Susikaupus pluošteliui mamų klausimų apie išvaržas, kreipėmės konsultacijos į vaikų chirurgą. Mamoms atsako med. dr. Pranas Gurskas.
Kodėl kūdikiai gimsta su išvaržomis – juk jie nieko sunkaus nekilnoja?
Kūdikiams ir vaikams beveik visos išvaržos yra įgimtos.
Išvaržai atsirasti sudaro sąlygas ne tik anatominės tos srities ypatybės, tačiau ir tam tikru vaisiaus vystymosi etapu atsiradę sklaidos sutrikimai, įvairios kitos ligos, padidinančios spaudimą pilvo ertmėje (vidurių užkietėjimai, ascitas ir kt.)
Kokių išvaržų būna? Kodėl jos atsiranda?
Dažniausiai (95 proc. atvejų) vaikams būna kirkšnies išvaržų, rečiau – bambos, baltosios linijos, šlaunies.
Kirkšnies išvarža atsiranda dėl embriogenezės sutrikimų. Pro kirkšninį kanalą berniukams nusileidžianti sėklidė sudaro pilvaplėvės išgaubimą, makštinę ataugą. Normalu, kai nusileidus sėklidei į kapšelį išnešiotiems naujagimiams makštinė atauga būna užakusi – taip yra 95 proc. atvejų. Jai neužakus, lieka jungtis su pilvo ertme, pro kurią ir išlenda išvarža (jos turinį sudaro storoji arba plonoji žarna, kartais kirmėlinė atauga, taukinė).
Mergaitėms pro kirkšnies kanalą praeina apvalusis gimdos raištis, neužakus makštinei ataugai, išvaržos maiše gali būti kiaušidė.
Bambos išvaržos atsiranda dėl to, kad ne iki galo užsidaro bambos žiedas, pro kurį vaisiui praeina virkštelės kraujagyslės. Baltosios linijos išvaržos atsiranda dėl įgimtų aponeurozės defektų, išvaržos turinį sudaro riebalinis audinys.
Ar išvaržos – tik įgimta patologija, o gal jų gali atsirasti ir vėliau, vaikui augant?
Kaip jau minėjau, vaikų išvaržos yra įgimtos, nors gali būti ir pooperacinių pilvo sienos išvaržų. Kartais išvaržų gali atsirasti ir vėliau, tačiau jų priežastis jau minėjau. Išvaržai atsirasti gali padėti didelis fizinis krūvis.
Kaip pamatyti, kad kūdikis turi išvaržą – kokie jos požymiai? Ar išvarža visada matoma „plika akimi“?
Išvaržas dažniausiai nustato pačios mamos, maudydamos ar perrengdamos kūdikį ar vaiką. Paprastai kirkšnies srityje matyti iškilimas, kartais nusileidžiantis į kapšelį. Paspaudus tas iškilimas lengvai išnyksta, išvaržos turinys sulenda į pilvo ertmę. Ne visada galima pamatyti išvaržą „plika akimi“.
Iškilimas pasirodo vaikui išpūtus pilvą, pakosėjus.
Vaiko elgesys pasikeičia, jei išvarža įstringa. Tada atsiranda stiprūs skausmai, vaikas gali pradėti vemti.
Tuomet būtina skubiai kreiptis į gydytojus.
Kalbama, kad išvaržų dažniau pasitaiko berniukams nei mergaitėms. Kodėl?
Iš tiesų mergaitėms išvaržų būna 10-20 kartų rečiau, nes jų kirkšniniu kanalu praeina tik apvalusis gimdos raištis ir pilvaplėvės makštinė atauga, o kiaušidė lieka dubenyje.
Ar visas išvaržas reikia operuoti? Jei taip, ar operacija sudėtinga? Kokio amžiaus vaikai operuojami?
Kirkšnies, baltosios linijos išvaržas reikia operuoti visas, nes jos savaime neišnyksta. Tinkamiausias laikas operacijai (jei išvarža nekliudo vaikui augti) – 6 mėnesiai. Jei bent kartą išvarža buvo įstrigusi, operuojami bet kurio amžiaus vaikai.
Bambos išvaržos paprastai savaime sugyja vaikams iki 2-3 metų. Jei bambos išvarža išlieka, operuojame prieš mokyklą, 5-7 metų.
Ar vaikučiui, kuris turi išvaržą, skauda?
Skauda, kai išvarža įstringa.
Jei sakote, kad bambos išvaržos gali sugyti savaime, ar yra būdų tą gijimą paspartinti?
Gijimą pagreitina pilvo raumenų masažas, pratimai pilvo presui.
Kalbama, kad išvaržas galima išgydyti klijuojant pleistru odą išvaržos vietoje. Ar tai tiesa?
Užklijuoti bambos išvaržą netikslinga, nes tai tik nuramina tėvus, o vaikui dažniausiai nieko nepadeda.
Ar tai, kad kūdikis turėjo išvaržą, kaip nors atsilieps jo sveikatai vėliau? Ar tokį vaiką reikia labiau stebėti, saugoti nuo persitempimo, neleisti kilnoti svorių?
Tai, kad vaikas turėjo išvaržą, dažniausiai neturi jokios įtakos jo sveikatai vėliau, išskyrus tuos atvejus, kai vaikas atvyksta pavėluotai su įstrigusia išvarža, tuomet gali būti rimtų komplikacijų.
Ar gali kūdikis išvaržą „išrėkti“ (taip manoma liaudyje). Gimsta sveikas, bet tėvai leidžia rėkti, tad nuo didelio raumenų įtempimo išsiverčia išvarža?
,,Rėkimas“ gali pagreitinti išvaržos atsiradimą, tačiau tik tiems kūdikiams, kuriems yra anksčiau minėti įgimti pakitimai.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai