Strijos yra vienas labiausiai nėštukes gąsdinančių baubų, nes jų atsiradimas sunkiai kontroliuojamas, pagimdžius jos sunkiai išnyksta, o dažnai palieka ženklus ant odos visą gyvenimą.
Kodėl jos atsiranda?
Kovą su strijomis verta pradėti dar iki joms atsirandant, na o pirmasis kovos etapas – sužinoti apie jas viską!
Kas tai yra? Strijos – tai siauri baltos, rožinės, raudonos ar net violetinės spalvos į randus panašūs vidiniai įtrūkimai odoje. Skirtingų tyrimų duomenimis, strijos susiformuoja maždaug 60–90 proc. nėštukių, paprastai trečiuoju nėštumo trimestru. Strijų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, kur oda tempiama, tačiau dažniausiai jos išryškėja ant pilvo, krūtinės, klubų, šlaunų. Tik atsiradusios strijos būna ryškios, laikui bėgant jos blykšta ir tampa mažiau pastebimos, tačiau visiškai neišnyksta. Strijos sudarytos iš jungiamojo audinio, kuriame nėra pigmento. Odai įdegus jos išlieka baltos, todėl būna labiau matomos. Strijos neskausmingos ir sveikatai nekenkia. Tai – estetinė problema.
Dėl staigių svorio pokyčių ar tam tikrų ligų strijos gresia tiek vyrams, tiek moterims, tačiau labiausiai ši odos bėda kamuoja būtent nėščiąsias. Anksčiau manyta, kad strijas sukelia tik mechaninis odos tempimas, dėl to jos atsiranda antrojoje nėštumo pusėje ant sparčiai didėjančio pilvo ar krūtų. Vis dėlto pagrindinė strijų atsiradimo priežastis yra hormoninė organizmo veikla. Juk strijų atsiranda net 10–16 metų paaugliams brendimo metu! Nėštumo metu moters organizme gaminasi hormonas kortizolis, kuris išsaugo hormonų sistemos pusiausvyrą, tačiau atlieka ir savo juodą darbą – susilpnina už odos audinių elastingumą atsakingų ląstelių funkcijas. Be to, odos junginių elastingumas priklauso nuo kolageno ir elastino kiekio. Nėštumo periodu susilpnėja ir kolageną gaminančių ląstelių veikla. Dėl šių priežasčių odai tempiantis joje atsiranda vidinių įtrūkimų.
Taigi strijų atsiradimą nėštumo metu lemia dvi svarbiausios priežastys – hormoniniai pokyčiai bei staigus odos tempimasis, augant svoriui.
Strijų atsiradimo rizikos veiksniai
Mokslininkai atliko nemažai tyrimų, kad išsiaiškintų, kokios priežastys lemia, kad vienos moterys kenčia nuo strijų, o kitoms pasiseka jų išvengti. Remiantis šiais tyrimais, galima išskirti keletą strijų atsiradimo rizikos veiksnių.
Genetiniai veiksniai. Didelės įtakos strijoms atsirasti turi genetinis polinkis – paveldėtas silpnas jungiamasis audinys. Ši bėda dažniau kamuoja tas nėščiąsias, kurių motinoms arba seserims nėštumo metu atsirado strijų, o taip pat ir tas, kurioms jų jau buvo atsiradę paauglystėje dėl staigių svorio pokyčių ar ankstesnių nėštumų.
Didelis vaisius ir svorio prieaugis nėštumo metu. Moterims, kurios gimdo didesnius kūdikius, bei toms, kurios nėštumo metu priauga daug svorio, strijų atsiranda dažniau. Taip atsitinka dėl intensyvesnio odos tempimosi.
Jaunas nėščiosios amžius. Daugelio tyrimų rezultatai rodo, kad moterims, kurios pastoja būdamos jaunesnės nei 25 metų, strijų atsiranda dažniau.
Minėtus strijų atsiradimo rizikos veiksnius sudėtinga kontroliuoti. Genetiniai veiksniai nepasiduoda jokiai kontrolei.
Nėščiosios amžių, žinoma, galima suplanuoti, bet tai lemia racionalesni argumentai. Bene vienintelis dalykas, kurį įmanoma kontroliuoti, yra nėštumo metu priaugamas svoris.
Strijų prevencija – kaip išvengti?
Ir vis dėlto, kokių priemonių verta imtis nėštukei, norinčiai išvengti strijų ar bent sumažinti jų atsiradimo intensyvumą. Apibendrinus specialistų rekomendacijas, galima išskirti keletą svarbių strijų profilaktikos priemonių.
Mityba. Norint, kad oda liktų elastinga, jai būtinos mineralinės medžiagos ir vitaminai. Nėštukėms reikėtų vengti saldžių, miltinių ir daug angliavandenių turinčių patiekalų, vartoti daugiau baltymų, iš kurių sintezuojamas kolagenas ir elastinas, daržovių, grūdinių ir ankštinių produktų.
Sportas. Teigiama, kad fiziniai pratimai yra pati geriausia strijų profilaktikos priemonė. Tuo reikėtų užsiimti dar iki pastojant, tačiau jei nėščioji jaučiasi gerai, sportuoti galima pradėti ir jau besilaukiant vaikelio. Idealus sportas – dažni pasivaikščiojimai, plaukimas ir mankšta vandenyje.
Masažas. Tai dar viena puiki strijų profilaktikos priemonė. Kasdien po kontrastinio dušo veiksminga švelniai pažnaibyti, paspaudyti pilvą, šlaunis, sėdmenis, krūtis, po to odą įtrinti specialiu nuo strijų apsaugančiu aliejumi. Masažuoti galima ir masažuokliu ar sausu šepečiu – švelniai, sukamaisiais judesiais, kol oda šiek tiek paraus. Reguliarios masažo procedūros įmasažuojant aliejų ne tik drėkina, gerina odos struktūrą, aktyvina kraujotaką, bet ir padeda išvengti celiulito.
Kremai, aliejai. Kai kuriuos kremus ar aliejus, kurių paskirtis – užkirsti kelią strijoms atsirasti, galima naudoti dar prieš nėštumą, nes jie tinka išsausėjusiai odai drėkinti, maitinti. Tai ypač aktualu tuomet, jei moteris turi polinkį į strijas (mama, sesuo turėjo strijų nėštumo metu ar pan.). Prieš naudodamos patikrinkite, ar priemonė tinkama naudoti nėštumo ir žindymo metu, nes gana didelė dalis produktų, skirtų strijų prevencijai, netinkami nėščiosioms ir žindančioms.
Aktyviau aliejų ar kremą reikėtų naudoti nuo 3–4 nėštumo mėnesio, tęsiant jų naudojimą ir keletą mėnesių po gimdymo. Specialūs aliejai ir kremai didina odos elastingumą, stangrumą, skatina jos atsinaujinimą, gerina kraujotaką, drėkina.
Kuo oda minkštesnė ir geriau drėkinama, tuo ji geriau išsitempia ir tuo mažesnė tikimybė, kad pasirodys strijos. Rinkitės priemones, praturtintas vitaminais A ir E, nes šie vitaminai gerina odos būklę.
Drabužiai. Nėščiosioms reikėtų segėti besilaukiančioms moterims skirtas liemenėles, pasiūtas iš natūralių audinių, o liemenį sujuosti specialiu korsetu ar diržu, kurie apsaugo odą ir raumenis nuo pertempimo.
Strijų gydymas – kaip panaikinti?
Visiškai panaikinti jau atsiradusių strijų, deja, neįmanoma. Įmanoma tik padaryti jas mažiau pastebimas. Nusprendus atsikratyti strijų, svarbu nedelsti ir gydymą pradėti tada, kai jos dar neįsisenėjusios ir yra ryškios. Daugelis strijų gydymo procedūrų neatliekamos krūtimi maitinančioms mamytėms.
Dėl strijų gydymo reikėtų kreiptis į gydytoją dermatologą ar kosmetologą, jie pasiūlys individualią gydymo programą. Paprastai skiriamas kompleksinis gydymas, tai yra naudojami įvairūs kremai, taikomas masažas ar mezoterapija.
Masažas. Kai strijų santykinai mažai, specialistai rekomenduoja, praėjus keliems mėnesiams po gimdymo, pradėti strijas gydyti masažu. Tinka ir 10–20 seansų masažas, atliekamas rankomis, tačiau efektyvesnis yra specialiu aparatu atliekamas vakuuminis masažas (endermologija), kurio, kad būtų pasiekta akivaizdžių rezultatų, rekomenduojama 6–10 seansų. Toks masažas padeda ne tik sumažinti strijų ryškumą, bet ir kūno apimtis. Vakuuminio masažo procedūras kosmetologai siūlo atlikti ir kaip strijų profilaktikos priemonę antrojo nėštumo trimestro metu.
Ozonoterapija. Kovai su strijomis naudojama ir ozonoterapija, kuri pasižymi ir teigiamu anticeliulitiniu poveikiu. Veikiamos ozonu strijos įgauna sveikos odos spalvą ir pasidaro lygesnės. Rekomenduojamas kursas – 5–10 procedūrų.
Injekcijos. Gana efektyvus strijų gydymo metodas yra mezoterapija. Procedūros esmė – specialaus preparato suleidimas į pakenktas zonas. Šią procedūrą gali atlikti tik gydytojas. Jis įvertina paciento odos būklę ir skiria seansų kiekį.
Pilingas. Strijas galima padaryti mažiau pastebimas, į pagalbą pasitelkus paviršinį arba vidutinio gilumo pilingą. Gilus pilingas šioms problemoms spręsti nenaudojamas, nes oda įtrūkimų zonoje jau ir taip suplonėjusi.
Šlifavimas. Šią procedūrą, vadinamą mikrodermabrazija, galima atlikti ir maitinančioms mamoms. Tai odos šlifavimas, atakuojant smulkiomis abrazinėmis dalelėmis. Mikrokristalai išmuša paviršinio odos sluoksnio daleles ir stimuliuoja epitelio atsinaujinimą. Siekiant geriausio rezultato, būtinas procedūrų kursas.
Pilingas. Strijas šalinti lazeriniu būdu galima ne anksčiau kaip praėjus 6 mėnesiams po gimdymo. Šis gydymo būdas taikomas ir krūtimi maitinančioms mamoms. Šlifuojant pašalinamas paviršinis odos sluoksnis ir ji išsilygina. Taip sumažėja kontrastas tarp strijų ir gretimų sričių. Būtina žinoti, kad lazerio terapija neatliekama ant įdegusios odos.
Abdominoplastika. Chirurgija – kraštutinė priemonė, naudojama esant ypač didelėms ir įsisenėjusioms strijoms, kai kiti gydymo būdai jau nėra veiksmingi. Operacijos metu pašalinama oda su strijomis, todėl po operacijos lieka randų.
Kuo ankščiau susirūpinsite strijomis, tuo lengviau bus tą kosmetinį defektą ištaisyti. Kelių dešimčių metų senumo strijas įmanoma tik truputį pakoreguoti.
Pasistengti dėl savęs – tikrai verta! Bent jau tam, kad vėliau galėtumei sau pasakyti: „Padariau viską, ką galėjau, o jeigu ir liko viena kita sidabrinė vagelė, – jos atsirado ne šiaip, o dėl švento tikslo – vaikelio!“
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
O taip… strijos mane taip pat labai baugina. Na, bet labai tikiuosi, kad tinkamai savo odą prižiūrint pavyks viso šito išvengti.