Ne veltui Tėvo dieną švenčiame patį judriausią, linksmiausią ir aktyviausią metų mėnesį. Gamta tėtį skyrė nuotykiams ir žaidimams. Tai ne sparnuotas posakis, o įrodytas faktas.
Puikiai žinome, kad motinystę naviguoja hormonai. Jie pakeičia moters kūną, medžiagų apykaitą ir emocijas. Be jokių pastangų gimsta besąlygiška meilė vaikui. Net erzina patarimas „užmegzti ryšį su kūdikiu“, nes jis mezgėsi jau nuo nėštumo testo dienos. Žindant ir myluojant mažylį, svaigina oksitocino, prolaktino ir endorfinų kokteiliai. Visa tai vadiname motinystės instinktu ir palaima.
O kaip dėl tėčių? Ar visi gali būti tokie empatiški, kaip psichiatro Viliaus Ogensko bendruomenė „Dula su barzdaׅ“? Seniau buvo teigiama, kad buvimą geru tėčiu lemia geras auklėjimas, intelektas, meilė vaiko mamai, geri santykiai su savo mama, aukšta moralė, atsakomybės jausmas. Ir dabar šios savybės vyrui nepakenks. Vis dėlto, teorija neatrodė išbaigta – juk savo vaikus gali mylėti ir žemos moralės vyrai, tiesa?
Mokslininkai irgi suprato – kažkas čia ne taip, vyrams gamta turi būti paruošusi kažkokį planą. Ir tas planas atskleistas. Platus tyrimas, atliktas JAV Jeilio universitete, įrodė, kad kūdikių tėčiams irgi galingai išsiskiria motinystės ir prieraišumo hormonas oksitocinas, tik ne žindant (savaime aišku), o žaidžiant. Didžiuliai oksitocino kiekiai pasigamina, kai vyrams pavyksta prajuokinti kūdikį. Tyrimo išvadoje teigiama: „Moterys oksitocino pliūpsnius patiria nuo pirmojo fizinio kontakto su vaiku, o tėvams meilės hormonas aktyvuojamas per žaidimus“.
Kita tezė nustebins dar labiau – kuo didesnis vaikas, tuo daugiau oksitocino išsiskiria tėvo organizme su vaiku žaidžiant. Dabar jau suprantate, kodėl kartais norisi išeiti iš namų, kai prasideda tėčio ir vaiko ristynės, kutenimai ir gaudynės. Kad ir kaip jums norisi šią gaivališką energiją nukreipti smulkiosios motorikos link, nedarykite to – einant galvomis juos tiesiog valdo Meilė.
Tėviškam ryšiui gilėjant ir stiprėjant, oksitocino išsiskyrimas tik didėja. Kaip teigiama tyrimo išvadose, tėvų organizme oksitocino kiekis padidėja vien žiūrint į savo vaiko nuotrauką.
Linkime tėčiams, kad meilės hormono gamykla, pradėjusi veikti, kai mažylis ant jūsų rankų pirmą kartą klykteli iš laimės, dirbtų be prastovų.
Žurnalo redakcija