Kaip nepriaugti per daug svorio nėštumo metu

svoris

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Antsvorio problema po gimdymo kamuoja daugybę jaunų moterų. Liaudyje sakoma: per kiek laiko pilnėjai iki gimdymo, per tiek laiko turi ir susitraukti. Vadinasi, po gimdymo moteriai skirti 9 mėnesiai, kad ji atgautų savo buvusį svorį.

Pasiruoškite svertis!

Kad po gimdymo nekamuotų depresija dėl likusios antsvorio, nuo pirmųjų nėštumo dienų reikia atidžiai sekti, kiek svorio priaugate.

Verta jį užsirašinėti. Kai nėštumo testas parodys dvi juosteles, pasiryžkite vienam nepigiam, bet labai reikalingam pirkiniui – tikslioms elektroninėms svarstyklėms.

Nors ginekologės kabinete per eilines apžiūras Jus svers ir svers, bet tai bus jau nekontroliuojami rezultatai – pamatysite, kiek priaugote per mėnesį ir tiek. Turėdamos svarstykles namuose, galėsite svertis kasdien, stebėti, nuo kokių maisto produktų organizme labiau kaupiasi skysčiai, kada svoris pradeda augti per greitai ar atvirkščiai.

Mechaninės svarstyklės dažnai rodo su 1-3 kg paklaida, jomis nesužinosite svorio šimtų gramų tikslumu (o to labai reikia, nes nėštumo svoris matuojamas šimtais gramų per savaitę).

Pasisverkite kiekvieną rytą, nevalgiusi ir nuoga. Svorį užsirašykite, po savaitės apžvelkite, kaip sekėsi.

Kiek priaugti per 9 mėnesius?

Iš tiesų svoris auga ne 9 mėnesius, o tik 6. Dažniausiai pirmuosius 3 mėnesius svoris ne tik kad neauga, bet šiek tiek ir nukrenta. Juk pirmaisiais mėnesiais moters organizmas bando prisitaikyti prie naujos būsenos – nėštumo, ne vieną kankina pykinimai, dingsta apetitas. Normalu, kai per pirmuosius mėnesius nukrenta 2-3 kg.

Daugiausiai svorio priaugama 7-8 nėštumo mėnesiais (po 2-2,5 kg per mėnesį). Nuo 3 nėštumo mėnesio per dieną nėščioji vidutiniškai priauga 50 g.

Idealu per nėštumą priaugti 10 kg. Tačiau tai vidutinis skaičius, visiškai normalu priaugti 8-16 kg. Tai priklauso nuo to, koks moters svoris prieš pastojant. Sveriančios mažiau priauga daugiau, stambesnės moterys – mažiau. Nėštumo pabaigoje svoris auga lėčiau, tačiau jei mažėja, būtinai pasakykite gydytojui – tai gali būti pernešiojimo požymis.

Jei esate normalaus kūno sudėjimo, per nėštumą turėtumėte priaugti 11-16 kg, o per savaitę (nuo 4 nėštumo mėnesio) – apie 450 g.

Jei esate liekna, per nėštumą turėtumėte priaugti 13-18 kg, o per savaitę (nuo 4 nėštumo mėnesio) – apie 500 g.

Jei turite antsvorio, per nėštumą turėtumėte priaugti 7-11 kg, o per savaitę (nuo 4 nėštumo mėnesio) 300 g.

Jei laukiatės dvynukų, per nėštumą turėtumėte priaugti 16 kg, o per savaitę (nuo 4 nėštumo mėnesio) 680 g.

Pastebėta, kad jaunos mamos priauga mažiau svorio, nei vyresnio amžiaus nėščiosios. Jaunesnės svorį lengviau ir numeta.

Tačiau, sakoma, kad kiekvienas gimdymas moteriai prideda po 5 kg. Paprastai keli kilogramai prisimeta po antro ar trečio gimdymo.

Ar padauginti kalorijų

Moterys įsitikinusios, kad pastojus reikia valgyti gerokai daugiau. Iš tikrųjų pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais kalorijų per dieną reikėtų suvartoti tiek, kiek ir anksčiau. Tik nuo ketvirto nėštumo mėnesio reikėtų per dieną suvartoti 400 kcal daugiau, nei įprasta. Jei jauna sveika vidutinio kūno sudėjimo moteris per dieną turi suvartoti 2000-2200 kcal, tai nuo 4 nėštumo mėnesio ji turi su maistu gauti 2400-2600 kcal. Papildomos 400 kcal nėra daug, tai dvi porcijos ledų ar porcija blynų, tad nereikia įsivaizduoti, kad maisto kiekis padvigubėja. Tačiau reikia laikytis kitos taisyklės – pastojus valgyti vertingesnį maistą (turintį ne daugiau kalorijų, o daugiau vitaminų, baltymų).

Jei iki nėštumo nesidomėjote kalorijomis, dabar tai padaryti verta. Neretai nėštumo metu pasikeičia medžiagų apykaita, nelinkusi pilnėti moteris gali pradėti greitai priauginėti svorio. Todėl kontroliuoti suvartojamas kalorijas. Įsigykite kalorijų lenteles, jei priaugate per daug svorio, bandeles pakeiskite jogurtu.

O jei svoris auga per greitai?

Ne visada svorio augimas ir suvartotos kalorijos turi ryšį. Kartais svoris didėja, nes organizme kaupiasi skysčiai. Todėl taip svarbu pedantiškai svertis. Jei per savaitę svoris paauga daugiau nei 500 g, galbūt organizme kaupiasi skysčiai. Nėščiosios priaugtas svoris – tai ne tik augančio vaikučio svoris ir mamos lašinukai. Tai ir padidėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis, didėjanti placenta ir gimda, gausėjantys vaisiaus vandenys. Tad dėl priaugtų 10-15 kg nėra ko krimstis.

Kiek nukris per gimdymą

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Per patį gimdymą moteris netenka tik 6-7 kg svorio.

Šį svorį sudaro:

Vaikelio svoris – 3,5 kg

Placentos ir virkštelės svoris – 1-1,2 kg

Vaisiaus vandenų svoris – 0,5-1,5 kg.

Kiti 6 kg „išgaruoja“ per 6 savaites po gimdymo. Per tą laiką iš organizmo pasišalina susikaupę skysčiai. Tačiau visiškai normalus svoris tampa tik baigus maitinti. Juk žindanti mama daugiau valgo, išgeria daugiau skysčių, padidėja jos krūtys (sveria ir besigaminantis pienas).

Jei priaugote tik 10-12 kg, praėjus dviems mėnesiams po gimdymo turėtumėte sverti lygiai tiek, kiek ir pastodama.

Valgo tą patį, o priauga skirtingai

Deja, pagal normas svorį priauginėja anaiptol ne kiekviena. Kodėl net valgydamos tą patį maistą ir tokiais pačiais kiekiais, viena moteris priauga 10 kg, o kita – 30 kg?  Čia kalta medžiagų apykaita, apie kurią galima nuspėti jau vaikystėje. Vienos moterys visą gyvenimą išlieka sausos, pakankamai liesos, o kitos nuo vaikystės linkusios tukti, jų kūnai minkšti. Pirmosios niekada nenutuks, kad ir kaip chaotiškai maitintųsi, o kitos visą gyvenimą turės prisilaikyti ir stebėti savo svorį. Kita vertus – iš nieko kilogramai neatsiranda. Jeigu nėščioji priaugo 30 kg, tai nėra vien vanduo. Genetika turi įtakos, tačiau kalorijas reikia skaičiuoti ir nevalgyti už du.

Kiek turite priaugti kiekvieną mėnesį

1-3 mėnuo/(-)2-0 kg

4 mėnuo/0,5 kg

5 mėnuo/1,5 kg

6 mėnuo/2 kg

7 mėnuo/2,5 kg

8 mėnuo/2,5 kg

9 mėnuo/2 kg

10 mėnuo/1,5 kg

Tai, kiek kilogramų moteris priaugs per nėštumą, priklauso nuo kelių dalykų:

Svoris iki pastojimo. Sveriančios mažiau priauga daugiau, stambesnės moterys – mažiau.

Amžius. Kuo vyresnė moteris, tuo labiau nėštumo metu jausis polinkis tukti.

Ankstyvoji toksikozė. Jei pirmaisiais mėnesiais moteris neteko kelių kilogramų, natūralu, kad ir per visą nėštumą ji priaugs mažiau.

Organizmo savybės. Ta moteris, kuri linkusi storėti, nėštumo metu sukaups daugiau kilogramų.

Vaiko dydis. Jei laukiamas didelis vaikutis (4000 g ir daugiau), tai sunkesnė bus ir placenta. Natūralu, kad didelį kūdikį išnešiojusi moteris ir priaugs 1-2 kg daugiau nei ta, kuri gimdys 3000 g kūdikį.

Apetitas. Kai kurias nėščiąsias kankina nenusakomas alkis, kai norisi valgyti nuo ryto iki vakaro. Žinoma, pasidavusios šiam jausmui, moterys priaugs daugiau svorio, o tos, kurios būdamos nėščios neteko apetito – mažiau.

Kas kiek sveria

Iš kur tas svoris, jei vaikelis pirmaisiais mėnesiais tesveria kelis gramus? Nėštumo metu dėl pasikeitusio hormonų kiekio bendras vandens kiekis nėščiosios organizme padidėja net iki 40 procentų. Du trečdaliai yra negyslinis vanduo – tai yra vaisiaus, placentos, amniono skysčiai, padidėjęs motinos plazmos ir eritrocitų tūris. Taigi sveria ne vaisius, o kūno skysčiai.

Moters per nėštumą priaugti kilogramai:

Vaikelio svoris – 3 300 g

Gimda – 900 g

Placenta – 400 g

Vaisiaus vandenys – 900 g

Padidėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis – 1 200 g

Riebalinis audinys – 2 200 g

Audinių skystis – 2 700 g

Padidėjusios pieno liaukos – 500 g

Taigi – nėščiosios priaugtas svoris – tai ne tik augančio vaikučio svoris ir mamos lašinukai. Tai ir padidėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis, didėjanti placenta ir gimda, gausėjantys vaisiaus vandenys. Tad dėl priaugtų 10-15 kg nėra ko krimstis.

Konsultavo akušerė-ginekologė Linda Širšinaitienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Kaip nepriaugti per daug svorio nėštumo metu”

  1. 2016/07/29 at 09:55 #

    Teko girdėti, kad vitaminų vartojimas nėštumo metu taip pat padeda kažkiek reguliuoti svorį, o po gimdymo lengviau jį numesti. Pradėjau tuo domintis, tačiau niekur neradau konkrečios informacijos. Taip pat nežinau tiksliai kokius vitaminus geriausiai vartoti. Turiu kelis variantus, bet gal sulaukčiau ir daugiau pasiūlymų?

Palikite atsiliepimą


8 + keturi =

Kitos temos: