Grįžus iš gimdymo namų, mamoms kyla daug klausimų. Vienas dažniausių – ar supūliavusios akytės yra rimta liga, ar tik nedidelis negalavimas, ištaisomas ramunėlių arbatos kompresais. Į mamų klausimus atsako Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja Salomėja Ignotienė.
Pirmąjį mėnesį vaikučiui nesmarkiai supūliavo viena akytė. Vaistinėje paprašius kokios nors priemonės valyti akytei, vaistininkė griežtai nurodė kreiptis į gydytoją ir gauti receptą. Ar tai tikrai tokia rimta problema?
Normaliai gimus vaikui neturi pūliuoti akys, tačiau jeigu ta problema atsirado pirmąjį mėnesį, reikia pagalvoti apie uždegiminį procesą vokų junginėse arba apie galimą ašarų latakų neatsivėrimą.
Vaistininkės tikrai noriai siūlo homeopatinius lašus, kurie parduodami be recepto, ir kartais jų pakanka. Kiti vaistai yra receptiniai ir todėl reikia kreiptis į gydytoją.
Kiek laiko turi pūliuoti akytė, kad nebeužtektų ramunėlių arbatos, ir gydytojai skirtų hormoninių vaistų? Mums gydytoja skyrė receptą „atsargai“ ir liepė stebėti akyčių būklę. Kiek dienų galima laukti ir nelašinti vaistų?
Galima laukti 3-5 dienas, praplauti akytę šviežiai paruoštų ramunėlių arbata, bet tai priklauso nuo uždegiminio proceso aktyvumo. Jei vokai paraudę, paburkę, vokų plyšys uždaras ir sunku praplėsti vokus, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ir pradėti gydymą. Gydymas pradedamas ne nuo hormoninių vaistų, bet nuo antibiotikų lašų.
Ar dažnai kūdikiams užanka ašarų latakėliai? Ar tai įgimtas dalykas, ar atsiranda dėl netinkamos priežiūros, persirgtos slogos ar pan.?
Naujagimiui gimstant su pirmu klyksmu dėl susidariusio vidinio spaudimo trūksta želatininė membrana ir atsiveria ašarų latakai. Tačiau 2-3 procentams naujagimių dėl įvairiausių kitų priežasčių (per stipri plėvelė, problema ašarų ar nosies kanale, ašarų maišelio patologija, kaulinio kanalo nebuvimas bei kiti veido sklaidos trūkumai) reikia atverti chirurginiu būdu. Tai įgimtas dalykas ir tikrai neatsiranda dėl netinkamos priežiūros.
Gydytoja skyrė siuntimą į ligoninę zonduoti ašarų latakus. Ar tai sudėtinga procedūra?
Tai yra chirurginė intervencija, kuri atliekama uždaru būdu. t.y. neatliekant pjūvių, bet instrumentais patenkant į nosies ir ašarų kanalą ir juos atveriant. Tai atlieka oftalmologai.
Papasakokite plačiau, ar tokia procedūra daroma su nejautra? Internete teko skaityti, kad Kauno klinikose tokią procedūrą padaro per vieną dieną, o Vilniuje guldo trims dienoms. Kodėl?
Jeigu nėra anatominių sklaidos trūkumų ir lašinant lašus, ir masažuojant ašarų maišelį 3-4 mėn. nepavyksta atstatyti ašarų takų praeinamumo, tokiems ligoniams ši procedūra atliekama su vietine nejautra, sulašinus anestezuojančių vaistų į junginės maišą.Vyresniems kūdikiams papildomai lašinami seduojantys trumpo veikimo vaistai į nosį. Esant anatominiams sklaidos trūkumams, procedūra atliekama su bendrąja nejautra. Kiekvienam pacientui skirtingą dienų skaičių tenka praleisti stacionare.
Tikrai tai nėra prievartinis trijų dienų buvimas. Tėvai gali rinktis gydymo įstaigą.
Ar paprastai pakanka vieno zondavimo kurso kūdikystėje, ar ašarų latakų užakimas linkęs kartotis visą gyvenimą?
Atstačius ašarų takų praeinamumą, ligonis pasveikta visiškai ir daugiau nereikia atlikti ašarų takų zondavimo. Jei yra anatominių kaulinių kanalų anomalijų, kartais reikia zondavimą atlikti ir keletą kartų. Kiekvienam kūdikiui tai yra individualu.
Ar padeda profilaktinė priemonė – lengvas masažiukas nosies srityje, kad neužsikimštų ašarų latakėliai?
Ašarų latakai neužsikemša savaime dėl kokių nors mums nežinomų priežasčių, tačiau dažniausiai akytės pūliuoja būtent dėl neatsivėrusių ašarų latakų. Todėl rekomenduojama atlikti ašarų maišelio masažą ir tikėtis suardyti želatininę membraną. Tai galima daryti iki 2-3 mėnesių. Jei nepavyksta, tuomet reikėtų kreiptis į akių ligų gydytoją dėl chirurginio gydymo galimybės.
Ar tiesa, kad kūdikių akytės tiesiogiai susijusios su sloga, jei vaikutis serga sloga, tai bus problemų ir su akimis?
Tai pasitaiko dažnokai, nes slogą dažniausiai sukelia virusai, ir jie patenka pro nosiaryklės gleivinę ir išplinta į vokų jungines, sukeldami konjunktyvitą.
Kokių komplikacijų gali kilti po akyčių zondavimo procedūros?
Atliekant šią chirurginę intervenciją oftalmologams komplikacijų nestebėjau.
Jei pūliuoja kūdikio akytės, ar tinka jas valyti motinos pienu?
Nepatarčiau to daryti.
Kaip išvalyti po nakties supūliavusias vaiko akytes, jei jam sunku net atsimerkti?
Iš pradžių galima suvilgyti vatos tamponėlį šiltu virintu vandeniu ar ramunėlių arbata ir šluostomais judesiais nuo ausytės akytės link pamažu išvalyti traiškanas; jei jų lieka tarp blakstienų, galima uždėti kelioms minutėms drėgnus vatos tamponėlius ir po to nuvalyti dar kartą, kad vaikas galėtų lengvai atsimerkti.
„Mamos žurnalas“