Kas vasarą tūkstančiai sunerimusių tėvų ieško auklės. Pakalbėkime apie auklės paieškos subtilybes.
Vienas svarbiausių klausimų – kur gyvenate?
Jei ruošiatės statytis namą atokioje vietovėje, kur atvažiuoti būtinas automobilis, pasvarstykite, galbūt dar galima neskubėti, kol vaikutis paaugs bent iki darželinuko? Susisiekimas gali lemti iki 300 eurų auklės atlyginimo skirtumą per mėnesį, o ir kandidačių pasirinkimas bus daug skurdesnis – vairuojančių auklių mažai, o su automobiliais – dar mažiau. Kiek išeis per metus ar dvejus? Gal geriau tiek sutaupyti būsimam namui?
Kiek vaikų Jūsų šeimoje?
Auklės labiausiai mėgsta vieno vaiko šeimą, tačiau net jei turite visą būrį pupuliukų, galite būti „draugiški auklei“. Kas svarbu? Pripažinkite sau – vaikas yra vaikas, ir net jei jums jis atrodo didelis (bet dar ne paauglys), jam dėmesio ir priežiūros vis vien reikia. Nesigąsdinkite dvigubais atlyginimais – už du vaikus dvigubai niekas nemoka, atlyginimas didinamas iki pusantro (x 1,3–1,5) karto. Tai reiškia, kad jei mokėtumėte auklei, dirbančiai su vienu vaiku, 1 „obuolį“, už dviejų vaikų priežiūrą pasiūlykite pusantro ar truputį mažiau.
Kas yra „pusantro vaiko“?
Tai profesinis žargonas. Kai vyresnysis išeina į darželį ar mokyklą, o auklė lieka su mažesniuoju, tikimybė, kad reikės prižiūrėti du, yra nemaža (ligos, atostogos ir pan.). Kai kurios šeimos turi senelius ar patys gali susirgus vaikui nedirbti, o kitiems reikia labai aiškiai sutarti, kiek bus didinamas atlyginimas (t.y. iki pusantro karto už valandą), kai auklė prižiūrės du vaikus.
Kas yra „darželinuko auklė“?
Pradėję lankyti darželį vaikas vidutiniškai per sezoną serga 8 kartus. „Aš juk negaliu planuoti, kiek jis sirgs“, – dažnai sako tėvai. Galite apskaičiuoti tikimybę: jei prieš pradėdamas lankyti darželį vaikas nesirgo per metus nė karto arba vieną sykį, tikėtina, kad jo imunitetas stipresnis nei bendraamžių, jei sirgo apie porą kartų – jis „viduriukas“.
„Darželinuko auklė“ – tai žmogus, kuris gali prižiūrėti vaiką vakare ar savaitgalį, o jam susirgus – visą dieną. Priklausomai nuo to, koks sirgimo dažnis, gali tikti auklė studentė (jos užimtumas priklauso nuo to, kiek daug ir ar svarbu lankyti paskaitas), o dažnai sergančiam tinka auklė, gaunanti bazinį atlyginimą.
Kas yra „bazinis atlyginimas“?
Tai vidutinį užimtumą atitinkantis atlyginimas, kuris mokamas per mėnesį auklei. Pvz., jei tėvai sako, kad vaikas savaitę serga, savaitę eina į darželį, reikėtų planuoti dviejų savaičių atlyginimą per mėnesį. Paskaičiuojame valandų kiekį (pvz., 10 valandų per dieną x 10 darbo dienų) ir valandinės auklės užmokestį. Tariamės, kad auklei garantuosime sutartą atlygį, net jei vaikas nesirgtų (dažniausiai tada pasikviečiama auklė pagelbėti vakare ar savaitgalį). Jei reikėtų dirbti daugiau, būtų mokama papildomai pagal sutartą valandinį atlygį.
Kodėl mokėti atlyginimą, kai žmogus nedirba? Tai kompromisinis variantas: auklė turi nepatogumų, nes niekada nežino, ar reikės dirbti visą dieną, ar bus laisva, dėl to jai garantuojamos tam tikros stabilios pajamos. Atlyginimas mokamas kaip valandinis (t.y. truputį daugiau nei dirbančiai visą dieną visą mėnesį), nes auklė dirba nevisu grafiku. Tėvai išlošia, nes gali stabiliai eiti į darbą, o vaikas jaučiasi ramus, nes pripratęs prie savo auklės.
Vežiojimas
Vaikų vežiojimo paslaugą rinkitės tik tuomet, jei tikrai sunku be to apsieiti. „Dėl viso pikto“ samdyti vairuojančią auklę – pernelyg brangu. Jei retsykiais prireikia nuvežti vaikus, bus daug pigiau iškviesti taksi.
Gyvūnai
Jei dar neturite gyvūno, o vaikas mažas, pasvarstykite, ar verta jį įsigyjant sumažinti savo kaip darbdavio patrauklumą. Dalis auklių alergiškos gyvūnams, kai kurios jų bijo (ne tik šunų, bet ir kačių, graužikų, ką jau kalbėti apie driežus ar gyvates).
Bet kokiu atveju, jei šeimoje didelis šuo, auklės darbo metu jis neturėtų būti šalia, ypač jei jis jaunas ir energingas.
Kokiu metu reikės auklės?
Jei dirbate visą dieną, auklės darbo diena neturėtų viršyti dešimties valandų (arba penkiasdešimt valandų per savaitę), jei auklės reikia tik retkarčiais, ją reikėtų kviestis ne mažiau kaip keturioms valandoms iškart arba sumokėti kaip už keturias darbo valandas. Valandinėms auklėms svarbu tiek jūsų lankstumas, tiek stabilumas. Kaip to pasiekti? Jei galite prisiderinti prie papildomos auklės veiklos, tai – šeimos pliusas. Auklei reikėtų žinoti, kiek valandų per savaitę ar mėnesį ji bus reikalinga. Turėkite omenyje, kad žmogus dirba nevisą dieną dėl konkrečių priežasčių, todėl susitarimas „nuo dviejų iki dviejų šimtų valandų per mėnesį“ netiks. Jei reikia itin lankstaus žmogaus, galinčio dirbti bet kada ir bet kiek, tikėkitės mokėti ir didesnį nei rinkos atlyginimą.
Papildomi darbai auklei – kada ir kiek?
Jei vaikas – iki pusantrų metukų, papildomų darbų auklei neturėtų būti, tik tai, kas susiję su vaiko priežiūra: jo maistelis, pasivaikščiojimai, apsitvarkymas aplink (valgė, žaidė, keitė sauskelnes), vaiko higiena, jo lavinimas. Jei vaikas didesnis ir gana ilgai miega, galima susitarti dėl papildomų darbų. Auklė turi teisę į 1 valandos pertrauką, kai vaikas miega. Jei vaikas miega daugiau ir auklė sutinka kažką papildomai daryti, galima susitarti dėl lyginimo, gaminimo tėvams ar panašių darbelių.
„Mamos žurnalas“