Paskutinis vasaros atostogų mėnuo skirtas ne tik išnaudoti paskutinius vasaros malonumus, bet ir padėti vaikams iš naujo prisitaikyti prie įprastos rutinos. Pasirūpinkite, kad vaikai laiku grįžtu į namus.
Konsultuoja psichologė Ramunė Murauskienė, www.psichologeramune.lt
Sugrįžkite į kasdienybę patys
Rugpjūčio mėnesio paskutinė dekada turėtų būti tas laikas, kai visa šeima grįžta į įprastą kasdienybę. Kiekvienas vaikas labai individualiai prisitaiko prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų, prie pakitusios tvarkos. Tėvai turėtų padėti vaikams. Kuo jaunesnis vaikas, tuo daugiau pagalbos iš tėvų ir laiko reikės. Būtų gerai, kad tėvai irgi turėtų savo pakankamai stabilią dienotvarkę. Tuomet ir vaikų dienotvarkę sudėlioti bus daug paprasčiau. Taigi vasaros atostogų pabaiga – puikus metas išmokti gyventi efektyviau. Būtų idealu, jei paskutines 10 dienų prieš rugsėjo pirmąją vaikai praleistų namuose.
Planuokite su saiku
Kiekvienam žmogui pagal amžių turi būti skirtinga dienotvarkė. Vaikams ji turi būti aiškiai apibrėžta, suprantama ir realiai įgyvendinama. Gal ir nustebsite, bet daugeliu atveju būtent tėvai yra atsakingi už vaikų laiko planavimą. Taigi jei jau praėjusiais metais jūsų mokyklinio amžiaus vaikas nespėdavo iki vakarienės paruošti namų darbų – šiemet prisiimkite daugiau atsakomybės ir padėkite vaikui planuoti laiką. Jei darželinukui prieš vasarą būdavo sunku užmigti po įvairių būrelių ir įvairių veiklų – mažinkite vaiko užimtumą šiemet. Su vyresniu vaiku vasaros pabaigoje aptarkite ankstesnę dienotvarkę, pasitarkite, ką reikėtų pakeisti. Išgirsite savo vaiko nuomonę, kuri yra labai svarbi. Planuokite būrelius ir laisvą laiką iš anksto. Galutinį dienotvarkės planą sudarysite per pirmas rugsėjo savaites. Nepalikite vaiko nežinioje ir iš anksto perspėkite apie pasikeitimus.
Rutina – tai saugūs ritualai
Rutina – tai tam tikri kasdieniai ritualai. Jie reikalingi dėl daugelio priežasčių. Visų pirma mažesniems vaikams taip saugiau gyventi: rytinės prausynos, dantukų valymas, dienos miegelis, popietiniai pasivaikščiojimai lauke, vakarinė vonia ar dušas.
Vaikas, tai darydamas kiekvieną dieną, įpranta laikytis tokių ritualų. Tai padeda ugdyti vaiko savikontrolę. Atsiranda vadinamosios nerašytos taisyklės, dėl kurių nereikia su vaikais bartis, tartis ir pan. Tai vyksta savaime. Vaikas saugiai jaučiasi, nes žino, kas ir kada jo laukia. Vaikai gyvena pagal savo laikrodį, kuris neturi skaičių. Tačiau juo reikia pasitikėti, nes vaikai natūraliai žino, kas jiems geriausia. Suaugusiesiems ne visada patogus vaikų vidinis laikrodis, tačiau paisydami vaikų poreikių visada išlošite. Susitarkite su mokyklinio amžiaus vaiku, kada jam patogiau ruošti namų darbus: ar iš karto po pamokų, ar po nedidelės poilsio pertraukėlės. Suderinkite su savo vaiku jo būsimą dienotvarkę. Kuo mažiau netikėtumų ir nežinomybės vaikui, tuo daugiau ramybės visiems.
Ritualai padeda sutvarkyti vaiko dieną
Antra, rutina padeda sutvarkyti vaiko dieną. Ypač kai mažylis pradeda lankyti darželį ar mokyklą. Ankstyvas kėlimasis yra pirmasis dalykas, kurį turi įveikti vaikai. Tėvai gali ir turi jiems padėti, sudarydami sąlygas ilgam vaiko miegui. Vadinasi, jei ne savaitgalis, apie vakarojimą negali būti nė kalbos. Viena išimtis yra lygi nebyliam leidimui tos taisyklės nesilaikyti. Šitoje vietoje tėvų nuolaidumas neatleistinas. Paprasčiausiai vaikui bus sunku keltis, jis bus irzlus, pavargęs. Ir negalės džiaugtis diena. Kitiems jį prižiūrintiems suaugusiesiems nebus malonus buvimas šalia suirzusio vaiko. Taigi paskutinę vasaros savaitę, o dar geriau –10 dienų, pradėkite vaiką po truputį kelti anksčiau ir vakare miego laiką ankstinti taip, tarsi jis keltųsi į darželį ar mokyklą. Ypač jaunesnių vaikų tėvai turėtų pasirūpinti tokiu pripratinimu. Taip sumažinsite vaikui streso rugsėjo pirmąją dieną. O jei jūsų vaikas pirmą kartą eis į mokyklą, irgi pratinkite jau iš anksto laiku keltis. Tuomet ta diena tikrai galės būti jam šventė, o ne nuovargis ir stresas.
Nesugadinkite vasaros pabaigos
Iš pokalbių su mokyklinio amžiaus vaikų tėvais susidariau įspūdį, kad rugpjūčio pabaiga sukelia daug įtampos vaikų tėvams. Ir dėl sugrįžusių namo vaikų, ir dėl laukiančių išlaidų, ir dėl nežinomybės, ir dėl neatliktų vaikų vasaros namų darbų. Visiems tėvams norisi, kad vaikai mokykloje gerai startuotų nuo pirmųjų dienų. Tačiau šioje situacijoje galioja taisyklė: neprivalgei – neprilaižysi. Taigi jei jūs nepasirūpinote ir nemotyvavote vaiko skaityti knygų per vasarą (o čia jūsų ir mokytojų pareiga), neverskite daryti to prievarta paskutines dienas. Labai sumažinsite mokymosi motyvaciją ir labai sumažinsite, o gal net ir visai nuslopinsite meilę knygoms. Iš klaidų mokykitės. Kitais metais pasirūpinkite tuo tinkamai. Ir jokiu būdu nepadėkite vaikui meluoti dėl perskaitytų knygų. Ir be jūsų pagalbos vaikai meluoti išmoks patys, deja.
Paruošiamieji darbai
Vietoj vertimo vaiką skaityti knygas ar papildomai mokytis, išnaudokite paskutinę rugpjūčio savaitę kambario ar rašomojo stalo tvarkymui. Susitarkite su vaiku, kada ir kokius darbus jis atliks, pvz., pirmadienį – stalčių tvarkymas, antradienį – būtinų pirkinių sąrašo sudarymas, trečiadienį – knygų lentynų tvarkymas ir pan. Nusiteikite geranoriškai ir kartu laukite šventės – mokslo metų pradžios. Skirkite laiko kartu su vaiku supirkti jam būtinus daiktus mokyklai. Susitarkite, kokią pinigų sumą galite tam skirti ir leiskite vaikui pasirinkti tose galimybių ribose. Taip ugdysite vaiko savarankiškumą, atsakomybę ir mokysitės bendradarbiauti. Prisiminkite, kad nuomonės nebūtinai turi sutapti: į mokyklą eis vaikas, o ne jūs. Ir jam, o ne jums, reikės ten pritapti ir prisitaikyti.
Vasaros atostogų pabaigos ritualas
Paskutines rugpjūčio dienas griežtai rekomenduoju skirti šeimai. Susikurkite sau šventę. Susigalvokite kokį nors šeimos ritualą, kuris simbolizuos vasaros pabaigą. Pvz., suorganizuokite aitvarų dieną, išvyką į vandens parką, pasivažinėjimą dviračiais ir pan. Per malonų laiko leidimą išblės vaikų nenoras vėl eiti į mokyklą. O gal tiesiog bus smagu pabūti visai šeimai kartu. Juk vaikai auga taip greitai. Paklauskite, kokie jų ateities planai, ko tikisi iš naujų mokslo metų. Atraskite laiko pasikalbėti su kiekvienu vaiku individualiai. Gal vaikai jums papasakos apie savo baimes. Tuomet dar geriau galėsite jiems padėti. Nes geriau pažinsite savo vaikus. Neskubėkite gyventi, sustabdykite reikiamas akimirkas.
Šventė turi būti
Jei norite padėti vaikui gerai startuoti mokykloje, džiaukitės nauja mokslo metų pradžia. Negąsdinkite vaikų dėl galimų sunkumų. Negrasinkite. Nesakykite: mokykla tave išauklės. Minėkite mokyklą kaip tarpinį tikslą į didelius gyvenimo tikslus.
Sakykite, kad mokykla – tai geras būdas išmokti svarbių ir būtinų dalykų. Neidealizuokite. Reikia mokytis ir visai nebūtinų gyvenime dalykų. Mokymo programos juk nėra tobulos. Tačiau svarbu, kad vaikas matytų, kad jo šeima vertina mokslą. Todėl džiaugiasi dar vienais mokslo metais. Ir todėl rugsėjo pirmąją organizuoja šventę. Kiekvienas pagal savo galimybes. Parodykite, kad vertinate vaiko mokymąsi. Ir kad mokykla – tai ne tik pareiga. Tai puiki galimybė tapti kažkuo. Kuo tik nori.
„Mamos žurnalas“