Net jei Jūsų skrandis iki nėštumo buvo visiškai sveikas ir niekada nežinojote, ką reiškia ėdantis rėmuo, artėjant gimdymui šį nepatogumą tikriausiai pajusite.
Dauguma moterų kylančią rūgštį ir deginantį jausmą stemplėje prisimena, kaip bjauriausią nėštumo palydovą.
Kas antrą nėščią moterį ėda rėmuo
Net 50 procentų nėščių moterų keli mėnesiai prieš gimdymą pradeda skųstis rėmeniu ir deginimu stemplėje. Jau senovėje nuo skausmo besiraukančią nėščiąją močiutės ramindavo: „Vaikas užaugo ir sėdi ant skrandžio. Pagimdysi, skausmai praeis“. Šiuose žodžiuose yra tiesos: paskutiniais nėštumo mėnesiais gimda stipriai didėja, ji kelia skrandį. Maistas skrandyje užsibūna ilgiau, todėl išsiskiria daugiau skrandžio sulčių. Jos atpilamos į stemplę ir ją dirgina. Tuo metu moterį kamuoja skausmas po duobute, už krūtinkaulio, ėda rėmuo.
Skrandžio sultys ir turinys atpilami į stemplę dar ir todėl, kad nėštumo metu sumažėja stemplės tonusas. Be to, nėščių moterų stemplės gleivinė tampa jautresnė.
Šis skrandžio turinio ir sulčių patekimas į stemplę turi ir mokslinį pavadinimą – gastroezofaginis refliuksas. Beje, gastroezofaginį refliuksą retkarčiais patiria visi žmonės, tik jo nejaučia. Mat refliuksas būna trumpas, stemplė staigiai išstumia atgal į ją patekusį skrandžio turinį. 10 procentų žmonių jaučia refliuksą ir kankinasi nuo rėmens, deginimo stemplėje.
Kaip malšinti nemalonius pojūčius
Nėščiai moteriai, pajutusiai rėmenį ir rūgštį, patariama keisti gyvenimo būdą. Pirmiausia reikia susirūpinti mityba. Moterims šie patarimai atrodys įkyrūs ir daug kartų girdėti, tačiau:
Valgykite reguliariai. Maitinkitės pagal nepažeidžiamą grafiką. Nustatytą valandą pusryčiai, nustatytą – priešpiečiai. Mat skrandis greitai pajunta maisto valandą ir sultis išskiria tiksliu laiku. Tad kitu metu skrandyje sulčių išsiskirs mažiau, jos nedegins stemplės.
Mažinkite šokolado, kavos, citrusinių vaisių, pomidorų padažo, majonezo, rūkytos mėsos porcijas. Šis maistas didina skrandžio sulčių rūgštingumą.
Negerkite angliarūgštės prisotintų gėrimų.
Pajutusios blogumą moterys geria valgomosios sodos. Tam kartui soda padės, mat šarmas greitai neutralizuoja skrandžio rūgštį. Tačiau soda rūgštį nukenksmina trumpam – maždaug 20-čiai minučių. Po kiek laiko skrandis pradeda gaminti dar daugiau ir dar rūgštesnių sulčių.
Nevalgykite skubotai ir didelių porcijų. Geriau 8 kartus per dieną, bet po mažai ir lėtai.
Nerūkykite. Atsisakykite vyno. Skrandžio sulčių rūgštingumą didina ir kiti alkoholiniai gėrimai, bet vynas ir šampanas – labiau.
Nevalgykite labai karšto ar šalto maisto.
Suraskite savo valgį – nukenksmintoją. Dažnai moteris, kuriai nėštumo metu kyla rūgštis, randa kokį nors valgį, kurį kramsnojant ar gurkšnojant negerumas praeina. Vienai tai – šaltos virtos bulvės, kitai – sausi riestainėliai ar pienas.
Jei nugirdote kokį liaudišką receptą, pasitarkite su gydytoju. Kai kurios moterys gydosi medumi (tirpina jį vandenyje ir geria), tačiau čia reikia šį tą išmanyti. Medus dirgina skrandžio gleivinę, todėl gaminasi dar daugiau rūgšties. Padidėjus rūgštingumui, medų reikia tirpinti šiltame vandenyje ir gerti po šaukštelį 0,5-1 valandą prieš valgį.
Rėmenį ir kylančią rūgštį moterys labiausiai jaučia vakare, atsigulusios miegoti. Taip yra dėl mechaninių priežasčių. Įsivaizduokite, kad skrandis yra indas, kai jį paguldote, jo turinys išteka žymiai greičiau. Tad, jei kamuoja rėmuo, stenkitės kuo mažiau būti pasilenkusi, nekilnokite sunkių daiktų. Kad rūgštis mažiau kamuotų naktį, laikykitės ir savotiško miegojimo ritualo: neikite miegoti tuoj po vakarienės, miegokite ant aukštos pagalvės, jei įmanoma, lovos galvūgalį pakelkite 15-20 cm.
Ne visada šie patarimai padės. Tuomet ginekologas Jums patars vartoti skrandžio sulčių agresyvumą mažinančių vaistų arba rūgštis neutralizuojančių antacidinių preparatų. Vaistai greitai sumažina nemalonius pojūčius, tačiau nesilaikant rūgštis mažinančios dietos netrukus vėl pradės ėsti rėmuo. Nėščiosioms tinka ir ilgesnio poveikio vaistai su kalcio ir magnio junginiais. Juos reikia gerti praėjus valandai po valgio ir nakčiai. Jei švelnaus poveikio vaistai nepadeda, skiriama stipresnių skrandžio sulčių išsiskyrimą slopinančių medikamentų, rekomenduojama gastroenterologo konsultacija. Jei moteris visiškai nesigydo, stemplėje gali atsirasti išopėjimų.
Ar patirsite čia aprašytus negalavimus, priklauso nuo daugybės priežasčių – vaisiaus dydžio, paveldimumo. Pastebėta, kad nėštumo metu šias bėdas išgyvena tos, kurių skrandis ir prieš nėštumą buvo silpnoji vieta.
„Mamos žurnalas“
Svarbiausia kaip ir mini straipsnyje yra sureguliuota mityba. Reikia valgyti kuo daugiau žalių daržovių, bulvių, pats geriausias maistas – obuolys (https://mamoszurnalas.lt/kiek-duoti-obuoliu/) Kolkas iš patirties labiausai padėjęs vaistas buvo šis https://www.gintarine.lt/raniberl-150mg-plevele-dengtos-tabletes-n10/catalogstoredetail.aspx?ID=340285Jis taip pat nekenkia nėščiosioms. Aišku prieš geriant bet kokius vaistus vistiek būtina pasitarti su vasitininku.
Ar tikrai čia patarimai neščiosioms??? Nieko nesumaišėte?
Ar tiesiog tas patarimas kur nerūkyti ir negerti vyno ir t.t. copy paste???