Psichologai nustatė, kad suaugusiajam, kad jis gerai jaustųsi, reikia bent 20 kartų per parą būti paliestam artimo žmogaus. Kuo vaikai mažesni, tuo šis poreikis stipresnis. Kūdikis nurimsta vos tik mama ar tėtis jį paima ant rankų, jau paaugęs mažylis vis tiesia rankutes ir prašosi priglaudžiamas.
Kūdikių masažavimo menas turi gilias tradicijas ir buvo praktikuojamas jau senovėje. Jo teikiama nauda yra įrodyta ir neginčijama. Tačiau šį skubėjimo laikmetį dažnai tėveliai pamiršta tokį paprastą ir abipusiai naudingą bendravimo su savo vaiku būdą.
Apie kūdikių masažą kalbamės su licencijuota vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Rita Blažiene.
Kodėl gydytojai pataria masažuoti kūdikius?
Vaiko gera savijauta priklauso nuo to, ar jis jaučiasi mylimas. Kiekviena mama ar tėtis patvirtins, kad myli savo vaikelį.
Tačiau ar mažylis tikrai jaučia meilę, ar sugebame ją parodyti taip, kad vaikas suprastų? Suaugę žmonės vienas kitą supranta iš pasakytų žodžių, o vaikams svarbesni visai kiti dalykai. Pagrindiniai žmogaus pojūčiai yra lytėjimas, uoslė, klausa, rega.
Vaikas jaučiasi mylimas kai patenkinami jo poreikiai jausti prisilietimą ne žaislo, kad ir koks švelnus jis būtų, o mylimo žmogaus. Girdėti ne radiją, o mamos ar tėčio balsą. Matyti ne televizorių, o mylinčias akis, veidą. Užuosti ne nikotiną ar dezodorantą, o mamos ar tėčio kvapą. Jausti ne čiulptuko gumos, o mamos pieno skonį.
Kuo kūdikis mažesnis, tuo labiau išreikšti jo lytėjimo pojūčiai. Per lietimą mažylis geriausiai pažįsta jį supantį pasaulį ir priima jį kaip draugišką ir saugų arba ne. Vos gimęs kūdikis saugiausiai jaučiasi ant mamos krūtinės, visu savo kūneliu jausdamas jos šilumą ir širdies plakimą. Kiek ūgtelėjusiam vaikučiui geriausiai galima patenkinti lietimo poreikį jį kasdien masažuojant.
Kad masažas kūdikiui teiktų ne tik malonumą, bet ir įvairiapusę naudą, reikia šiek tiek žinių ir įgūdžių.
Ar mama gali išmokti kokybiškai masažuoti?
Dažnai galima išgirsti mamas sakančias, kad jos savo mažylį patiki masažuoti profesionaliai masažistei, nes tik ji tą geriausiai moka daryti. Bet vaikučiui daug svarbiau jausti jūsų rankas ir artumą, nei profesionalius judesius. Tik tais atvejais, kai mažylis turi rimtesnių sveikatos problemų, reikalinga kvalifikuota masažistė.
Sveiką vaikelį kiekviena mamytė be vargo gali masažuoti pati. Per lytėjimą jūs galite perteikti savo meilę, švelnumą, suteikti saugumo jausmą.
Kur išmokti masažo pradžiamokslio – paprašyti, kad išmokytų poliklinikos masažuotoja ar remtis intuicija?
Geriausiai galima išmokti masažuoti savo mažylį pamačius, kaip tai daro specialistas. Dar geriau, jei kartu su savo vaikučiu pasimokytumėte masažo paslapčių kursuose. Kelių užsiėmimų metu jūs įtvirtinsite įgytas žinias ir būsite tikra, kad viską atliekate taisyklingai.
Dabar yra išleista nemažai knygų apie masažą, jos gali praversti tada, kai jūs jau turėsite masažo pagrindus ir būsite pakankamai įgudusi. Mokantis tą daryti savarankiškai galima ir pakenkti. Jūsų mažylis dar labai gležnas, todėl masažuojant svarbu nenaudoti per daug jėgos, nepažeisti sąnariukų. Masažuoti reikia švelniais, bet tvirtais, užtikrintais judesiais, nes lengvi, vos liečiantys kūną prisilietimai gali erzinti.
Masažo technika šiek tiek skiriasi skirtingo amžiaus vaikučiams. Pirmus mėnesius jis turi būti švelnesnis, atsargesnis, vėliau galima tai daryti intensyviau.
Kokiu dienos metu, prieš miegą ar po, prieš valgį ar po, prieš maudynes ar po atlikti masažą?
Prieš pradėdami masažą įsitikinkite, kad tai tinkamas laikas jums ir jūsų kūdikiui. Pasirūpinkite, kad jūsų netrukdytų telefono skambučiai ar kiti reikalai, kad nebūtumėte pavargusi ar sudirgusi. Jūsų blogą nuotaiką kūdikis iš karto pajaus.
Nepradėkite masažo, kai kūdikis blogai jaučiasi ar yra blogos nuotaikos.
Geriau nedaryti masažo, jei matote, kad kūdikis pavargęs nuo įspūdžių gausos.
Nesekite laikrodžio, kol masažuojate savo kūdikį, bet ir neužtęskite per ilgai. Pats kūdikis gali jums pasakyti, ar jau gana, ar dar tęsti. Masažo seansas dažniausiai trunka apie 20 minučių.
Geriausia masažuoti kūdikį tarp maitinimų. Po maitinimo turėtų praeiti apie 1 val.
Kokia temperatūra turi būti patalpoje? Ar visas vaikutis turi būti nuogas?
Pasistenkite, kad kambarys kuriame darysite masažą, būtų šiltas. Jei bus šalta, kūdikio raumenys bus įsitempę. Šiluma padeda atsipalaiduoti. Ideali temperatūra + 25°C
Nebūtina iš karto kūdikio išrengti nuogai, jei tai jam nepatinka. Pradžioje galima apnuoginti tik kojytes ir jas masažuoti. Vėliau, kai apsipras, nurengti ir marškinėlius.
Ar guldyti kūdikį „oficialiai“ ant stalo, ar galima masažuoti gulintį lovytėje?
Nebūtina vaikelio masažuoti pasiguldžius ant stalo. Išsirinkite vietą, kuri būtų jauki ir patogi jums ir jūsų mažyliui. Tai galite daryti patogiai įsitaisiusi lovoje ar ant grindų.
Ar masažuoti kasdien, ar kursais, pavyzdžiui, 10 dienų masažuoji, paskui – pertrauka, tada vėl kursas?
Masažuokite savo mažylį kasdien. Netruksite pastebėti, kad šis jūsų vienas kitam skirtas laikas suteiks daug džiaugsmo jums abiem. Kalbėkite su vaiku ar dainuokite jam kai jį masažuojate.
Kokias masažo priemones naudoti – ar tinka bet koks aliejus, o gal jo nereikia?
Naudokite masažui tik natūralų, kūdikio odelės priežiūrai skirtą aliejų. Sintetinis aliejus netinka kūdikiams, nes gali sukelti alergines reakcijas. Prieš naudodamos aliejų, sušildykite jį tarp rankų. Trumpai nusikirpkite nagus ir nusiimkite visus rankų papuošalus, kad jie nesužeistų kūdikio.
Kada nereikėtų mažylio masažuoti?
Niekada nemasažuokite verkiančio vaiko. Nebent verksmo priežastis būtų susikaupusios dujos ar pilvo diegliai.
Nedarykite masažo, jei vaiko odelė paraudusi, sudirgusi ar pažeista.
Geriau palaukite 48 val. po skiepų.
Niekada nemasažuokite mažylio prieš jo valią.
Nedarykite to, kas kūdikiui nepatinka, nors ir nesuprantate, kodėl.
Ar verta pradėti masažuoti, jei kūdikis jau ūgtelėjęs?
Niekada nevėlu pradėti masažą. Ar jūsų vaikelis naujagimis, ar jam jau keleri metai, masažas duos rezultatus iš karto ir jie tęsis ilgą laiką.
Masažo nauda kūdikiui
- suteikia viską, ko reikia tėvų ir kūdikio artimam ryšiui susidaryti: akių kontaktą, lietimo pojūtį, balso ir kvapo pojūtį. Šis artimas ryšys tarp kūdikio ir tėvų išlieka visą gyvenimą
- skatina pasitikėjimą tėvais
- gerina virškinamojo trakto veiklą ir maisto virškinimą
- padeda normalizuoti raumenų tonusą
- pagerina kraujo cirkuliaciją
- įtakoja limfos tekėjimą ir sustiprina imunitetą
- pagerina neurologinį vystymąsi
- padeda kūdikiui giliau ir kiečiau miegoti
- pagerina kai kurių hormonų išsiskyrimą (pvz., augimo hormono), todėl stimuliuoja kūdikio augimą ir vystymąsi
- sumažina streso hormono kortizolio lygį
- gali sumažinti įvairios prigimties skausmą (dantų dygimo, pilvo dieglių, dujų kaupimosi žarnyne)
- pagerina deguonies ir maisto medžiagų patekimą į ląsteles
- švelnūs pratimai įtakoja lankstumo ir koordinacijos vystymąsi.
Masažo nauda tėvams
- padeda tėvams pasijusti pasitikinčiais
- suteikia tėvams galimybę pabūti su vaiku, skirti savo laiką tik jam. Tai ypač svarbu, jei šeimoje yra vyresnių vaikų
- kasdienis masažas padeda atsipalaiduoti ir pailsėti ne tik vaikui, bet ir tėvams
- stiprina prisirišimą prie savo kūdikio
- stiprina ypač svarbų kiekvienam kūdikiui akių kontaktą
- padeda tėvams geriau suprasti kūdikio kūno kalbą.
„Mamos žurnalas“