Po gimdymo tik dalis Gamtos išrinktųjų greitai vėl džiaugiasi plokščiais pilvais. Deja, daugumai ant pilvo lieka vilnelė, bangelė, o gal ir visa banga.
Pilvukų temos ėmėmės po skaitytojos laiško:
Sveiki!
Po antro gimdymo praėjo jau 1,5 metų. Pilvas atrodo lyg būčiau nėščia. Po gimdymo praėjus mėnesiui, pradėjau daryti pratimus pilvo presui, tebedarau iki šiol. Per nėštumą pilvas buvo didelis, nors priaugau tik 11 kg. Iki gimdymo svėriau 56 kg, dabar 61 kg. Kartą buvau pas masažistą. Šis pasakė, kad turiu bambos išvaržą, ir pilvo raumenys nesusitraukę, yra tarpas tarp jų. Norėčiau sužinoti, ar pilvas pats dar susitrauks, ar reikia atlikti pilvo plastiką. Ar reikia kreiptis į privačias klinikas, ar daroma ir valstybinėse?
Internete radau parašyta, kad joks sportas raumenų nesutrauks, gali padėti tik pilvo plastikos chirurgai. Privačiose klinikose kainos didelės, o Kauno klinikose plastikos chirurgai, rašoma, operuoja tris kartus pigiau.
Viename forume radau vienos narės pasisakymą, parašiau jai. Atrašė, kad gailisi, jog operavosi, nes liko dideli randai ir atsirado nugaros skausmai dėl kreivai susiūtų raumenų.
O gal yra kitų būdų (ne chirurginių) sumažinti pilvą, likusį po gimdymo?
Skaitytoja
DĖL VAPSVOS LIEMENS TEKS PAKOVOTI
Tituluotos gražuolės patirtis
Net ir manekenišką figūrą turėjusioms moterims po gimdymo kyla problemų, kaip vėl turėti lygų ir plokščią pilvuką. Su šia problema susidūrė modelis ir konkurso „Miss Lietuva 2011“ dalyvė Sotera.
KAIP SUGRĮŽTI Į SENAS VĖŽES
Konsultuoja kineziterapeutė Brigita Zachovajevienė, Kauno II klinikinė ligoninė
Kūnas pradeda keistis nuo pirmos nėštumo dienos, nors moteris to dar ilgai nejaučia. Net 40 savaičių tempiasi pilvo siena, ypač – skersinis ir tiesusis pilvo raumenys. Jei pilvas turėtų taip išsitempti per kelias dienas, raumenys suplyštų. Po gimdymo atvirkštinis procesas irgi negali būti trumpas.
Jei pilvas „įprastas“
Dauguma atvejų po gimdymo likęs pilvukas – tik laiko klausimas, jei moteris sportuoja, pakoreguoja mitybą, po gimdymo nešioja raumenis sutraukiantį korsetą.
Jau į gimdymo namus rekomenduojame pasiimti korsetą, atlikti kvėpavimo pratimus, kurie aktyvina skersinį pilvo raumenį, nes pirmosios aštuonios savaitės yra labai svarbios – per jas pilvas geriausiai traukiasi dėl hormoninių pokyčių. Pirmieji pratimai paprastučiai, atliekami gulint ant nugaros sulenktomis kojomis ir kvėpuojant giliu pilviniu kvėpavimu. Dubenį stiprinkite laikas nuo laiko įtempdamos mažojo dubens raumenis (tarsi norėdamos sulaikyti šlapimą). Labiausiai per nėštumą išsitempia skersinis pilvo raumuo, nes jis kaip diržas prilaiko didėjantį pilvą. Vienintelis veiksmingas šio raumens treniravimas yra pratimai klūpint ant keturių. Įkvepiant per nosį daug oro pilvą reikia nuleisti (išpūsti), o iškvepiant – įtraukti. Įtrauktą pilvą reikėtų išlaikyti 6–8 sekundes. Jei akušerijos skyriuje nekonsultuoja kineziterapeutas, klauskite akušerės, ginekologo. Išmokus pilvo sieną stiprinančių pratimų, moteris juos gali atlikti namuose. Namie geriausia mankštintis 2–3 kartus per dieną po 10 minučių ir atliekant klasikinius pilvo preso raumenis aktyvuojančius pratimus (atsilenkimai), ypač veiksmingi įstrižiniai atsilenkimai.
Įrodyta, kad pilvo siena efektyviausiai susitraukinėja per pirmas 6–8 savaites po gimdymo. Jei šį fiziologinį atsistatymą moteris skatins kineziterapinėmis priemonėmis (mankšta, korsetais, masažais), rezultatai bus daug geresni. Labai stengiantis, moteris vėl gali susigrąžinti ankstesnes formas po gimdymo praėjus 3–4 mėnesiams.
Gera žinia ta, senaties termino mažinti pilvukui nėra. Jei moteris nori, turi valios ir užsispyrimo, ji gali pilvuką pradėti mažinti kad ir 10 metų po gimdymo.
Jei išsiskyrė pilvo siena
Visai kita situacija, jei nėštumo metu išsiskyrė tiesieji pilvo raumenys (tai ne strijos, o atsidalinę tiesieji pilvo raumenys ties baltąja pilvo linija). Taip dažniau nutinka nesportavusioms moterims, kurių pilvo sienos raumenys iki nėštumo buvo silpni.
Pilvo raumenys išsiskiria per pilvo vidurį, vadinamąją baltąją liniją. Ar taip atsitiko, suprasite lengvai – atsigulusi uždėkite pirštą žemiau ar aukščiau bambos, giliai įkvėpkite ar pakosėkite, ir pajusite, kaip deformuojasi pilvo siena, atsiranda tarsi griovys. Kai išsiskiria šie raumenys, pilvo siena netenka stabilumo, raumenys negali pasipriešinti vidiniam pilvo slėgiui, kuris susidaro judant, kvėpuojant, juokiantis ar kosint. Baltoji pilvo linija yra silpnoji pilvo vieta, kur raumenų sluoksnis labai plonas. Kai raumenys toje vietoje išsiskiria, tuomet padidėjus spaudimui pilvo ertmėje (sunkiau keliant, kosint), pilvaplėvė kartu su joje esančiais organais išsitempia ir gali susidaryti bambos išvarža.
Jei pilvo siena išsiskyrusi, plastikos chirurgai sako, kad vienintelė išeitis –operacija. Tačiau mes, kineziterapeutai, nesiūlome skubėti. Asmeniškai dirbau su moterimi, kurios pilvo sienos išsiskyrimas buvo 8 cm. Po 4 mėnesių darbo išsiskyrimas sumažėjo iki 1,5 cm. Šiai moteriai taikėme gana naują gydymo būdą – psichokineziologiją, kai derinama emocijų korekcija su gydomaisiais pratimais bei kinezioteipavimas.
Reikėtų kreiptis į profesionalų kineziterapeutą, kuris parodytų pratimus, stabilizuojančius pilvo sienos raumenis. Gerų kineziterapeutų dirba ir sporto klubuose, reikia pasidomėti. Paprastas treneris ne visada galės padėti, nes skiriant pratimus svarbu žinoti, ties kuria vieta labiausiai išsiskyrė tiesieji pilvo raumenys.
Kodėl nepatariame skubėti pilvo mažinti operuojant
Žmonės nesusimąsto, kad visi minkštieji audiniai – nuo pirštų galiukų iki pakaušio – yra funkciškai susiję, tai patvirtina vadinamoji Tomo Majerso raumenų grandinių teorija. Raumenys sudaro anatomines funkcines grandines, ir pažeidus vieną raumenį, problemos gali „išlįsti“ visai kitoje vietoje. Štai dėl ko po cezario pjūvio moteriai gali skaudėti ne pilvą, kaip primityviai įsivaizduojame, o nugarą, sprandą ar klubus.
Taigi, nuoperavus pilvą, suformavus naują bambą, pasikeičia visas kūno gravitacinių jėgų veikimo centras. Bamba yra labai svarbi, nes ji laiko dalį vidaus organų raiščių. Neretai po tokių operacijų gali atsirasti neaiškios kilmės nugaros skausmų, žinoma, pratimais galima šį disbalansą bandyti koreguoti.
Pilvas po cezario
Be to, kad pažeidžia jau minėtą raumenų sąsają, cezario pjūvis sukelia ir kitokių blogybių – atsiranda sąaugų, disbalansas tarp priekinės ir užpakalinės pilvo sienų, persiskirsto net kūno masės centras, persitvarko minkštieji audiniai, todėl pilvuką daug sunkiau sumažinti, nei po įprasto gimdymo.
Kitos priežastys, dėl ko atsikiša pilvas
Pilvas po gimdymo gali likti dėl nėštumo metu išsivysčiusios netaisyklingos laikysenos. Tokia laikysena būtina, kad moteris išlaikytų pusiausvyrą (juk pilvas traukia į priekį, todėl, kad nekristų pirmyn, moteris turi atsilošti). Pagimdžius ne taip lengva vėl išsitiesti. Jaunos mamos dar ilgai vaikšto lyg susmukusios, atkišusios pilvukus.
Pilvas gali likti ir dėl moters klubų patologijos, kuri gali net nekristi į akis iki nėštumo.
Lieknėjimui ruoškitės dar prieš nėštumą
Kai ką dėl savo kūno galima padaryti dar prieš nėštumą. Jei iki pastojimo bet 1–2 metus sportuosite, aktyviai stiprinsite pilvo presą, tikėtina, kad tiesieji pilvo raumenys per nėštumą neišsiskirs. Pilvo raumenis ir odą saugo ir specialios nėščiųjų kelnaitės–korsetai. Šios kelnaitės ypač patariamos nesportavusioms, silpnų raumenų moterims. Manoma, kad kuo vėlesnis nėštumas, tuo sunkiau po gimdymo susitrauks pilvas, bet tai kalbama tik apie gimdyves per 38–40 metų. Tačiau ir tai ne taisyklė – jei vyresnio amžiaus gimdyvė sportavo, nešiojo korsetą, po gimdymo atlikinėjo specialias mankštas, ji vėl atgaus buvusias formas.
AR PILVĄ SUMAŽINS LANKO SUKIMAS?
Konsultuoja kineziterapeutas Linas Valentukevičius
Lanką galima pradėti sukti, kai po natūralaus gimdymo praėjusios 2–6 savaitės.
Jei atlikta cezario operacija, dėl rando formavimosi ir gijimo lanką sukti pradėti derėtų vėliau – randas turi būti sugijęs, o pjūvio linija nedirgli, tuomet be jokios rizikos galite pradėti sukti lanką.
Rinkoje yra įvairių lankų liemeniui. Lankai būna pagaminti iš medžio, plastmasės, turi įvairių priedų: aliuminio lydinio lankuose būna smėlio, taip pat yra lankų su masažinėmis pagalvėlėmis, įvairiais magnetais. Plastikiniai lankai gali būti sumažinami, reguliuojamas lanko spindulys, lankas gali būti ardomas, jį galima nesunkiai sutalpinti į mažą krepšelį. Tiek medinis tiek aliuminio lydinio lankai tos funkcijos neturi. Skirtumas tarp šiuolaikinių lankų ir klasikinių yra tik vienas. Šiuolaikiniai lankai platesni, turi paslankias masažuojamąsias pagalvėles, kurių plotas didesnis, todėl apimamas platesnis audinių plotas, pagalvėlės masažuoja juosmenį ir klubus. Magnetų buvimas treniruojantis esmės nekeičia, magnetizmo poveikis nėra iki galo įrodytas.
Kuo lankas sunkesnis, tuo didesnė jo spaudžiamoji jėga, trintis ir spaudimas į pilvą ir nugarą. Pradėti reikėtų nuo lengviausio lanko sukimo, didinant lanko svorį, didėja apkrova.
Jeigu nėra problemų dėl vidaus organų, tuomet galima pradėti sukti nuo 3 min. Vėliau didinti iki 5 min., ir taip toliau. Jei būklė leidžia, lanką galima sukti iki lengvo nuovargio. Gydytojai nerekomenduoja prakaituoti, kad nesumažėtų pieno. Jei lanko sukimas sukelia diskomfortą, skausmą, padidėja kraujavimas, mankštą reikia nutraukti.
Sukant lanką, dirba klubai ir liemuo. Pagrindinis krūvis tenka klubams, nors liemuo labiau jaučiamas, taip nutinka dėl sąlyčio su lanku taškų. Kadangi sukant lanką labiau dirba klubai, tad keli papildomi pratimai pilvo sričiai ir nugarai tikrai nepakenktų, net būtų rekomenduotina. Taip būtų galima tikėtis didesnio efekto.
Vien sukant lanką liemuo lieknės labai mažai ir tai užtruks gana ilgai. Didžiausias efektas laukia tų moterų, kurių poodinis riebalų sluoksnis nedidelis. Apkūnesnėms moterims reikėtų pradėti nuo aktyvios kineziterapijos, o lanko sukimą įtraukti vėliau.
SKELBIAME KARĄ PURIAM PILVUI!
Konsultuoja „Ortopedijos technika“ kineziterapeutė Ineta Šeflerytė
Po gimdymo ant pilvo ir šlaunų atsiranda struktūrinių pasikeitimų poodiniame riebaliniame sluoksnyje, kurie sutrikdo medžiagų ir limfos apytaką, – celiulitas.
Dieta celiulito nesumažins
Dietos ir didelis fizinis krūvis celiulito nesumažins, nes celiulitas nėra paprasti riebalai ar skysčių sankaupos riebaliniame sluoksnyje, kurių galima atsikratyti staiga sumažinus kūno svorį. Dietos kaip tik sulėtina medžiagų apykaitą, trikdo hormonų pusiausvyrą.
Kaip atsikratyti celiulito
Probleminių vietų kraujotaką pagerina vaikščiojimas gryname ore, bėgiojimas, plaukiojimas, aerobika, joga ir kt. Labai svarbu, kad fizinė veikla teiktų malonumą: tuomet pavyks ją tęsti ilgesnį laiką. Dirbantiems sėdimą darbą, rekomenduojama daryti pertraukėles, jų metu – pasivaikščioti, pajudėti.
Be sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo, labai svarbus ir anticeliulitinis masažas, kurio metu išjudinami raumenys ir audiniai bei paspartinama medžiagų apykaita. Celiulito pažeistose zonose rekomenduojama atlikti odos nušveitimą (tinka ir cukrus, druska ar kavos tirščiai) ir, nusiplovus po dušu, šias vietas ištepti anticeliulitiniu kremu, odą masažuojant apie 10 minučių. Šis būdas itin veiksmingas jį atliekant reguliariai, tačiau derėtų prisiminti, kad toks masažas nerekomenduojamas moterims, kurių odoje matomas paviršinių kapiliarų tinklas, sergančioms venų varikoze ar turinčioms apgamų.
Limfodrenažinis masažas – celiulito priešas
Veninę ir limfos cirkuliaciją puikiai suaktyvina limfodrenažas, veikiantis kaip kompresinė terapija. Namų sąlygomis atliekamą masažą kaitaliojant su limfodrenažo procedūromis, realu pasiekti itin efektyvių rezultatų. Tokio masažo metu suslėgto oro spaudimas tolygiai pasiskirsto „kojinėse“, atlikdamas ritmiškus judesius. Slėgio banga prasideda nuo pirštų galiukų, tada kyla aukštyn, būtent taip, kaip rekomenduojama, norint suaktyvinti kraujotaką ir išjudinti limfos tekėjimą.
Slėgio stiprumas reguliuojamas individualiai, priklausomai nuo celiulito pažangos. Limfodrenažinis masažas iš organizmo šalina šlakus, toksinus, audiniuose susikaupusius skysčius, gerina ląstelių medžiagų apykaitą, mažina riebalų sankaupas. Ši gydymo priemonė itin aktuali, jei oda „sudribusi“, atsiradusi „apelsino žievelė“, taip pat – celiulito prevencijai.
Masažiniai šortai ir tamprės
Tik nuolatinė kova su celiulitu bus veiksminga. Tačiau dažnai dėl įtemptos dienotvarkės ne visada galime spėti suderinti sportą bei masažą. Čia į pagalbą atskuba masažiniai šortai ir tamprės, kuriuos saugiai mūvėti galima kasdien.
Pagrindinis šių gaminių bruožas yra „kvėpuojantis“ elastinis korėtas audinys, kuris nuolatos masažuoja ir minkština odą, stimuliuoja poodinę cirkuliaciją. Tokiu būdu pagerinama kraujotaka, šalinami toksinai, mažėja riebalinės sankaupos. Oda tampa kur kas lygesnė ir stangresnė.
Mūvint anticeliulitinius šortus ar tampres, rekomenduojama naudoti ir anticeliulitinį kremą, tokiu būdu rezultatų pasieksite dvigubai greičiau.
Svarbu! Anticeliulitinių priemonių patartina įsigyti tik specializuotose parduotuvėse ar vaistinėse, kur parduodami tik sertifikuoti gaminiai, atitinkantys medicinos priemonėms keliamus reikalavimus.
KARTAIS VIENINTELĖ IŠEITIS – PILVO PLASTIKOS OPERACIJA
Konsultuoja plastikos chirurgas Domantas Stundys
Po nėštumo ir gimdymo dėl hormonų moters kūnas smarkiai keičiasi. Pagimdžius vaikelį moters pilvas nuosekliai mažėja. Tai, be abejo, priklauso ir nuo moters gyvenimo būdo bei mitybos, tačiau daug įtakos turi genetika – odos elastingumas. Jei oda nepakankamai elastinga, didėjant pilvui gimdymo metu arba jam staiga sumažėjus, gali atsirasti strijų, likti odos perteklius ant pilvo.
Žindant kūdikį, moters pertekliniai kilogramai irgi gali „tirpti“. Visada rekomenduočiau praktikuoti aktyvų gyvenimo būdą, žinoma, kiek leidžia laikas auginant vaikelį. Jei moteris mato, kad pilvas neatrodo gražiai praėjus metams ar pusantrų po vaiko gimimo, galima būtų pagelbėti operacija.
Pilvo plastikos operacija atliekama pritaikius bendrąją nejautrą. Riebalų nusiurbimo būdu sumažinamas pilvo srities poodinio riebalinio audinio kiekis, pašalinamas odos perteklius, sutvirtinami pilvo sienos raumenys. Po operacijos lieka randas aplink bambą bei beveik horizontalus pooperacinis randas bikini linijoje.
Praėjus kelioms savaitėms, pacientės paprastai grįžta prie savo įprasto gyvenimo ritmo, tik dėvi elastinę kompresinę juostą ar korsetą (apie 4 savaites po operacijos). Aktyviau sportuoti rekomenduojame, tik praėjus 6 savaitėms po operacijos. Pooperacinis randas formuojasi nuo 6 iki 12 mėn., lieka kūno spalvos pjūvio linija aplink bambą bei pilvo apačioje bikini srityje. Tuo gijimas visiškai pasibaigia.
Labiausiai pilvo plastiką rekomenduojame atlikti po to, kai moteris baigs šeimos planavimą. Tuomet operacijos metu pasiekiamas estetinis pilvo vaizdas moterį džiugins ne vienerius metus. Beje, tai priklausys ir nuo moters fizinio aktyvumo bei mitybos įpročių.
„Mamos žurnalas“