Skaičiuojama, kad celiulitas kamuoja net apie 80-90 proc. pasaulio moterų. Nors specialistai vieningai sutaria, kad šis reiškinys – įprastas ir normalus, dažnai moteriai jis sukelia diskomfortą ir kviečia stoti į kovą su „apelsino žievele“. Šie bandymai neretai apipinti mitais – kokios priemonės „išgydo“ celiulitą, o kokios – jokios reikšmės neturi. „Eurovaistinė internete“ odos priežiūros specialistė Orinta Ramanauskaitė paneigia dažniausius mitus apie celiulitą ir pataria, kaip sumažinti jo matomumą.
Orinta Ramanauskaitė neslepia, kad celiulitas – dažna tema, kuria su vaistinės specialistais konsultuojasi moterys. Tokių klausimų ypač padaugėja atšilus orams ir prasidėjus vadinamajam nuogų kojų sezonui.
„Celiulitas – tai poodinio sluoksnio pokyčiai, kurie vizualiai matomi apelsino žievelę primenančia odos tekstūra. Jo atsiradimą gali lemti sutrikusi kraujotaka ar limfos tekėjimo sistema, o taip pat genetika ar gyvenimo būdo veiksniai. Tačiau pastebiu, kad celiulito atsiradimo priežastis ir kovos būdus vis dar gaubia daugybė mitų”, – pasakoja specialistė.
Kurie faktai apie celiulitą – mitas, o kurie – tiesa?
- MITAS – kremai ir odos priežiūros priemonės negali padėti
Manoma, kad jokia kosmetika kovoje su celiulitu yra neefektyvi, nes negali prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius. O. Ramanauskaitė teigia, kad tai mitas – nors kosmetika celiulito nepašalins, ji gali pagerinti odos išvaizdą, grąžindama moterims pasitikėjimą savimi.
„Esant pirmoms celiulito stadijoms galima jo matomumą sumažinti reguliariai naudojant kremus, kurie turi šildomąjį poveikį. Vienas populiariausių tokios kosmetikos ingredientų – tai kofeinas, kuris aktyvina kraujotaką, padeda pašalinti skysčių perteklių, skaido riebalų sankaupas, taip padeda sumažinti celiulito požymius. Taip pat odos priežiūros priemonių sudėtyje ieškokite retinolio, kuris stimuliuoja odos ląstelių gamybą, gerina odos išvaizdą, lygina odą. Dar vienas ingredientas – karnitinas, kuris neleidžia kauptis riebalų sankaupoms. Taip pat celiulito požymius koreguoja kaštonų, ginkmedžio, žaliosios arbatos, jūros dumblių, pankolių, greipfrutų, kiparisų, pelargonijų ekstraktai”, – sako „Eurovaistinė internete“ specialistė.
- TIESA – celiulitas tiesiogiai susijęs su hormonine pusiausvyra
Hormonų pusiausvyra organizme svarbi visiems kūno procesams, ne išimtis – ir celiulitas. „Vienas iš svarbiausių hormonų, susijusių su celiulito atsiradimu, yra estrogenas. Tai moteriškas hormonas, kuris gali paveikti riebalų kaupimąsi organizme. Kai estrogeno lygis pradeda mažėti, organizme gali gamintis mažiau kolageno – odos stangrumui svarbaus baltymo. Taigi estrogenas gali padėti išlaikyti odą minkštą ir elastingą. O per didelis estrogeno kiekis priešingai – gali skatinti celiulito atsiradimą. Neretai šie estrogeno pokyčiai pasireiškia menopauzės metu, kai moterims natūraliai mažėja estrogeno kiekis organizme. Taip pat estrogeno svyravimai galimi ir nėštumo ar žindymo metu”, – sako O. Ramanauskaitė.
- MITAS – celiulitas kamuoja tik viršsvorio turinčius žmones
Įprasta manyti, kad celiulitas kamuoja tik tuos, kurie turi viršsvorio ar storą riebalinį sluoksnį, tačiau specialistė teigia, kad tai – mitas.
„Iš tiesų, celiulitas gali kamuoti bet ką – tiek jauną, tiek seną, tiek stambesnį, tiek ir lieknesnį žmogų. Žinoma, dėl antsvorio celiulitas tampa labiau pastebimas, tačiau tai nėra vienintelis veiksnys. Celiulito atsiradimas gali būti susijęs su genetika – jei jūsų mama ir močiutė turėjo šį odos trūkumą, didesnė tikimybė, kad jis bus aktualus ir jums. Vyresniame amžiuje celiulito natūraliai daugėja, nes odos jungiamasis audinys silpsta. Taip pat celiulito atsiradimui gali įtakos turėti ir žalingi įpročiai, netinkama mityba“, – sako specialistė.
- TIESA – celiulito matomumą gali padėti sumažinti odos masažas
Celiulito požymius gali padėti sumažinti įvairūs masažai, kurie gerina kraujotaką ir deguonies cirkuliaciją. „Pravartu išbandyti limfodrenažinį masažą, kuris gerina kraujotakos, limfinės sistemos darbą, pašalindamas iš organizmo susikaupusių skysčių perteklių, toksinus. Taip pat efektyvus vakuuminis masažas, kurio metu yra aktyvinama kraujotaka, gerinama limfinė sistema, šalinamos riebalų sankaupos, susikaupę toksinai. Aktualūs gali būti ir kūno įvyniojimai, kurie turi šildomąjį poveikį, aktyvina kraujotaką“, – sako specialistė.
Savimasažu galite kasdien užsiimti ir namuose, tai ypač naudinga jeigu jį derinsite su švelniu odos šveitimu, galinčiu pagerinti odos išvaizdą.
„Kūno odos šveitimas – vienas svarbiausių žingsnių odos priežiūros rutinoje, galintis išlyginti odą, tuo pačiu vizualiai sumažinant celiulito matomumą. Naudojant kūno šveitiklį pašalinamos negyvos odos ląsteles, o tai gali pagerinti odos tekstūrą. Taip pat šveitikliuose esantys grūdeliai (druskų, cukraus, abrikosų kauliukų, kavos ar kitos smulkios dalelės) gali aktyvinti kraujotaką. Šveitimą rekomenduojama atlikti kartą per savaitę. Jeigu dvejojate, kokie šveitikliai jūsų odai tiktų labiausiai, galite nemokamai pasikonsultuoti su „Eurovaistinė internete“ odos priežiūros specialistais nuotoliniu būdu – telefonu ar internetu“, – teigia O. Ramanauskaitė.
- MITAS – gazuoti gėrimai gali sukelti celiulitą
Turbūt vienas dažniausiai girdimų mitų, kad celiulitą sukelia gazuoti gėrimai. Tačiau specialistė teigia, kad neigiamą įtaką daro ne tai, kad gėrimai gazuoti, o juose esantis cukrus ar kiti sveikatai nepalankūs priedai. „Gazuoti limonadai, energiniai gėrimai ir kiti menkos maistinės vertės maisto produktai gali skatinti riebalų poodiniame sluoksnyje kaupimąsi, dėl kurio gali atsirasti celiulitas. Be to, gazuotuose gėrimuose neretai yra daug cukraus, kuris taip pat gali sukelti kolageno ir elastino irimą. Galiausiai, mityboje dominuojantis riebalų, druskų ir konservantų kiekis gali lemti medžiagų apykaitos sutrikimus, kurie taip pat gali prisidėti prie celiulito atsiradimo. Todėl viena geriausių celiulito prevencijos priemonių – pilnavertė ir subalansuota mityba”, – sako specialistė.
- TIESA – celiulito išvengti padeda aktyvi fizinė veikla
Viena iš priežasčių, sukeliančių celiulito susidarymą apatinėse kūno dalyse, t. y. ant kojų, šlaunų, klubų ar sėdmenų, yra sutrikusi kraujotaka.
„Ilgą laiką sėdint, kai organizmui trūksta fizinės veiklos, gali pablogėti kraujotaka ir sumažėti poodinio sluoksnio aprūpinimas deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Sumažėjusi deguonies ir maistinių medžiagų dozė ilgainiui gali sumažinti kolageno ir elastino gamybą odoje. Kadangi šie baltymai yra atsakingi už pažeistų odos ląstelių atsistatymą ir jungiamojo audinio elastingumo palaikymą, sumažėjus jų kiekiui oda gali tapti mažiau stangri, poodiniame audinyje gali kauptis riebalai ir išryškėti celiulitas“, – teigia O. Ramanauskaitė.
Puiki išeitis – reguliarus fizinis aktyvumas. Raumenų stangrinimas ir tonizavimas savo ruožtu stangrins ir odą, mažins riebalinį sluoksnį. Nors, anot specialistės, jis negali „išgydyti“ celiulito, tačiau daugeliu atvejų gali padėti aktyvinti kraujotaką ir celiulito išvengti arba sumažinti jo matomumą.