Daugelio šiuolaikinių tėvų galvos skausmas – kaip atimti iš vaikų telefonus ir kompiuterius, o vietoje jų prikalbinti atžalas veikti kažką naudingesnio, pavyzdžiui, sportuoti ar skaityti knygą. Tačiau nereikia skubėti vaikų naudojamų technologijų piešti vien juodomis spalvomis – pakreipus tinkama linkme, išmanieji įrenginiai gali padėti aktyviai pažinti realųjį pasaulį.
Dr. Simonas Šabanovas, Vilniaus universiteto dėstytojas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos geografijos mokytojas, šiemet tituluotas „Metų mokytoju“, visus mokslo metus per pamokas sėkmingai derina tradicines ir skaitmenines mokymosi priemones, o vasarai tėvams pateikia naudingų patarimų, kaip tinkamai suvaldyti vaikų dėmesį užkariavusias technologijas. Dr. S. Šabanovas kartu su „Šviesos“ bendraautore psichologe Asta Blande yra sukūręs ir nemokamą „Eduka“ testą „Mokykla telefone?!”, kviečiantį įvertinti savo požiūrį į vaikų naudojimąsi technologijomis (www.mokyklatelefone.lt). Dalijamės penkiais S. Šabanovo patarimais:
- Jeigu patys nesate labai įgudę naudotis išmaniosiomis technologijomis, pakvieskite vaiką palydėti jus technologijų keliu. Vaikams tai labai patiks. Paprašykite savo atžalų pasiūlyti, kur galėtumėte pritaikyti kompiuterį ar išmanųjį telefoną ir bendrai priimkite sprendimus, kokius technologijų privalumus naudoti. Galbūt taip patogu saugoti šeimos nuotraukas, gal susimokėti įvairias įmokas ar pabendrauti su seniai matytais giminaičiais?
- Išnaudokite išmaniuosius įrenginius bendrose šeimos veiklose. Pavyzdžiui, paprašykite vaiko suplanuoti puikų savaitgalį. Tegul jis suranda informaciją interneto svetainėse, sugalvoja maršrutą ir apskaičiuoja, kiek laiko jis užtruks. Planuoti jam patiks, nes tai bus proga mėgautis laiku su vaiku ne tik prie kompiuterio, bet ir pagirti jį už gerą planavimą ir informacijos paiešką, laiko kontrolę bei galimybę pažinti besikeičiantį pasaulį.
- Patarkite vaikui, kaip technologijų pasaulyje atsirinkti tai, kas geriausia. Mes dažnai draudžiame žaidimus, bet gal žaiskime juos kartu, ypač lavinamuosius (pavyzdžiui, rasti sostines, įžymias vietas ar rašytojus). Svarbiausia – neatsiriboti ir būti kartu, bendrauti ir rasti tai, kas įdomu ir vaikui, ir jums.
- Nenustokite naudotis technologijomis ir jomis domėtis, bet prisiminkite, kad visąlaik reikia siekti susitarimų ir pusiausvyros. Labai svarbu kontroliuoti laiką su išmaniaisiais įrenginiais, todėl siūlau taikyti automatinio išjungimo ar informavimo darbalaukyje funkciją, kad technologijos netaptų visu gyvenimu.
- Domėkitės, išnaudokite technologijų galimybes, bet taip pat susitarkite su vaiku dėl ribų ir parodykite jam aplink esantį gyvą pasaulį. Tai – ne tik gamta, bet ir socialinė aplinka: kartu nueikite į parduotuvę, teatrą ar pasinaudokite viešuoju transportu vietoje įprasto automobilio. Net ir čia jums gali praversti internetas ir išmanūs vaiko įgūdžiai – tegul jis lavina ir parodo savo gebėjimus ieškoti informacijos.
Susiję straipsniai