Kodėl blogai, jei vaikas trina akytes

cereskiene

Akių priežiūros ir gydymo centro „Rega“ akių ligų gydytoja Olga Čereskienė

Vaikai dažnai trina akytes, nes jos jautresnės nei suaugusiųjų, greitai ašaroja, jas erzina šviesa. Trindamas akis, vaikas gali įnešti nešvarumų, tuomet vienas žingsnis iki akių junginės uždegimo – konjunktyvito. Ši liga dažnai užklumpa kartu su kvėpavimo takų bei kitomis virusinėmis infekcijomis.

Konsultuoja akių priežiūros ir gydymo centro „Rega“ akių ligų gydytoja Olga Čereskienė

Konjunktyvito priežastys

Konjunktyvitas  – akies obuolio ir vokų junginės uždegimas. Akių junginė yra plona, skaidri plėvelė, kuri iškloja viršutinio ir apatinio akies vokų vidinius paviršius, priekinę akies obuolio dalį ir jungia vokus su akies obuoliu.

Vaikai paprastai serga ūmiais bakteriniais, virusiniais ir alerginiais konjunktyvitais.

Bakteriniu akies junginės uždegimu mažylis užsikrečia trindamas akytes nešvariomis rankomis, bakterijos patenka per rankšluosčius, baltinius bei kitus buities daiktus, taip pat – nuo sergančio žmogaus odos.

Virusinio konjunktyvito priežastis – adenovirusai, kurie į akytes patenka ne tik per rankas ir baltinius, bet ir per orą. Sergantį lėtiniu tonzilitu, adenoiditu arba haimoritu (žandinio ančio – sinuso – uždegimu) ligoniuką gali kamuoti dar ir konjunktyvitas. Ši liga gali prisidėti sloguojančiam mažyliui.

Virusinis ir bakterinis konjunktyvitas – užkrečiamos ligos: užsikrėtus vienam vaikui vaikų darželyje jos gali sukelti epidemiją.

Alerginį konjunktyvitą, kaip ir kitas alergines ligas, sukelia įvairūs aplinkoje esantys alergenai: įvairios ore esančios dalelės, ypač žiedadulkės augalų žydėjimo metu, dulkės ir pelėsinių grybelių dalelės, kai kurie vaistai. Akių alergiją gali sukelti maisto produktai, histaminas (gynybinė organizmo reakcija į bičių nuodus), išsiskiriantis organizme įgėlus bitei. Vaikai gali būti jautrūs  skirtingiems alergenams, o kitiems mažyliams tos pačios medžiagos nesukelia jokių nemalonumų.

Ūmaus konjunktyvito požymiai

Ligos požymiai atsiranda staiga: pirmiausia sunegaluoja viena, vėliau dažnai ir kita akytė. Akytes ima perštėti, atrodo, lyg į jas būtų įkritęs svetimkūnis. Sudirginus junginę, jos paviršiaus kraujagyslės išsiplečia, todėl junginė parausta, patinsta ir ašaroja. Išskyros gali būti vandeningos, gleivėtos arba pūlingos. Rytais vaikui sunku atsimerkti, nes vidiniame akies kampe arba ant blakstienų susikaupę sudžiūvę pūliai sulipdo vokus. Akies junginė ne tik parausta, bet ir patinsta. Konjunktyvitas vaikui paprastai sukelia bendrus negalavimus: skauda galvą, pakyla temperatūra. Ūmus konjunktyvitas tęsiasi nuo 5–6 dienų iki 2–3 savaičių.

Lėtinio konjunktyvito požymiai ryškėja pamažu. Vaikas skundžiasi nemaloniais pojūčiais akytėse, todėl trina jas rankomis. Junginė patinsta ir parausta tik truputį, joje atsiranda mazgelių.

Olesios Michalovskajos nuotr.

Olesios Michalovskajos nuotr. www.michalovskaja.lt

Kaip gydoma ši akyčių liga

Jei mažylio akytės parausta ir peršti, būtinai kreipkitės į gydytoją, nes tik jis gali nustatyti ligą, o negydomas konjunktyvitas gali komplikuotis rimtesniais akių pažeidimais.

Bakteriniukonjunktyvitu sergančioms akytėms gydytojas skiria antibiotikų lašiukų, virusinė liga – vaistukų nuo virusų, alerginis konjunktyvitas gydomas hormoniniais akių lašais.

Sudirgusioms akytėms nuraminti vaistinėje galite įsigyti ir pagalbinę gydymo priemonę – specialių lašiukų, pavyzdžiui, OCUflash, kurių sudėtyje yra Euphrasia rostkoviana ištraukos, slopinančios akies uždegimą. Ši ištrauka nuo seno vartojama akių negalavimams gydyti ir kaip palaikomoji neužkrečiamo akių vokų bei junginės uždegimo gydymo priemonė.

Patarimai

Paaiškinkite mažyliui, kad negalima trinti sergančių akyčių. Ligoniukas turi dažnai plauti rankas ir šluostytis atskiru rankšluosčiu. Vaikas turi žinoti, kad negalima dalintis su kitais savo higienos priemonėmis.

Ant konjunktyvito sudirgintų akių nedėkite tvarsčio, nes infekcija gali patekti į rageną.

Sergančio vaiko žaislus plaukite su muilu, dažnai ir atskirai nuo kitų skalbkite jo rankšluosčius ir patalynę bei būtinai išlyginkite.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


2 − vienas =

Kitos temos: