Gydytojas akušeris Romualdas Šemeta sako – gimusiam kūdikiui tiesiog būtina miegoti kartu su tėvais. Kodėl?
Mažylis nori įsčių
Miegoti kartu su mama kūdikiui yra toks pat fiziologinis poreikis, kaip ir būti glostomam, sūpuojamam, kalbinamam. Jis būtinas, kad nervų sistema vystytųsi pilnavertiškai. Mama mažyliui visų pirma yra saugumas. Idealu, kai ji šalia visą parą. Kai miega kartu su mama, kūdikis jaučią įsčių komfortą.
Nors atrodo bejėgis ir visiškai nesiorientuojantis šiame pasaulyje, vaikutis puikiausiai jaučia, kai jis paliekamas vienas. Daugiau nei pusę naujagimio miego sudaro paviršinis miegas, kurio metu vaikas jaučia supančią aplinką. Jeigu mama šalia, jaučiama jos šiluma ir kvapas, girdimas širdies plakimas.
Miegodamas vienas, naujagimis išgyvena diskomforto ir nesaugumo jausmą. Tyrimai parodė, jog vaikai, kurie miega vienoje lovoje su tėvais (arba vyresniais broliais ir seserimis) dažniau prabunda ir reikalauja valgyti, bet rečiau verkia.
Su mama lengviau kvėpuoti
Iki šiol medicina negali paaiškinti staigios kūdikių mirties sindromo priežasčių. Išnešiotas ir sveikas vaikas gali nustoti kvėpuoti ir mirti. Mat naujagimiai kvėpuoja specifiškai – su periodinėmis pauzėmis. Tai gyvenimo įsčiose palikimas. Kad vaikas ,,prisimintų”, jog jam būtina kvėpuoti, reikalinga beveik nuolatinė taktilinė stimuliacija. Kai motina su vaiku miega kartu, staigios kūdikių mirties tikimybė sumažėja net 3 kartus! Nuolat liesdamasis prie mamos, vaikutis tolygiau ir švelniau kvėpuoja.
Be to, reikia atminti, kad motinystės instinktas moteriai suteikia unikalų sugebėjimą jausti kūdikio kvėpavimą net miegant. Kūdikis gali miegoti ant mamos rankų arba kartu su ja lovoje.
Miegant kartu, daugiau pieno
Kuri mama nesvajoja savo vaikui duoti vertingiausią maistą – motinos pieną. Tačiau kartais dėl vienokių ar kitokių priežasčių jo nebūna ar būna tiek mažai, kad reikia primaitinti. Miegojimas kartu su kūdikiu daugeliui mamų išsprendžia šią problemą. Turėdamas galimybę žįsti krūtį kada panorėjęs, vaikutis skatina mamos pieno gamybą. Miegančios kartu su vaikais mamos išmaitina krūtimi metus, dvejus ar net dar ilgiau.
Tačiau kad moteris nepervargtų, nuolatos būdama šalia kūdikio, dalį namų ruošos darbų turėtų perimti kiti šeimos nariai. Žinoma, kad miegodama kartu ir maitindama krūtimi kūdikį, naktį moteris nepailsės taip, kaip miegodama viena. Todėl dieną ji turi pailsėti.
Naujagimio miegas
Tik gimęs kūdikis daug miega. Pirmąsias dvi savaites – net 16 valandų per parą. Ir pusę to miego laiko sapnuoja! Mokslininkai teigia, kad sapnuoti vaikutis pradeda dar motinos įsčiose, nes sapnavimo stadijoje pastebimi greiti akių judesiai, padažnėja širdies ritmas ir kvėpavimas. Kvėpavimas tuo metu gali būti nereguliarus, su pertrūkiais net iki 10 sekundžių.
Stebint sapnuojančio kūdikio kūno judesius ir veido išraiškas, matyti, kad jie niekuo nesiskiria nuo suaugusiųjų. Kūdikio sapnai turi savo turinį. Juose atsispindi procesai, vykstantys kūdikio viduje. Todėl stebint naujagimio sapnus, galima pastebėti daug sąmoningumo ženklų: grimasas, verkšlenimą, veido ir galūnių trūkčiojimą, neramius pirštų judesius.
Kartu iki trejų
Gydytojas akušeris Romualdas Šemeta visoms savo mokyklos šeimoms pataria miegoti su kūdikiais kartu. Ir vaikui, ir mamai pliusų yra kur kas daugiau, negu miegant atskirai. Tačiau kartais močiutės atkalba jaunuosius tėvelius nuo to žingsnio: ,,Kur tai matyta! Nehigieniška! Paskui nebeįmanoma bus atpratinti!”
Iš tikrųjų vaikų auginime dabar daug kas daroma nebe taip, kaip prieš 30 metų. Tačiau pamažu maitinimas krūtimi iki metų tapo norma.
Šiuolaikinės mamos maitina nesilaikydamos jokių graikų, o paisydamos tik vaikučio poreikių, dieną ar naktį. Tad ir miegojimas su vaiku ateityje taps savaime suprantamu dalyku, sako R. Šemeta.
O ką apie tai mano pačios mamos? Ar miegoti su kūdikiu kartu?
TAIP
Viktorija, 8 mėnesių Domo mama:
Su Domu miegame kartu ne nuo gimimo. Besilaukdama lankiau gydytojo Šemetos paskaitas, bet pamiršau jo rekomendacijas. Gimęs vaikutis miegodavo savo lovytėje, aš – savo. Per naktį prie Domo keldavausi 3-4 kartus, pamaitindavau ir vėl paguldydavau į vaikišką lovytę. O kartą, kai jam buvo kokie 3 mėnesiai, pamaitinusi pasilikau šalia savęs. Ir vaikas tą naktį miegojo labai ramiai! Pastebėjau, kad ir pačiai kur kas lengviau, nes davusi krūtį galiu snausti.
Galbūt tai subtilybės, tačiau toli nuo mamos, po atskira antklode, vaikas miega prabusdamas. O kai susiglaudę ir apsikabinę vienas kitą, abu patenkinti. Nuo to ryšys su vaiku tik stiprėja. Jei kada nors vienas iš mūsų pradės jausti diskomfortą, spręsime, ką daryti. Kol kas jokių problemų nėra, ir manau, kad dar metus tikrai miegosime su Domu vienoje lovoje.
Esu girdėjusi ir kitokių argumentų, kad miegoti su kūdikiu nesveika ir negerai: pripras, bus sunku atpratinti. Tačiau manau, kad didesniam vaikui jau galima paaiškinti, kodėl jis turi miegoti savo lovytėje.
Aš griežtų nuostatų, kada tai turi įvykti, nesilaikau. Miegojimą kartu sieju su natūraliu maitinimu. Kol maitinsiu, tol, matyt, ir miegosime.
Manau, kad didelės reikšmės turi vyro požiūris. Jeigu jis prieštarauja, kad vaikas miegotų tėvų lovoje, tada moteris turi ieškoti kompromisų. O mūsų šeimoje tai nėra problema. Kai vyrui sunkios dienos darbe, kai turi pailsėti, eina į kitą kambarį ir miega atskirai. Mes su Domu liekame lovoje dviese. O savaitgaliais ar laisvesnėmis dienomis miegame visi trys. Žinoma, kartais vyras pajuokauja, kad aš miegu su dviem vyrais, bet jo požiūris labai supratingas.
Juk ir gamtoje visi jaunikliai miega šalia savo motinų. Jei miegoti su kūdikiu būtų nenatūralu, ,,prieš gamtą”, gyvūnai paliktų savo jauniklius vienus, bet neteko pastebėti, kad jie taip elgtųsi…
NE
Viktorija, 4 mėnesių Roko mama:
Mano požiūris vienareikšmiškas – su kūdikiu miegoti kartu negerai. Rokas nuo gimimo miega savo lovytėje, kuri pastatyta šalia mūsų lovos. Aš manau, kad vaikiškos lovytės kur kas geriau pritaikytos vaikui – jose tinkamas kietumas, pagalvė, kokoso plaušų čiužinėlis. Tėvų lovoje mažiukas miegotų bet kaip.
Žinoma, kad yra kilusi pagunda pasiguldyti šalia savęs ir snausti toliau. Kartais maitinamas vaikas užmiega, o perkeltas į savo lovytę vėl pabunda.
Tačiau visada atsispiriu silpnybės akimirkai ir geriau panešioju, kol užmigs, negu guldausi šalia. Manau, kai vaikas įpranta miegoti su tėvais, paskui nebeatpratinsi iki trejų metų. Turime pažįstamą šeimą, kurioje vaikai miega kartu su tėvais: tėtis su sūnumi, mama su mažąja dukryte. Man toks šeimos modelis nepriimtinas.
Pirmomis savaitėmis prie Roko turėdavau keltis kas 3 valandos. Tačiau dabar miego ritmas visiškai susitvarkė, ir jis išmiega po 10 valandų per naktį. Su vyru juokaujame, kad vaikas teisingiau gyvena už tėvus: 10 vakaro jau pradeda žiovauti ir trinti akytes, tai reiškia „noriu miego“, o prabunda 6-7 ryto.
Žinoma, kai turėjome pilvuko problemų, reikėjo ir nešioti per naktį, ir supti. Tačiau kai sveikas, jis miega gana ramiai. Pro vaikiškos lovytės groteles visada matau, kada sūnus prabunda.
Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“