Kontaktiniai lęšiai vaikams ir kitos „plonybės“ apie vaikų akis

akinukai

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Kai mūsų dukrytei buvo 3,5 metų, ruošėme ją į darželį ir gavome siuntimą pas akių gydytoją. Paaiškėjo, kad dukrai – astigmatizmas, akių gydytoja piktinosi – kur jūs buvote anksčiau? Ar tėvai turi patys prašyti siuntimų? Kiek kartų ir kada vaikutį turi patikrinti akių gydytojas?

Įstatymas nurodo, kad akių gydytojas turi:

* patikrinti rizikos grupės naujagimius iki mėnesio amžiaus;

* patikrinti kūdikius iki metų „esant indikacijoms“, o tai reiškia, kad pediatras siunčia vaikus akių gydytojui, tik jei įtaria, kad vaikas gali turėti  regėjimo problemų (pvz., gimė neišnešiotas);

* profilaktiškai patikrinti 3 metų vaikus,

* patikrinti 6 metų vaikus, „esant indikacijoms“.

Kitais atvejais ligonių kasos profilaktinių vaikų akių patikrinimų neapmoka. Šeimos gydytojas turi nuspręsti, ar vaikui reikia konsultacijos.

Dauguma akių gydytojų mano, kad būtų puiku, jei ir sveikų vaikų akis galėtume profilaktiškai patikrinti tris kartus: 6-8 mėnesių kūdikius, 3 metų vaikus ir prieš pirmą klasę. Nepatarčiau laukti pirmojo patikrinimo iki metų, nes metų vaikams nepatinka apžiūra, mes juos tikriname prievarta, o 6-8 mėnesių kūdikiai mielai bendrauja.

Jei įtariate, kad vaikas gali turėti regėjimo sutrikimų, prašykite siuntimų pačios.

Sūnui (10 m.) akių gydytojas nustatė beprasidedančią trumparegystę, nors kol kas sūnus mato visą lentelę. Pasakykite, ką tai reiškia? Ką turėtume daryti, kad trumparegystė neišsivystytų?

Vaikai gimsta toliaregiai, augant toliaregystė mažėja, ir vaikai tampa normaregiais (emetropais). Jei akies augimas nesustoja, akys gali tapti trumparegėmis. Manau, jūsų gydytoja nustatė, kad vaikas jau nebeturi toliaregystės. Todėl jis mato gerai, bet, jei akys dar augs, taps trumparegiu. Tada reikės akinių.

Deja, mes dar nemokame sustabdyti akies augimo, todėl ir negalime padaryti, kad neišsivystytų trumparegystė. Manoma, kad trumparegystė didėja nuo ilgo žiūrėjimo iš arti, todėl reikėtų laikytis šių taisyklių:

* neprisikišti arti knygos, kompiuterio;

* žiūrint iš arti, daryti pertraukas, pvz., kas 20 minučių pakelti akis nuo knygos ir suskaičiuoti 20 matomų pro langą tolimų daiktų.

Beje, jei su akiniais regėjimas geras, nedidelės trumparegystės mes liga nelaikome.

Anksčiau buvo populiarūs akių stiprinimo pratimai, kai vaikai eidavo į „akių mankštas“. Kokia nuomonė apie tokias mankštas dabar?  Ar jos naudingos?

Pratimai skiriami vis rečiau.

Jie gali padėti, kai yra akomodacijos sutrikimų, konvergencijos nepakankamumas (viena akis nukrypsta į išorę, žiūrint iš arti) ir kai kuriems „žvairiukams“.

Trumparegiams pratimų daryti neverta, nes nustatyta, kad „galutinis“ trumparegystės dydis nuo pratimų nepriklauso. Trumparegius pratimai gali išmokyti ryškiau matyti su silpnesniais akiniais, bet laikinai. Mankštos  trumparegystės dydžio nesumažina, nes negali sutrumpinti akies ašies ilgio.

Nuo kelerių metų galima atlikti regėjimo korekcijos operacijas lazeriu? Ar jos daromos paaugliams?

Lazerinė refrakcijos ydų korekcija Lietuvoje atliekama ne anksčiau kaip 18 metų. Dar geriau būtų palaukti iki kokių 25 metų. Be to, turi būti stabili refrakcija (trumparegystė ar toliaregystė). Tai reiškia, kad bent metus akinių stiprumas turi nesikeisti.

Ar yra kontaktinių lęšių mažiems vaikams? Ar vaikams galima pirkti spalvotus kontaktinius lęšius (dukra labai nori)?

Vaikų ragenos jau nuo 2 metų yra tokio dydžio, kaip suaugusiųjų, todėl vaikams tinka tie patys kontaktiniai lęšiai (KL), kaip ir suaugusiesiems. Jei reikia, galima KL pritaikyti ir jaunesniems vaikams. Vaikams dažniausiai skiriame naujos kartos silikono hidrogelio KL. Jie geriau praleidžia deguonį.

Neteko girdėti, kad vaikams negalima būtų dėti spalvotų KL, bet  KL yra ne papuošalas ar žaislas, o medicininė priemonė.

Netinkamai prižiūrimi jie gali rimtai pakenkti akims. Visame pasaulyje akių gydytojai prieštarauja, kai KL pardavinėjami prekybos centruose. Net ir karnavalams skirtus „crazy“ KL reikia pritaikyti kiekvienam žmogui individualiai.

Jei jūsų dukrai reikia koreguoti regėjimą, tai pasitarkite su gydytoja, ar jai tiktų KL.

Teko skaityti, kad vaikams nereikėtų pirkti akinių rėmelių su     išsikišančiais papuošimais (gėlytėmis, drugeliais), nes taip gadinamas regėjimas. Ar tiesa? Patarkite, kokie turėtų būti akinių rėmeliai mažiems vaikams, į ką perkant atkreipti dėmesį?

Išsikišę papuošimai regėjimo negadina, bet su tokiais rėmais susiaurėja akiplotis. Jei papuošimai smarkiai išsikišę į šonus, vaikui jie gali užstoti šoninį vaizdą.

Štai patarimai perkantiems akinius:

* Geriausia, kai rėmelių forma atitinka akiduobę: viršuje eina pagal antakius, o apačioje pagal apatinį akiduobės kraštą.

* Akiniai turi laikytis arti akių, nes kuo toliau, tuo jie smarkiau deformuoja vaizdą (pliusiniai didina, minusiniai mažina).

* Svarbus ir rėmelių pasvirimo kampas: apatinė dalis turi būti arčiau akių apie 10 laipsnių už viršutinę.

* Jei perkate metalinius rėmelius, patartina, kad jie būtų iš tvirto metalo ir mažiau lankstytųsi. Jei rėmeliai plastikiniai, patikrinkite, ar jie gerai priglunda prie nosies viršuje, kad nesmuktų.

* Reikėtų pažiūrėti, ar tinkamas kojelių ilgis. Galima pritaikyti kojeles riestais galais, kurie geriau laikosi už ausų.

* Kai lęšiai cilindriniai (jais koreguojame astigmatizmą), netinka visai apvalūs „Hario Poterio“ rėmeliai, nes gali pasisukti lęšis ir jo ašis.

* Kūdikiams pritaikomi specialūs minkšti rėmeliai su guma vietoj kojelių.

* Lęšiai vaikams turi būti tik plastikiniai, nes jie nedūžta ir yra lengvesni.

Jei vaikas piešia prisikišęs, ar tai gali būti požymis, kad jis neprimato? Kokie dar blogos regos požymiai? (4 metų vaikas mato tolumoje skrendančią musę ar uodą, bet piešia prisikišęs, todėl mums neramu). Kaip namie patikrinti regėjimą?

Reikėtų susirūpinti, kai:

* vaikas kreivai laiko galvą,

* įsižiūrėdamas prisimerkia arba žiūri iš padilbų,

* merkia vieną akį,

* žvairuoja,

* nuotraukoje matytu baltas vyzdys (vietoj raudono) arba dėmelė vyzdyje,

* nevienodi akių vyzdžiai,

* artimi giminės žvairuoja arba nešioja akinius nuo vaikystės.

Net ir gerai matantys vaikai dažnai piešia prisikišę, bet patarčiau dėl viso pikto akis patikrinti, ir ne namuose, o pas akių gydytoją.

Jei neturite galimybės apsilankyti pas akių gydytoją, galite patikrinti regėjimą pagal O. Majauskienės ir V. Černiuvienės knygutę „Ar vaikasgerai mato?“

Sūnui nustatė astigmatizmą. Pasakė, kad akinius reikės nešioti iki 12 metų (dabar sūneliui 5 metai). Kodėl?

Astigmatizmas yra refrakcijos yda, kai šviesos spinduliai akyje susikerta ne viename taške. Tada neryškiai matytu tam tikros krypties linijos. Dažniausiai pasitaiko ragenos astigmatizmas. Jei palygintume akį su kamuoliu, tai sferinė akis būtų apskrita kaip krepšinio kamuolys, o astigmatinė – kaip regbio kamuolys. Astigmatizmas koreguojamas cilindriniais lęšiais, kai dviejose viena kitai statmenose ašyse yra skirtingos dioptrijos. Apie 40 proc. akiniuotų žmonių dėvi cilindrinius akinius. Iš pažiūros tie lęšiai nesiskiria nuo sferinių, tik kitaip laužia šviesos spindulius.

Jūsų sūnelio astigmatizmas turbūt nedidelis, ir gydytoja tikisi, kad iki 12 metų vaikas jį išaugs. Augant keičiasi ragenos forma, todėl nedidelį astigmatizmą galima išaugti.

Akiniai padeda sufokusuoti vaizdą į akies tinklainę, todėl su jais ryškiai matyti. Vaikams akiniai reikalingi dar todėl, kad nefokusuojant vaizdo į tinklainę, nesivysto regėjimo centrai smegenyse ir gali išsivystyti ambliopija. Tada vaikas blogai matys ir be akinių, ir su jais. Ambliopija pataisoma tik vaikystėje.

Dukros akinukų stiklai susibraižė. Ar reikia keisti akinius? Kaip suprasti, kada jau akinukai „paseno“?

Akinių lęšiai skirti, kad vaikas gerai matytų, todėl jie turi būti skaidrūs ir švarūs. Susibraižiusius lęšius reikia keisti. Keičiant lęšius, patarčiau apsilankyti pas gydytoją – gal reikės pakeisti ir stiprumą. Juk vaikas auga, akinių dioptrijos keičiasi. Didėja ir atstumas tarp vyzdžių.

Jei rėmeliai nesusidėvėję, ne maži, nesmunka nuo nosies, galima pakeisti tik lęšius, juos įdedant į senuosius rėmelius.

Gyd. Eglė Danielienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Kontaktiniai lęšiai vaikams ir kitos „plonybės“ apie vaikų akis”

  1. 2018/12/07 at 11:02 #

    Nežinojau, kad vaikams tinka ir kontaktiniai lęšiai. Tačiau jeigu vaikas jau nuo tokių metų nešiotų juos, tai užuojauta ir tėvams ir vaikui. Pati nešioju kontaktinius, esu begalės jų išbandžiusi, vis dar ieškau savųjų 🙁

Palikite atsiliepimą


7 + du =

Kitos temos: