Ar pirkti vaikui kramtomąją gumą? Sako, kad mėgsta, kad visi kiti kramto (vaikui 5 metai). Ar guma atstos dantų valymą? Ar mėtinis šaltis iš gumos dezinfekuoja, ir vaikas neužsikrės virusais?
Atsako vaikų gydytoja Lina Orlovskaja.
Kramtomosios gumos sudėtis:
Bazinė medžiaga gaminama iš naftos vaško, glicerino, lanolino, latekso, stearino rūgšties, polietileno, polivinlacetato (polivinilacetatas yra ir klijų sudedamoji dalis). Kitaip tariant, gumos pagrindas yra išlydytas plastikas, papildytas sintetiniais minkštikliais. Seniau gumos pagrindas būdavo gaminamas iš kaučiukmedžio sulčių, bet tie laikai jau praeityje. Seilių fermentų veikiama guma pradeda irti, iš jos atsipalaiduoja vis daugiau kenksmingų medžiagų. Gumą vaikams galima kramtyti ne ilgiau kaip 5 minutes.
Sintetiniai saldikliai – aspartamas (200 kartų saldesnis už cukrų, potencialus kancerogenas), sorbitolis, manitolis, maltitolis – rezorbuojasi per burnos gleivinę, gali sukelti pilvo skausmus, viduriavimą, alergiją.
Dirbtiniai (dažniausiai) ir natūralūs (retai) kvapikliai, dažikliai ir aromato ir skonio stiprikliai, dėl savo rūgštinių savybių skatinantys dantų ėduonies atsiradimą net ir kramtant becukrę gumą. Be to šie ingredientai provokuoja migreninius galvos skausmus. Sintetiniai kvapikliai dezinfekcinės funkcijos neatlieka, tačiau kramtant gumą dalis apnašų mechaniškai nutrinama nuo dantų, be to, burnos ertmę plauna gausiai išsiskiriančios seilės.
Kramtant gumą išsiskiria ir skrandžio sultys bei virškinimo fermentai, tačiau žarnynas yra apgaunamas, nes maistas į jį taip ir nepatenka, dėl to gali padidėti rūgštingumas, be to, nuryjamas oras, o tai skatina meteorizmą ir pilvo skausmus.
Jei nurijo
Jeigu vaikas nuryja gumą, žarnos tikrai neužsiklijuos, jis ją suvirškins, tiesiog gaus daugiau kenksmingų medžiagų. Daug didesnis pavojus ne gumą praryti, o ja paspringti. Paspringti gali bet kokio amžiaus vaikas. Todėl griežtai negalima duoti gumos vaikams iki 3 metų vaikams, o pageidautina neduoti bent jau iki 5 metų.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai