19-metė Raimonda – pirmoji pacientė Lietuvoje, kuriai Kauno klinikose atlikta inovatyvi operacija – laikinas gimdos ir kiaušidės su kiaušintakiu perkėlimas į jiems neįprastą vietą. Nauja sudėtinga operacija merginai atlikta prieš dubens spindulinę terapiją, siekiant išvengti kiaušidžių ir gimdos apšvitinimo, tokiu būdu išsaugant jos vaisingumą ateityje.
Prieš dvejus metus Raimondai diagnozuota klastinga onkologinė liga – kryžkaulio gigantinių ląstelių navikas. Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojo akušerio ginekologo, chirurgo prof. Sauliaus Paškausko, tai – sunkiai prognozuojamas navikas, kuris iš pradžių pacientei gydytas taikant įvairius moderniausius gydymo metodus, bet pastaruoju metu navikas pradėjo didėti. „Pacientė skundėsi stipriu skausmu juosmens srityje. Atlikus radiologinius tyrimus, daugiadalykė gydytojų komanda nusprendė taikyti dubens spindulinę terapiją“, – aiškina profesorius.
Paskyrus tolesnį gydymą, mergina iš karto nukreipta gydytojo akušerio ginekologo konsultacijai. „Gydytojai pasakė, kad taikant spindulinę terapiją į dubenį, vaisingumo išsaugoti nepavyks. Jaučiausi pasimetusi, svarsčiau, ar noriu, kad man būtų atlikta nauja, Lietuvoje dar niekada nedaryta operacija, galinti išsaugoti vaisingumą. Galiausiai supratau, kad sutikusi nieko neprarasiu“, – pasakoja Kauno klinikų pacientė Raimonda.
Spindulinės terapijos metu dėl kiaušidžių apšvitinimo sutrinka jų hormoninė funkcija, atsiranda įvairaus sunkumo menopauzės požymių ar jos padarinių. Prof. S. Paškauskas sako, kad dėl gimdos ir kiaušidžių apšvitinimo nukenčia vaisingumas, didžioji dauguma pacienčių po dubens spindulinio gydymo lieka nevaisingos. „Kauno klinikose atlikta unikali operacija – tai chirurginė galimybė išsaugoti vaisingumą reprodukcinio amžiaus moterims, kai planuojama dubens spindulinė terapija“, – pažymi profesorius.
Sudėtinga ir kompleksinė operacija, kurios metu perkelta gimda kartu su kiaušidėmis ir kiaušintakiu, truko daugiau nei 3 valandas. Perkėlimas atliktas per nedidelį pjūvį žemiau bambos. Profesorius priduria, kad praėjus 6 mėnesiams po pritaikyto spindulinio gydymo, planuojamas antrasis operacijos etapas – gimdos ir reprodukcinių organų grąžinimas į dubenį – įprastą jų buvimo vietą.
Sudėtingai operacijai Akušerijos ir ginekologijos klinikos medikai ruošėsi net keletą metų. „Analizavome užsienio specialistų atliktų operacijų aprašus, vaizdo įrašus, rezultatus. Dėl to šiais metais atsiradus pacientei, kuriai suplanuota dubens spindulinė terapija, mes buvome pasiruošę atlikti šią operaciją, – teigia prof. S. Paškauskas. – Operacija, nors ir pirmoji Lietuvoje, pavyko sklandžiai, pooperacinis laikotarpis nekomplikuotas, mergina greitai išvyko į namus.“
Raimonda tikina, kad po procedūros greitai atsigavo. „Dabar jaučiuosi puikiai, ilsiuosi namuose, atvykstu į Kauno klinikas spindulinės terapijos gydymui ir su nekantrumu laukiu antrojo operacijos etapo, – šypsosi mergina. – Esu dėkinga visai medikų komandai už atliktą sudėtingą operaciją ir toliau taikomą gydymą.“
Šiandien mergina kiekvienam iš pacientų linki neprarasti stiprybės. „Ne visada reikia rinktis lengviausią kelią. Kartais mes gauname tokius išbandymus, kuriuos galime atlaikyti“, – sako Raimonda.
Pasaulyje gimdos ir kiaušidžių su kiaušintakiais perkėlimo operacijos atliekamos nuo 2017 metų. Šios operacijos atlikimo galimybės turėtų būti apsvarstytos prieš numatomą dubens spindulinį gydymą mergaitėms iki lytinės brandos bei reprodukcinio amžiaus moterims, siekiančioms išsaugoti vaisingumą, gydant onkologinę ligą. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika – didžiausia akušerijos ir ginekologijos paslaugas teikianti sveikatos priežiūros įstaiga Lietuvoje, kurioje atliekamos aukščiausio lygio, sudėtingiausios ginekologijos operacijos ir procedūros, nuolat diegiamos naujovės į klinikinę praktiką ir vystomas akušerijos ginekologijos mokslas.
Kauno klinikų informacija