Supirkti kūdikio kraitelį – maloni pareiga, net atrakcija. Pasiūla beribė, pirkti galima ir pačiupinėjus fizinėse parduotuvėse, ir maloniai spaudant kompiuterio klavišus elektroninėse. Tačiau anaiptol ne visko reikės jūsų vaikučiui! Šiame straipsnyje pakalbėsime apie diskusijų sukeliančius pirkinius.
Pataria paskyros „Tėvystės pradinukas“ įkūrėja, bendrosios praktikos slaugytoja Giedrė Maceikė.
Naujagimio pirštinės
Anksčiau buvo manyta, kad nuolatinis pirštinių dėvėjimas naujagimiui būtinas. Šiandien tai nebėra taisyklė. Dabar mažylis nuo pirmos dienos skatinamas pradėti pažintį su supančiu pasauliu. Tai daryti kokybiškai, kai rankų pirštai visada uždengti, gana sudėtinga. Užmovus pirštines, lėčiau vyksta adaptacija naujoje aplinkoje, pasyvesnis taktilinis tobulėjimas.
Puikiai suprantu baimes, kai tėvai nusprendžia mauti pirštines, nes nori išvengti galimų įsidrėskimų. Įbrėžimų vis vien bus, tik galbūt vyresniame kūdikystės amžiuje. Įdrėskimų nereikia bijoti, nes jie mažyliui suteikia galimybę labiau pažinti savo kūną. Atsiranda suvokimo tarp veiksmo ir pasekmės užuomazgos.
Žinoma, einant į lauką šaltuoju metų laiku pirštinės turėtų būti mūvimos visada. Prailgintos kombinezono rankovės, kurios užsilenkia ant pirštukų, atlieka tą pačią funkciją, kaip pirštinės, tad papilomai jų mauti nebereikia.
Naujagimio kambarinė kepurė
Panaši situacija dėl naujagimio kepurės. Ji po gimdymo maunama tik pirmą parą. Namuose, kur nėra tiesioginio vėjo ir ryškių temperatūros pokyčių, kepurės mauti nėra prasmės.
Kūdikio vokelis
Vokelį reiktų priskirti prie būtinųjų kraitelio priemonių, jeigu įsigyjamas ir vėžimėlis. Visais metų laikais (išskyrus vasarą) vokelis yra tikra mažylio šilumos saugykla. Vokelis bus dedamas į vėžimėlio lopšį, todėl prieš renkantis siūlyčiau išsimatuoti jo ilgį ir plotį. Atžvelgus į matmenis, bus kur kas lengviau išsirinkti tinkamą variantą.
Vokelių yra įvairių storių, žymimų TOG2, TOG3 ir t.t. Kuo šiltesnis tuo TOG skaičius aukštesnis.
Įvertinus mūsų klimato pokyčius, ypač storo vokelio nerekomenduočiau. Žiemos nebėra labai stingdančios. Šiek tiek plonesnį vokelį galėsite pritaikyti tiek ankstyvą pavasarį, tiek rudenį. Be to, jeigu vokelis turės išpjautas ertmes sportinio vežimėlio diržams, jis galės augti kartu su vaiku nuo pirmų dienų.
Žinoma, vokelį gali pakeisti ir vilnonis pledas. Tik jį naudojant niekada negalima mažylio palikti vieno be priežiūros. Be to, pledas neturi papildomo apsauginio sluoksnio nuo vėjo ir kritulių, kurį turi didžioji dalis vokelių.
Vystymo lenta
Vystymo lentą verta įsigyti ruošiantis naujagimio atėjimui. Ant jos vyks gana daug procedūrų. Rytinis tualetas, sauskelnių keitimas, odos priežiūros ritualai.
Įsigijus lentą, reikia nepamiršti ją tinkamai pasiruošti. Tiesiai ant PVC dangos guldyti mažylio nereiktų. Jam bus šalta, nemalonu ir atliekamas procedūras apsunkins vaikučio verksmas. Tad pagal lentos matmenis reikia įsigyti jai skirtus užvalkalus.
Patogiausia vystymo lentą pasidėti tokiame aukštyje, kad tėvams nereiktų prie mažylio lenktis. Mažylio drabužiai, sauskelnės, odos priežiūros priemonės turėtų būti pasiekiami per ištiestą ranką nuo gulinčio ant vystymo lentos naujagimio. Tad patogiausia vystymo lentą dėti ant vystymo stalo, o jo lentynose susidėti reikiamus daiktus.
Atliekant minėtas procedūras, dažniausiai naujagimis guli nuogas. Todėl vystymo lenta neturėtų būti statoma prie lango, oro kondicionierius ar ten, kur galimas skersvėjis.
Migdukai, baldakimai, pagalvėlės
Amžina naujagimystės laikotarpio dilema – saugus miegas. Labiausiai visi jaudinasi, kad mažylis tinkamai kvėpuotų naktį. Norint išvengti staigaus kūdikių mirties sindromo (SKMS), reikia kuo įmanoma labiau laikytis lovos higienos. Lovoje neturėtų būti jokių pliušinių žaislų, lovos apsaugų, baldakimio, antklodės, pagalvės. Sakoma, kad net marliukas, padėtas šalia veido, – rizika. O ką jau kalbėti apie gamyklinius migdukus, kurie ne tik nepasiteisina, bet dar ir tampa pavojingi. Lovoje užtenka tik kietesnio čiužinio, apvilkto neperšlampama paklode.
Miegmaišiai
Antklodę ar pledą galima naudoti, bet tik nuolat prižiūrint suaugusiajam, tad naktiniams migdymas jie netinka. Naktį geriausias variantas – miegmaišis. Jų pasirinkimas gana platus, bet labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į sezoniškumą ir tinkamą dydį. Miegmaišio storis svarbus, nes reikia, kad mažylis naktį nesukaistų ir kartu nesušaltų. Per didelis miegmaišis netinkamas, nes nakties metu gali užkilti ant kvėpavimo takų. Jeigu yra galimybė, vertėtų turėti kelis miegmaišius – esant poreikiui jį pakeisti.
Vonelė
Mažylį maudyti reikėtų 1–2 kartus per savaitę. Pagrindinė priemonė – vonelė. Dabar jų pasiūla yra tokia didelė, kad besirenkant apsisuka galva. Su plastikiniu gultuku, su hamakiniu gultuku, be gultuko išvis, su priedais higienos reikmenims susidėti, šviečianti ir begalė kitų.
Šiuo atveju pasiteisintų posakis „kuo mažiau, tuo geriau“. Vonios funkcija yra greitai ir patogiai padėti jums išmaudyti kūdikį. Vonelės dizainas labiau skirtas jūsų akims sužavėti nei pačiai procedūrai palengvinti.
Vonelės gultukas
Visada sakau, kad maudymas yra dviejų žmonių darbas, ypač iš pradžių. Žinoma, jeigu tam yra galimybė. Vienas iš tėvų prilaiko naujagimį, pila vandenį ant vėstančių kūno vietų, o kitas plauna odelę. Gultukai tokiu atveju nereikalingi, nes neatliks savo paskirties ir tik maišysis po rankomis. Tačiau jeigu situacija neleidžia maudyti dviese, tuomet gultukas praverstų. Prieš guldydami mažylį į gultuką, nepamirškite pakloti vystyklo. Taip vaikučiui bus kur kas patogiau ir maloniau gulėti.
Plastikiniai gultukai, esantys pačioje vonelėje, yra kietoki, varžantys kūno judesius. Labiau patrauklūs yra įdedami gultukai. Tačiau ne kiekvienam vonelės modeliui tinka visi įdedami gultukai. Prieš įsigydami pirmiausia pasidomėkite, ar gultukas tiks turimai vonelei. Daugiausia rekomendacijų sulaukia tinkliniai gultukai, kurių modelis labai panašus į pakabinamą hamaką. Jie pranašesni savo funkcionalumu, minkšti, labiau prisitaiko prie vaiko kūno.