Warning: preg_match_all(): Unknown modifier '/' in /home/mamoszurnalas/domains/mamoszurnalas.lt/public_html/wp-content/plugins/SK_Linkify/main.php on line 69

Dabar vos ne kiekvienam kūdikiui gydytojai rekomenduoja masažą. Dėl raumenukų įsitempimo, glebumo ir daugybės kitų problemų. Juk „masažas dar niekam nepakenkė“.
Kartais gydytojai skiria ne gydomąjį masažą, o pataria pačiai mamai švelniai masažuoti vaikelį. Savo patirtimi dalinasi mama, kuri masažavo abu savo vaikelius. Virginija Jotautienė iš Kauno yra profesionali kineziterapeutė.
Virginija, kokių problemų turėjo jūsų vaikučiai?
Mano pirmagimei Emilijai buvo hipertonija (padidėjęs raumenų tonusas). Tik gimęs naujagimis turi fiziologiškai padidėjusį raumenų tonusą. Per pirmus gyvenimo mėnesius raumenų tonusas mažėja, ir tai leidžia kūdikiui mokytis judėti. Kai dukrytei buvo 3 mėnesiai, pastebėjau, kad jos raumenukai vis tiek yra įtempti, standūs, o bandant sulenkti ar ištiesti rankytes ar kojytes, juntamas pasipriešinimas, ypač perrengiant. Pradėjau dukrytę masažuoti ir mankštinti (iki tol mano masažiukai daugiau primindavo žaidimą, buvo tarsi paglostymai).
Pradėjus masažuoti aktyviau, glostymo judesys išliko pagrindiniu, bet dar prisidėjo trynimas, švelnus maigymas bei vibracija. Pagerėjimą pamačiau po 4 dienų. Keičiau dukrytei sauskelnes, o ji nebuvo taip įsitempusi ir ištiesusi kojyčių, kaip prieš tai. Emilytei labai patiko ir mankšta ant didelio kamuolio. Pasisūpavimai ant kamuolio puikiai padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis.
Panašios problemos pasikartojo ir su antruoju vaiku – sūneliu Viliumi. Sūnus gana anksti pradėjo laikyti galvytę, kai jį laikydavome vertikalioje padėtyje, bet paguldytas ant pilvuko galvytės nekeldavo, o jei pakeldavo, tai išlaikydavo trumpai. Viliuko pediatrė nusiuntė pas neurologę, o po to pas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją. Buvo skirta fizioterapija, kadangi sūnaus pečių juostos raumenukai buvo per daug įsitempę. Kelis kartus jį vežiau į polikliniką, nes norėjau daugiau sužinoti. Be to, pati masažuodavau ir mankštindavau namie.
Prieš metus atradau naujovę – ratas ant kaklo, skirtas kūdikiui plaukioti. Jį naudojau kaip pagalbinę priemonę, mano manymu, ji tikrai gera.
Masažuodama ir mankštindama ant pilvuko, po krūtine dėdavau volelį. Masažuodama ir mankštindama ant nugarytės, sėdėdavau ant lovos, Vilių pasiguldžiusi ant kojų, mano pėdos būdavo suglaustos. Kai su dukryte dainuodavome apie vorą, ta dainelė sūnui sukeldavo daug juoko. Po 5-6 dienų intensyvaus darbo pamačiau, kad būklė kur kas pagerėjo. Vilius ne tik pradėjo kelti galvytę, bet ir stengėsi apsiversti. Dažnai sūnelį paguldydavau ant pilvuko, o prieš jį pakabindavau žaisliukus, kad stengtųsi ilgiau išlaikyti galvytę pakeltą. Kitą pagerėjimą pamačiau maždaug po 2 savaičių, kai Vilius, gulėdamas ant pilvuko, siekė visus iš eilės pakabintus žaisliukus.
Masažui naudojau bekvapį vaikišką aliejuką. Mankštindavau ir masažuodavau prieš pietų miegą, likus maždaug 1-1,5 valandos. Fizinius pratimus ant kamuolio, stalo, spintelės (virš jos kabo veidrodis) kartodavome bent 2-3 kartus per dieną. Prieš nakties miegelį dar kartą švelniai paglostydavau visą kūnelį.
Ar kiekvienam kūdikiui naudingas masažas?
Taip, kiekvienam, nes masažuojant veikiami vidaus organai, nervų sistema, kvėpavimas, kraujotaka, virškinimas. Masažas gerina ir kraujo bei limfos tekėjimą, medžiagų apykaitą. Padeda, kai kūdikį kamuoja pilvuko diegliai, vidurių užkietėjimas. Reguliarus masažas stimuliuoja fizinį augimą, grūdina, didina organizmo atsparumą.
Tikriausiai labai skiriasi tas „mamų masažas“, kuris panašus į paglostymus, nuo gydomojo, kurį daro specialistai?
Specialistas, atlikdamas judesį, jaučia, kurias raumenų grupes reikia atpalaiduoti, o kurias stiprinti. Mamytės eksperimentuodamos gali padaryti daugiau žalos negu naudos.
Ką galima pagydyti masažais?
Gydomasis masažas taikomas, kai yra klubo sąnario išnirimas, kreivakaklystė, plokščiapadystė, stuburo iškrypimas, padidėjęs ar sumažėjęs raumenų tonusas.
Kaip žinoti, koks masažas tinka kokiam kūdikiui?
Koks masažas kokiam kūdikiui tinka, nustato specialistas. Masažuotojas prisilietęs prie vaiko žino, kur tonusas didesnis, kur mažesnis. Raumenų tonusas dažnai būna asimetriškas, kintantis, todėl būtina jausti, kurias raumenų grupes reikia atpalaiduoti, o kurias stiprinti.
Ar mamos daromas masažas negali pakenkti?
Masažuoti ir daryti mankštas gali ir pati mama, bet pirmiausia specialistas turėtų pamokyti, kaip tai daryti, kokia turėtų būti seka, kokie būdai. O dar geriau, jei pirmuosius kelis kartus, kol mama pati išmoks, palankyti su savo vaikučiu mankšteles ir masažiukus. Kiekvieną mėnesį kūdikiui augant masažo apimtis ir fiziniai pratimai keičiasi, todėl reikėtų kiekvieną mėnesį pasikonsultuoti su fizioterapeutu.
Kaip elgtis, jei vaikutis masažuojamas verkia ar net klykia?
Kad ir kokio amžiaus būtų vaikas, masažuoti reikia taip, kad jam būtų malonu. Jei mažylis verkia, mankštinimąsi geriau atidėti ir atlikti vėliau.
Masažuojant ir mankštinant kūdikį, masažuojantysis turėtų stengtis kalbinti vaikutį, jam šypsotis, padainuoti. Jei kūdikis verkia, reikia nustatyti neigiamos reakcijos priežastis ir stengtis jas pašalinti.
Kūdikiui gali nepatinti, nes:
masažuojančio žmogaus rankos yra šaltos,
pilvuką raižo diegliai,
vaikas yra alkanas,
mažylis negaluoja ir greitu laiku „pasirodys“ kokios nors ligos požymiai,
nuo 7-8 mėnesių mažylis pažįsta savus, o kitų nenori pripažinti, ir todėl gali kilti daug triukšmo.
Jei mama daro masažą pati, ar gali daryti visus metus be pertraukos, ar būtina daryti pertraukas?
Masažą galima daryti kasdien, geriausia tuo pačiu metu. Masažuoti negalima, kai kūdikis negaluoja arba serga. Jei jam pakilusi temperatūra, viduriuoja, kosėja, oda išberta, padidėję limfmazgiai, 1-2 dienas po skiepijimo.
Kokias klaidas dažniausiai daro masažuodamos mamos?
Atpalaiduoja ir stiprina ne tuos raumenukus, kuriuos reikia. Nors mažylis jau paaugęs, bet nemankština intensyviau, o vis taiko tuos pačius pratimus, kaip ir pirmų užsiėmimų metu. Pasitaiko, kad per daug lanksto ir tiesia vaiko galūnes.
Iki vienerių metų masažas turi būti atliekamas kartu su mankšta – jų negalima atsieti vieno nuo kito. O mamytės arba pamasažuoja, arba tik mankština mažylį.
„Mamos žurnalas“