojinių – kiek jų pirkiste, priklauso jau nuo jūsų.
Daiktų reikės ir kelionėms, ir pasivaikščiojimams
Be abejonės, jums reikės ir vežimėlio, taip pat – sėdynės automobiliui, kuri užtikrins, kad su kūdikiu keliausite saugiai. Nepamirškite ir buteliukų bei jų valymo priemonių, pieno pompos, žindymo liemenėlės.
Gera žinia ta, kad iš anksto pradėję domėtis, kokių daiktų reikia, galėsite viską nupirkti be streso – taip nereikės vienu kartu išleisti daug pinigų ir sutaupysite nervų. Įvairiausių daiktų jaunoms mamoms ir jų mažyliams, galite rasti www.sidabra.lt.
US