Pavasarį savo oda nusivilia daugybė moterų. Atrodo, kad oda per žiemą papilkėjo, suglebo, atsivėrė poros. Apšvietus akinančiai saulei pasimato senėjimo požymiai.
Pirmoji pagalba – kolagenas
Kolagenas atlieka daugybę funkcijų – nuo audinių elastingumo palaikymo iki stiprios plaukų, nagų, dantų ir sąnarių, sausgyslių, raiščių būklės. Deja, daugumai mūsų kolageno trūksta. Tad kas tas paslaptingasis kolagenas?
Kolagenas – vienas svarbiausių kūno baltymų, kuris tarsi sujungia organizmo ląsteles. Kolagenas sudaro apie 30 proc. visų kūno baltymų, 70 proc. odos baltymų ir 80 proc. sausgyslių ir raiščių baltymų.
Graikiškai kolageno reikšmė ir yra „klijai“. Šių klijų mūsų organizme nuolatos mažėja. Kolageno gamybos priešai – amžius, žalingi įpročiai, deginimasis saulėje, hormonų pokyčiai (nėštumo metu, po gimdymo, prasidėjus menopauzei).
Ištirta, kad žmogaus organizmas pakankamą kiekį kolageno gamina maždaug iki 25 metų, vėliau kolageno gamyba pradeda mažėti, o sulaukę 40 metų jo prarandame apie 1 proc. kasmet.
Dėl kolageno trūkumo oda ima raukšlėtis, glebti.
Priemonės, kurios padeda odai suteikti tonusą:
Kontrastinis dušas. Odą tonizuoja kontrastinis dušas. Šilto ir šalto vandens kontrastai aktyvina kraujotaką, oda geriau aprūpinama krauju. Problemines vietas (pilvo sritį, šlaunis ir sėdmenis) galima pamasažuoti masažine pirštine.
Savimasažas. Pilvo, krūtų, šlaunų odai reikia ypatingo dėmesio. Puiki tonizuojanti procedūra yra masažas ar savimasažas. Pilvo sritį, sėdmenis ir šlaunis galima masažuoti naudojant specialius aliejus, didinančius odos elastingumą, kurių sudėtyje yra vitaminų A ir E.
Mankštos ir fizinis krūvis. Reikėtų rasti bent pusvalandį per dieną viso kūno mankštai. Fizinė veikla gerina organizmo kraujotaką, todėl ir oda būna standesnė.
Grožiui palanki mityba. Odos būklė labai priklauso nuo mitybos. Maiste turi pakakti vitamino C, nes jis dalyvauja kolageno gamyboje. Racione turi netrūkti produktų, turinčių antioksidacinį poveikį. Tai labai svarbu gerai odos būklei. Puikūs antioksidantai yra visos žalios lapinės daržovės, ypač špinatai. Antioksidantų gausu burokėliuose, džiovintose slyvose, mėlynėse. Ankštinės daržovės aprūpina organizmą hialurono rūgštimi, didinančia odos elastingumą.
Odai reikalingo kolageno gausu mėsos bei žuvies kaulų sultinyje, troškintoje jautienoje, kiaulienoje ir vištienoje, taip pat šaltienoje. Nors augalinės kilmės maisto produktai nėra papildyti kolagenu, juos vartojant palaikoma kolageno gamyba mūsų pačių organizme.
Maisto papildai. Greitoji pagalba kolageną praradusiai odai – specialūs maisto papildai, kurie yra subalansuoti taip, kad atstato ne tik odos, bet ir plaukų bei nagų būklę. Kolageno vartojimo formos – įvairios, geriausiai įsisavinama skysta forma, papildyta vitaminu C. Tikra grožio „bomba“ odai yra kolagenas, papildytas hialurono rūgštimi. Didžiausia vienkartinė kolageno dozė yra apie 10 g, todėl labai patogu rintis jau sunormuotą dozėmis kolageną (vadinamuosius šotukus). Antras pagal įsisavinimo kokybę yra miltelių formos kolagenas, o prasčiausiai šia funkcija pasižymi kolagenas, esantis tabletėse.
Susiję straipsniai