
Iš skaitytojų laiškų:
Man 27-eri. Su vyru auginame pusės metų sūnelį. Iki tol buvo ilgi nerimo, ašarų ir nusivylimo kupini metai.
Gyvenome ketvirtus vedybinio gyvenimo metus, o gandrai vis nesuko aplink mūsų namus ratų. Klausėme savęs: Už ką? Kodėl mes? Vienas po kito sekė, atrodo, niekada nesibaigiantys tyrimai, biopsijos, operacija ir… negailestinga diagnozė – endometriozė. Ačiū Likimui ir Dievui, kad tokiame skausme neapleido mūsų. Lenkiu galvą prieš medikus, jie darė viską, kad tik man padėtų. Ir stebuklas įvyko. Po pusės metų gydymosi, nuolatinės įtampos ir baimės, aš supratau – laukiuosi. Tą džiaugsmą supras tik tie, kurie patys ilgai laukė.
Eglė
Labai prašau Jūsų konsultacijos. Man 25 metai. Gimdymas praėjo sėkmingai, tačiau netrukus prasidėjo didžiulės problemos. Dažnai kartojosi tai gimdos, tai kiaušidžių uždegimai. Gimdos kaklelyje atsirado žaizdelė, ją teko operuoti, nes buvo nustatyta III grupės onkocitologija. Po operacijos praėjus pusmečiui uždegimai vėl pradėjo kartotis. Taip kankinausi 1,5 metų. Vartojau daugybę antibiotikų, išsekau. Gydytojai patarė atlikti laparoskopiją. Buvo nustatyta II grupės endometriozė ant gimdos sienelių. Židinius pašalino.
Pradėjo pusmetis, vėl kas mėnesį pradėjo kartotis uždegimai. Jokios bakterijos nerasta. Gydytoja sako: geriausias gydymas – gimdymas. Nėštumo metu išnyks endometriozė, praeis ir uždegimai. Patarkite, kaip elgtis? Mane kankina keli klausimai: Ar liga tikrai neprogresuoja nėštumo metu? Ar mano liga nepakenks vaiko sveikatai? Ar padidėja apsigimimo rizika, jei mama serga endometrioze? Kiek žinau, daugybė moterų serga endometrioze, bet apie ligą mažai kalbama. Jūsų žurnalą skaito ir esamos, ir būsimos mamos, joms ši tema tikrai būtų įdomi. Laukiu atsakymų.
Rasa K. iš Kauno
Kokia liga vadinama endometrioze?
Ligos pavadinimas kilęs nuo žodžio „endometrium“ – taip vadinamas audinys, esantis gimdos viduje, kitaip – gimdos gleivinė. Šis audinys kinta menstruacinio ciklo metu, pamažu veša, o prasidėjus menstruaciniam kraujavimui iš gimdos pasišalina. Endometriozė – tai liga, kuria susergama, kai panašus į endometriumą (gimdos gleivinę) audinio randama už gimdos ribų arba kitose kūno vietose.
Kaip ir normali gimdos gleivinė, taip ir kitose kūno vietose ,,apsistojęs” endometrinio audinio židinys reaguoja į menstruacinio ciklo hormoninius kitimus: veša, paskui sukelia kraujavimą. Tačiau gimdoje esanti gleivinė pasišalina per menstruacinį kraujavimą, o endometrioidinio židinio audinys, esantis už gimdos ribų, neturi kelio, kuriuo galėtų pasišalinti. Dėl to atsiranda vidinis kraujavimas, formuojasi sąaugos, cistiniai dariniai.
Kokiose kūno vietose išplinta endometriozė?
Pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją yra skiriamos šios endometriozės formos: kiaušidės, kiaušintakio, mažojo dubens pilvaplėvės, žarnų, odos, gimdos raumens, makšties, gimdos kaklelio endometriozės. Yra ir vadinamoji nepatikslinta endometriozė.
Dažniausiai pasitaiko pilvaplėvės ir kiaušidžių endometriozė.
Kokie ligos požymiai?
Liga pasireiškia labai įvairiai, tai priklauso nuo endometriozės židinio vietos. Liga turi 4 stadijas. Būdingi simptomai:
skausmingos menstruacijos (60-80 proc.);
skausmas mažajame dubenyje (30-50 proc.);
nevaisingumas (30-40 proc.);
skausmingi lytiniai santykiai (25-40 proc.);
nereguliarios mėnesinės (10-20 proc.).
Vienas iš būdingiausių ligos požymių – tepimas rudomis šokoladą primenančiomis išskyromis prieš ir po menstruacijų (nuo vienos iki kelių dienų).
Kaip liga nustatoma?
Remiantis moters negalavimais, tyrimu ultragarsu ir apčiuopa. Informatyviausia yra laparoskopinė diagnostika.
Laparoskopiniu būdu galima ištirti mažąjį dubenį, paimti medžiagos biopsiniams tyrimui, išdalinti sąaugas, išlaisvinti nuo sąaugų kiaušintakius, pašalinti cistinius darinius, nustatyti, kiek išplitusi liga.
Ar liga dažna?
Endometrioze serga apie 10 procentų vaisingo amžiaus moterų. Tai antra pagal dažnį ginekologinė patologiją.
Kodėl išsivysto endometriozė?
Iki šiol nėra visiškai aišku. Esti kelios teorijos.
Viena teorija teigia, kad gimdos gleivinė į mažąjį dubenį patenka per kiaušintakius. Todėl nepatariama per menstruacijas sunkiai fiziškai dirbti, mergaitėms – sportuoti, kraujuojant nepatariami ir lytiniai santykiai.
Kita – tiesioginės implantacijos – teorija paaiškina endometriozės židinio atsiradimą operacijos pjūvio, tarpvietės plyšimo vietoje arba po gimdos kaklelio operacijų (diatermokoaguliacijos ir pan.).
Manoma, kad endometriozei įtakos turi gimdymo traumos, abortai, akušerinės ir ginekologinės operacijos.
Endometriozė, beje, gali būti ir įgimta.
Ar įmanoma pasveikti?
Gydymas priklauso nuo moters amžiaus, ligos stadijos, židinių vietos. Skiriamas chirurginis, medikamentinis, hormoninis bei kombinuotas gydymas. Deja, gydymas ilgas, o vaistai – labai brangūs. Endometriozei plisti trukdo kontraceptiniai vaistai.
Nėštumo metu endometriozė neprogresuoja, vaisiui ji pakenkti neturėtų. Nėra nustatyta, kad sergant endometrioze padidėtų rizika pagimdyti nesveiką vaiką.
Konsultavo ginekologė Dalia Ulevičienė
„Mamos žurnalas“