Nėštumo metu moteris sulaukia komplimentų, kad atrodo atjaunėjusi, pražydusi. Tai lengva paaiškinti ne tik pakilia laukimo nuotaika, bet ir fiziologiškai, – per nėštumą moters kraujotaka suaktyvėja, kraujo tūris padidėja net iki 40 procentų. Todėl ir skruostukai atrodo rausvesni, ir oda skaistesnė. O kur dar grožiui palankus hormonų fonas.
Po gimdymo komplimentų sumažėja… Kodėl oda, plaukai, nagai po gimdymo atrodo tokie „pavargę“?
Po gimdymo sumažėja kolageno
Kolagenas, vienas svarbiausių kūno baltymų, tarsi susieja organizmo ląsteles. Kolagenas sudaro apie 30 proc. visų kūno baltymų ir net 70 proc. odos baltymų. Graikiškai kolageno reikšmė ir yra „klijai“. Po gimdymo organizme vyksta hormoninių permainų, dėl kurių kolageno kiekis odoje sumažėja. Oda praranda stangrumą, tonusą. Kita vertus, kolageno mažėja ne tik dėl gimdymo, bet ir natūraliai, bėgant metams. Ištirta, kad žmogaus organizmas pakankamą kiekį kolageno gamina maždaug iki 25 metų, vėliau kolageno gamyba pradeda mažėti. Dėl kolageno trūkumo oda ima raukšlėtis, suglemba ir nukąra, atsiranda gilių raukšlių.
Tad ką daryti, jei jaunos moteris oda suglebusi?
Dermatologai siūlo kasdienines atstatomąsias procedūras:
Kontrastinis dušas. Paprastai pirmąsias savaites po gimdymo moteris nori tik ilsėtis. Vėliau grįžta jėgos, energija, gyvybingumas. Puiki dienos pradžia gali būti kontrastinis dušas, kuris tonizuoja visą kūną. Šilto ir šalto vandens kontrastai aktyvina kraujotaką, oda geriau aprūpinama krauju. Problemines vietas (pilvo sritį, šlaunis ir sėdmenis) galima pamasažuoti masažine pirštine. Pilvo odai nėštumo metu teko didžiausias krūvis – 9 mėnesius ji tempėsi ir staiga per vieną dieną subliuško. Tik pagimdžiusios moters pilvukas atrodo kaip 5–6 nėštumo mėnesį, bet per pirmąsias šešias savaites pamažu grįžta į savo įprastą formą.
Savimasažas. Pilvo, krūtų, šlaunų odai reikia ypatingo dėmesio. Juk dažnai moteriai nėštumo metu būna atsiradę strijų (ypač, jei priaugo daug svorio), pilvo oda nuo pertempimo truputį nukarusi, su vadinamąja odos kloste. Puiki atstatomoji procedūra yra masažas. Ne kiekviena kūdikį auginanti moteris turi galimybę išeiti iš namų ir pasinaudoti profesionalių masažuotojų paslaugomis. Tačiau veiksmingas ir savimasažas, ypač, jei naudojamės tinkamos kosmetikos priemonės. Pilvo sritį, sėdmenis ir šlaunis galima masažuoti naudojant specialius aliejus, didinančius odos elastingumą, kurių sudėtyje yra vitaminų A ir E.
Mankštos ir fizinis krūvis. Nors pirmaisiais mėnesiais po gimdymo moteriai tenka nemažas fizinis krūvis, jis tenka daugiausia rankoms ir nugarai. Jei moteris anksčiau nesportavo, nuo kūdikio nešiojimo pradeda skaudėti nugarą, pečius.
Reikėtų rasti bent pusvalandį per dieną viso kūno mankštai, kad stiprėtų pilvo, kojų, sėdmenų raumenys. Fizinė veikla gerina organizmo kraujotaką, todėl ir oda greičiau atgaus įprastą būseną.
Grožiui palanki mityba. Odos būklė labai priklauso nuo to, kaip sveikai moteris maitinasi. Maiste turi pakakti vitamino C, nes jis dalyvauja baltymo kolageno gamyboje. Citrusiniai vaisiai žindančioms moterims nerekomenduojami, bet juos galima keisti mažesnę alergizavimo riziką turinčiais lietuviškais obuoliais, šaldytomis uogomis arba goji uogomis, kuriose vitamino C kiekis daug kartų didesnis nei apelsinuose.
Moters racione turi netrūkti produktų, turinčių antioksidacinį poveikį. Tai labai svarbu gerai odos būklei. Puikūs antioksidantai yra visos žalios lapinės daržovės, ypač špinatai. Antioksidantų gausu burokėliuose, džiovintose slyvose, mėlynėse. Ankštinės daržovės aprūpina organizmą hialurono rūgštimi, didinančia odos elastingumą.
Šiuo laikotarpiu įprastą aliejų keiskite alyvuogių aliejumi, nes jame esanti oleino rūgštis prasiskverbia per odos ląstelės sienelę ir atjaunina ją iš vidaus.
Maisto papildai. Greitoji pagalba kolageną praradusiai odai – specialūs maisto papildai, kurie yra subalansuoti taip, kad atstato ne tik odos, bet ir plaukų bei nagų būklę. Papilduose suderinti keli komponentai, ne tik kolagenas, kuris gerina odos elastingumą, lankstumą, padeda atkurti natūralų odos spindesį, bet ir hialurono rūgštis, kuri paspartina kolageno gamybą, vitaminas A, apsaugantis ląsteles nuo senėjimo, cinkas ir selenas, kurie stiprina plaukus bei nagus.
Tokius papildus patariama naudoti bent 3 mėnesius.
Šiek tiek pastangų, ir oda nebeatrodys tokia pavargusi.
„Mamos žurnalas“