Būsimi tėvai iki naujagimio gimimo turi atlikti nemažai namų darbų. Vienas iš didžiausių – kraitelio ruošimas. Dažnai susitelkiama tik į naujagimio drabužėlių įsigijimą, bet juk kraitelis yra visai kas kita! Pataria paskyros „Tėvystės pradinukas“ įkūrėja, bendrosios praktikos slaugytoja Giedrė Maceikė.
Žindymo kursai – irgi kraitelis
Optimaliausia kraičio ruošimo pradžia – antrasis nėštumo trimestras. Tuo metu mamos fizinė, psichologinė sveikata būna bene geriausia per visą nėštumo laikotarpį. Tad pasiruošimo darbai teiks daugiau džiaugsmo nei vargo. Pradėkite galvodami apie savo, kaip būsimų tėvų, poreikių patenkinimą. Gal praverstų naujagimio priežiūros įgūdžių kursai? O gal nėštukių mankštos? Neprošal būtų prisiminti ir pirmosios pagalbos kūdikiams principus.
Neįtikėtina, kaip mamos kūnas keičiasi nėštumo metu. Palepinkite jį patogesniu apatiniu trikotažu. Dirbdama su būsimomis mamomis matau, kaip gerėja moters savijauta, kai ji dėvi nėščiosioms pritaikytus apatinius. Atrodo, minimali investicija į save, tačiau sukelia didelio komforto ir pasitikėjimo pliūpsnį. Tiesa, urmu pirkti nėščiųjų rūbų nepatarčiau. Dažnai jų kaina nemaža, o dėvėjimo trukmė trumpa. Šiandien drabužių pasiūla didelė, tad atsiradus poreikiui tikrai galėsite be vargo surasti, ko prireiks.
Vitaminus, kosmetinius kremus, skirti nėščiosioms, turėtumėte įsigyti tik rekomendavus specialistams. Nepatariu savarankiškai eksperimentuoti sveikatos sąskaita.
Gimties kraitelio ruošimas – gana ilgas procesas. Jis apima ne tik naujagimio, bet ir būsimų tėvų poreikių patenkinimą. Neskubėkite įsigyti visko, ką siūlo prekybininkai. Momentiškai nupirktų priemonių dažnu atveju net neprireikia per viską naujagimystės laikotarpį.
Apie ką pagalvoti prieš apsiperkant
Ruošiant naujagimio kraitelį, siūlau pradėti galvojant apie vaikučio miegą, mitybą, higieną, sveikatą. Sugrupavus daiktus į kategorijas, bus lengviau nepasimesti gausoje. Prieš investuodami į nepigius daiktus, paskaitykite atsiliepimus ir rekomendacijas – gal jūsų svajonių pirkinys ką tik paneigtas moksliniais tyrimais. Pavyzdžiui, atsižvelgus į saugaus kūdikio miego rekomendacijas, migdyti lizdelyje nesaugu. Tai didina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Naujagimio lovoje neturi būti jokių papildomų elementų, be standaus čiužinio. Lovytės apsaugos, pagalvėlės, antklodė, baldakimas – tik grožio detalės, kuriančios malonų vaizdą tėvams, bet visai nereikalingos naujagimiams.
Kaip kūdikį migdysite – vežimo lopšyje ar nešynėse bei vaikjuostėse, – iš anksto žinoti negalite, nes tai nuspręs naujagimis. Koks būdas bus labiau priimtinas, tuo ir vadovaukitės. Tačiau vienu kartu įsigyti ir vežimą, ir specialią nešiojimo sistemą nepatarčiau. Visada spėsite kūdikiui gimus.
MITYBA. Mažiausiai daiktų reikia žindant
Naujagimiai pirmomis dienomis valgo nedaug, bet dažnai. Patariu dar prieš gimdymą apgalvoti, kaip planuojate maitinti, – ar mamos pienu (MP), ar pieno mišiniu (PM). Atsižvelgę į tai atitinkamai ir pasiruošite. Nusprendus žindyti, pravartu sudalyvauti žindymo kursuose. Ten pasidomėkite žindymo pagalvių privalumais, krūtų priežiūros subtilybėmis.
Maitinimui pieno mišiniais reiks suruošti didesnį kraitelį: buteliukai, žindukai, mišinys. Iš anksto įsigyti buteliukų sterilizatorių, mišinuko ruošimo aparatą ar momentinį vandens šildytuvą tikrai nerekomenduoju. Priemonės nėra pirmo būtinumo, todėl galima įsigyti tik atsiradus papildomam poreikiui.
Jeigu žadate maitinti nutrauktu savo pienu, susipažinkite su pieno užšaldymo taisyklėmis, laikymo sąlygomis bei pientraukių ypatybėmis.
HIGIENA. Kas tiks vienam, netiks kitam
Naujagimio higiena gana paprasta. Natūralu, kad bus reikalingos sauskelnės. Jų pasiūla beribė. Pasirinksite, kokias naudosite, – vienkartines, daugkartines, įprastos medvilnės ar organinės. Nuspręsite remdamiesi naujagimio odos reakcija. Neverta iš anksto įsigyti didelius kiekius skirtingų gamintojų sauskelnių. Nežinia, kas tiks naujagimiui, o dar didesnė nežinia kils galvojant kur dėti netinkamų sauskelnių pakuotes.
Konsultuodama šeimas naujagimio priežiūros klausimais atlieku ir sauskelnių sugeriamumo eksperimentus. Galiu pastebėti, kad sauskelnių gamintojo žinomumas neužtikrina kokybiškiausios produkcijos rinkoje. Nepamirškite ir to, kad kiekvienas naujagimis yra skirtingas. Tad kas tinka vienam, dar nereiškia, kad tiks kitam.
Renkantis naujagimio higienos priemones siūlau atsižvelgti į produkto ženklinimą, sudėtį. Priemonės, tinkamos naujagimio odai, yra žymimos „0+“ arba tiesiogiai įvardinama: „tinka naujagimiams“. Viena iš dažniausiai pasikartojančių tėvų klaidų yra būtent ši. Tėvai įsigyja emolientą, kūno prausiklį, tinkantį kūdikiams, bet ne naujagimiams. Kūdikių priemonių sudėtyje dažnai galima rasti dažiklių, kvapiklių ar net alkoholio. Naujagimių odai tai per agresyvu, todėl gali atsirasti nepageidaujamų reakcijų.
SVEIKATA. Naujagimio vaistinėlė
Niekas nėra apsaugotas nuo sveikatos sutrikimų, naujagimiai – ne išimtis. Pasiruošti namų vaistinėlę su naujagimiams tinkamais medikamentais būtų labai atsakinga. Remdamasi patirtimi, matau, jog pasitaiko atvejų, kuomet šeimos įsigyja medikamentų iš neoficialių, nelicencijuotų prekybininkų. Taip elgtis nedera. Mūsų vaistinėse pilna pirmos pagalbos medikamentų, kurie patikrinti ir saugūs vartoti nuo pirmų dienų.
Reiktų turėti priemonių žaizdų priežiūrai (odos dezinfektantą, marlę, pleistrą), karščiavimui stebėti bei malšinti (termometrą, antiuždegiminių vaistų), pilvo skausmams mažinti. Visais atvejais primygtinai rekomenduoju pasikonsultuoti su naujagimio šeimos gydytoju apie medikamentų poreikį bei naudojimą.