Senovėje nėštukės pilvus pasirišdavo skaromis, o po gimdymo juos susiverždavo rankšluosčiais. Visais laikais ieškota būdų, kaip palengvinti „pilvo nešiojimą“, o paskui – jo susitraukimą. Dabar tam sukurta įvairiausių pagalbinių priemonių.
NĖŠTUMAS. Kelnaitės, korsetai ir diržai
Kam skirta. Nėščiųjų diržai ir korsetai vadinami ortopediniais gaminiais. Vadinasi, juos testuoja ir rekomenduoja gydytojai, kineziterapeutai. Šie gaminiai skirti visoms būsimoms mamoms, bet labiausiai toms, kurių silpni pilvo sienos raumenys (nesportavusios), kurios priauga daug svorio ar neturi jokių galimybių sportuoti. Šios priemonės ypač rekomenduojamos vyresnio amžiaus nėštukėms (virš 38–40 m.), nes, kuo vėlesnis nėštumas, tuo sunkiau po gimdymo susitrauks pilvas.
Kokia nauda. Diržai ir korsetai pagaminti taip, kad tolygiai priglunda ir optimaliai prilaiko pilvuką.
Taip sumažinamas juosmeniui ir nugarai tenkantis krūvis. Kai prilaikomas didėjantis pilvukas, sumažėja spaudimas į šlapimo pūslę, tolygiai paskirsto svoris išilgai nugaros ir apsaugo moterį nuo juosmens skausmų, raumenų pertempimo bei strijų. Diržai, korsetai ir specialios konstrukcijos kelnaitės padeda išlaikyti taisyklingą laikyseną ir aktyviai judėti.
Šiuos gaminius pradėjusios nešioti moterys iškart pastebi, kad lengviau judėti, mažiau skauda nugarą, atrodo, kad diržas nuėmė kelis kilogramus svorio, nebėra tempimo jausmo.
Kada ir kaip nešioti. Visus palaikančius gaminius rekomenduojama nešioti nuo nėštumo vidurio. Tačiau, esant dideliam tempimo jausmui ar atsiradus stipresniems nugaros skausmams, galima pradėti nešioti ir anksčiau. Siekiant užfiksuoti gimdą taisyklingoje fiziologinėje padėtyje, užsijuosti diržą ar užsimauti kelnaites rekomenduojama gulint ant nugaros, tada pasiekiamas didžiausias šių gaminių funkcionalumas. Diržas ar kelnaitės neturi spausti ar veržti, jų paskirtis – prilaikyti pilvuką ir suteikti patogumo jausmą.
Kiek laiko nešioti. Nešioti rekomenduojama krūvio arba judėjimo metu, einant apsipirkti, tvarkantis namie ir pan. Ramybės būsenoje, sėdint ir naktį šių gaminių dėvėti nereikėtų.
Kaip prižiūrėti. Palaikančius gaminius su papildomais konstrukciniais elementais reikėtų skalbti rankomis. Ant gaminio bus instrukcija.
Kada nenešioti. Jei perkate gaminius iš patikimų gamintojų, jie visada bus testuoti, kokybiški, tačiau gali būti, kad esate alergiška kokiai nors sudėtinei daliai. Todėl verčiau gaminių nenešioti ant nuogo kūno, o dėvėti ant įprasto apatinio trikotažo.
Kiti gaminiai. Besilaukdamos moterys dažnai jaučia sunkumą kojose, kai kurioms jos tinsta ir tirpsta, ypač vasarą. Gydytojas gali rekomenduoti nešioti kompresines pėdkelnes ar kompresines kojines. Tokių pėdkelnių pakaks visam nėštumui, nes jų liemens dalis yra reguliuojamo dydžio.
Kojos daugiau tins ir skaudės, jei nėštumo metu turėjote problemų dėl venų, jei svoris auga labai staigiai. Jei reikia, angiochirurgai pataria kompresines kojines dėvėti nuo pat nėštumo pradžios, o ypač nuo 3 nėštumo mėnesio, gimdymo metu ir 6 savaites po gimdymo.
Puikus išradimas ir specialios konstrukcijos liemenėlės nėščiosioms, kurios ne tik prilaiko pasunkėjusias krūtis, bet ir sumažina nugarai ir pečiams tenkantį krūvį.
PO GIMDYMO. Kelnaitės, diržai, korsetai, juosmens įtvarai
Kam skirta. Visoms pagimdžiusioms moterims, o labiausiai toms, kurioms atlikta cezario pjūvio operacija ar nėštumo metu prasiskyrė tiesieji pilvo raumenys (tai ne strijos, o daug sunkesni, gilesni trūkimai). Jei taip atsitinka, moteris, padėjusi pirštą po savo bamba ir žemiau, jaučia tarsi griovį, įdubimą. Tiesieji pilvo raumenys dažniausiai išsiskiria nesportavusioms moterims, kurių pilvo presas iki nėštumo buvo silpnas. Pagimdžius toks pilvukas atrodo kaip dvigubas, norint jį vėl turėti vientisą, reikia ne tik korseto, bet ir specialių mankštų.
Kokia nauda. Šie gaminiai po gimdymo padeda greičiau susigrąžinti pilvo ir liemens formas bei odos stangrumą, padeda kūnui greičiau grįžti į anatominę laikyseną, mat nėštumo metu išsivysto netaisyklinga laikysena: galva atsilošia, nugara išsiriečia, o pilvas išsikiša į priekį. Pagimdžius ne taip lengva vėl išsitiesti. Jaunos mamos dar ilgai vaikšto lyg susmukusios, atkišusios pilvukus. Joms dar ilgai skauda nugaras. Kai kurios dėl to kaltina epidurinį nuskausminimą, bet skausmas – ne dėl jo.
Tiesiog per nėštumą netaisyklingoje padėtyje buvę raumenys ir raiščiai vėl grįžta atgal.
Normalu, kad po gimdymo nugarą skauda 3 mėnesius, o skausmus kur kas sumažina korsetai ar liemens įtvarai.
Kada ir kaip nešioti. Įprastai šiuos gaminius dėvėti galima pradėti jau kitą dieną po gimdymo. Tuomet audiniai į pirminę padėtį grįžta 2–3 kartus greičiau nei jų nedėvint. Būsimoji mama priauga nuo 10 iki 30 papildomų kilogramų. Gimdos raumenys turi galimybę išsitempti iki 40 kartų, tačiau to negalima pasakyti apie pilvo srities raumenis, odą ir poodį. Todėl dažnai po gimdymo likęs antsvoris ir odos perteklius pilvo srityje sudarko gražią moters figūrą. Kada galima pradėti nešioti korsetą po cezario pjūvio operacijos, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Kiek laiko nešioti. Šias priemones po gimdymo rekomenduojama nešioti apie 1–3 mėn. Įrodyta, kad pilvo siena efektyviausiai susitraukinėja per pirmas 6–8 savaites po gimdymo. Jei šį fiziologinį atsistatymą moteris skatins ne tik korsetu, bet ir mankšta bei masažu, rezultatai bus daug geresni.
Jei moteris sveika, ilgiau nešioti korseto nereikia, nes jis „užmigdo“ liemens raumenis ir jiems nebelieka poreikio dirbti patiems.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai