Ar pastojus reikia koreguoti mitybą? Dabartinė gydytojų nuomonė – nereikia beveik nieko keisti, jei moteris iki nėštumo maitinosi sveikai. Tėra kelios mažutės „virtuvinės“ korekcijos.
Nekeiskite mitybos įpročių drastiškai. Nėštumas organizmui – nemažas iššūkis. Todėl kardinaliai keisti mitybos įpročių tikrai nereikėtų, nes tai sukels dar vieną stresą. Nereikėtų pastojus staiga tapti vegetare, žaliavalge ar pradėti valgyti iki tol neragautų įmantrių patiekalų. Mitybos įpročius reikėtų keisti nebent tada, jeigu jie žalingi. Nėščioji turi laikytis tų pačių sveikos gyvensenos ir mitybos principų, kaip ir visi, kurie nori būti sveiki.
Nesilaikykite mono dietų ir valgykite kuo įvairesnį maistą. Vaisiui reikia pačių įvairiausių maisto medžiagų. Jis jas pasiima iš mamos kraujo. Todėl nėščia moteris, kuri valgys nepilnavertiškai, vaikelio stipriai neapvogs, tačiau labai nualins save. Vakare reikia pagalvoti – ar šiandien suvalgiau po truputėlį maisto iš įvairių maisto grupių ir ar visko gavau: baltymų, angliavandenių, riebalų, skysčių, vitaminų, kalcio ir t.t.? Ypač pavojinga laikytis mono dietų (kai ilgai valgomas vienas ir tas pats produktas, pavyzdžiui, baltyminės Atkinso ar japoniška dietos, skysčius išvaranti papirkų sriubos dieta). Deja, kartais dėl pirmųjų mėnesių pykinimo nėštukės valgo tuos pačius produktus labai ilgą laiką. Tokia mityba jau nėra pilnavertė.
Kalorijų – tik 300-400 daugiau. Seniai paneigtas mitas, kad nėščiajai reikia valgyti už du. Kyla klausimas, kodėl reikia tik tiek nedaug papildomų kalorijų – juk moters organizme auga vaisius, kuriam reikia tiek visokių medžiagų? Nėštumo metu moters organizmas persitvarko dėl pasikeitusio hormonų fono. Medžiagų apykaita tampa kur kas efektyvesnė, dėl to energijos poreikiai nėštumo metu labai neišauga. Teigiama, kad per I nėštumo trimestrą moters energetiniai poreikiai nepadidėja, II trimestro metu papildomai reikia 340 kcal per dieną, o III trimestro metu – 450 kcal per dieną. Jei jauna sveika vidutinio kūno sudėjimo moteris per dieną turi suvartoti 2000 kcal, tai antroje nėštumo pusėje ji turi su maistu gauti 2300-2500 kcal. Papildomos 350-450 kcal nėra daug, tai dvi porcijos ledų ar porcija blynų, tad nereikia įsivaizduoti, kad maisto kiekis padvigubėja. Geriau laikytis kitos taisyklės – pastojus valgyti vertingesnį maistą (turintį ne daugiau kalorijų, o daugiau vitaminų, baltymų).
Maitinkitės sezoniškai. Nėštumas – net trys kalendoriniai sezonai. Tą sezoną, kai galima mėgautis šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, taip ir darykite. Tačiau kai teks pirkti mažos vertės atvežtinius vaisius ir daržoves, jais per daug nesižavėkite.
Paprastai tokie vaisiai ir daržovės yra prisotinti nitratais, paveikti chemikalų, dirbtinai nokinami ir mažaverčiai. Galbūt tais mėnesiais, kai nėra šviežio derliaus, verta vartoti maisto papildų.
Nevartokite bet kokių papildų. Nėštumo laiku dėl sustiprėjusios moters medžiagų apykaitos, augant vaisiui ir kai kuriems vitaminams kaupiantis placentoje, reikia gerokai daugiau vitaminų. Tačiau nėščiosioms netinka įprasti vitaminų kompleksai. Paprasti papildai, kuriuos nėščia moteris nusiperka spontaniškai, gali jai ir pakenkti. Nėščiosioms skirti maisto papildai yra suderinti būtent pagal nėščiosios poreikius.
Svarbiausios medžiagos – folio rūgštis, omega 3 ir geležis. Šių medžiagų nėštumo metu reikia daugiau. Folio rūgšties moteriai reikia dar 3 mėnesius iki pastojant ir ypač – nėštumo pradžioje, kad gerai vystytųsi vaisiaus nervinis vamzdelis (nervinio vamzdelio defektai – dažniausiai pasitaikantis centrinės nervų sistemos apsigimimas). Geležis būtina, nes vaisius pasiima geležį iš mamos, ir jai tuomet gresia mažakraujystė. O omega 3 yra nepamainoma medžiaga vystantis vaisiaus smegenims. Žinoma, šių medžiagų moteris gauna su maistu, tačiau nepakankamai (manoma, kad žmogaus organizmas pasisavina tik 1/10 su maistu gaunamos geležies).
Sekite svorį. Normalu per nėštumą priaugti 8-16 kg. Sveriančios mažiau priauga daugiau, stambesnės moterys – mažiau.
Nėštumo metu atidžiai sekite savo svorį – pasisverkite kiekvieną rytą, nevalgiusi ir nuoga, svorį užsirašykite. Įsigykite kalorijų lenteles. Jei iki nėštumo nesidomėjote kalorijomis, dabar tai padaryti verta. Neretai nėštumo metu pasikeičia medžiagų apykaita, nelinkusi pilnėti moteris gali pradėti greitai priauginėti svorio. Todėl kontroliuokite suvartojamas kalorijas. Sekti svorį reikia ir dėl to, kad pastebėtumėte, ar nepradėjo kauptis skysčiai. Nėštumo pabaigoje svoris auga lėčiau, tačiau jei mažėja, būtinai pasakykite gydytojui – tai gali būti pernešiojimo požymis.
„Mamos žurnalas“
Susiję strapsniai
Kviečiame visas šauniausias būsimas ir esamas mamytes susirūpinti savo mityba ir sudalyvauti renginyje!
https://www.facebook.com/events/1868780906671374/permalink/1868783996671065/