Kūdikėlio nešiojimas – didelis išbandymas mamos nugarai. Ir kuo didesnis vaikas, tuo dažniau mamos nugara pradeda krypti į vieną ar į kitą pusę. Tokia asimetrija būdinga dažnai moteriai. Ar įmanoma to išvengti? Konsultuoja kineziterapeutė Toma Kreivėnaitė, sveikasjudesys.lt
Daugeliui mamų patogiau vaiką nešioti viena ranka, ant vieno klubo. Kodėl? Ar viena stipresnė kūno pusė būna jau nuo vaikystės?
Jau įsčiose susiformuoja, ar žmogus bus kairiarankis, ar dešiniarankis. Tad tai ir lemia, kuri ranka yra dominuojanti. Ta pusė būna stipresnė, nes nuolatos ja naudojamės nevalingai, – paimame stiklinę, šukuojamės, dažomės… Mažylio paėmimas ant rankų – ne išimtis. Ir kai tai atliekame nuolatos, išsivysto asimetriškumas. Mamos labai mėgsta nešioti mažylį ant vieno klubo, tad tos pusės klubas per ilgą laiką pakyla aukščiau. Tokiu būdu vienoje pusėje sutrumpėja pilvo preso raumenys, petys pakyla į viršų.
Atsiranda raumenų disbalansas, kuris turi didžiulės įtakos stuburui. Štai tada ir pradeda mausti, skaudėti nugarą.
Ką patartumėte asimetriškoms mamoms, kurios turi kūdikius ir tenka juos daug nešioti?
Patarčiau pasiskirti dienas, kuriomis nešiojate vaiką ant kairiojo klubo, kuriomis – ant dešiniojo, taip išvengsite asimetriškumo. O geriausia nešioti per vidurį, mažylio nugara į save. Ir mažyliui bus įdomu stebėti aplinką, ir Jūs išvengsite būsimų problemų. O jei jau pastebėjote ryškų kūno asimetriškumą, tai rekomenduočiau daryti tos pusės, kurios klubas ir petys jau yra pakilę, tempimo pratimus.
Kartais apkrovus silpnąją kūno pusę jaučiamas nuovargis, net skausmas. Ką tokiu atveju daryti?
Silpnąją pusę reikia stiprinti, kad raumenukai būtų vienodi abiejose pusėse. O stipresniąją – ištempti. Stiprinti juosmens dalį, pilvo presą. Dažnai skauda nugarą dėl silpnų pilvo preso raumenukų, o ne dėl pačios nugaros. Tiesiog trūksta raumenų balanso.
Kai nuolat skauda nugarą, ar jau reikia gydymo vaistais?
Mankšta – geriausias vaistas, nes medikamentais tik nuslopinsime receptorius ir pašalinsime pasekmes, o ne priežastis! Reikia išsiaiškinti, kodėl skauda nugarą. Ar dėl silpno pilvo preso? O gal pervargę nugaros raumenys? O gal – pečių juosta kalta?
Atrodytų, kuo čia dėti pečiai, jei skauda nugarą? O visai paprastai! Mes praleidžiame didžiulę laiko dalį pasvirusios į priekį (sėdime, valgome, nešame mažylį, maitiname ir pan.), tad krūtinės raumenys sutrumpėję, tempia pečius į priekį. Pastarieji tampa silpnesni ir pasiduoda stipresniems. Tad pečių juosta tampa nepaslanki, kieta, nemobili (mažai judanti) ir tai tempia juosmeninės dalies raumenis. Arba apatinė nugaros dalis tiesiog kompensuoja viršutinės dalies nepaslankumą. Jei, pavyzdžiui, pečių juostos judesiai kelia nepatogumą, raumenys sutrumpėję, kita nugaros dalis perima mobilumą ir ima kompensuoti. Organizmas protingas, jis prisitaiko.
Ką patartumėte toms mamoms, kurios turi iš 4 ar 5 aukšto nusinešti vežimėlius? Juk taip galima sugadinti stuburą?
Žinoma, kad galima, juk vežimėlis didelis, nepatogus nešioti. Nugara išsiriečia, pečių juosta palinksta atgal, pilvo presas atsipalaiduoja.
Rekomendacija – rasti išeitį, kaip galima būtų vežimėlį palikti pirmame aukšte, galbūt automobilyje. Jei tokios galimybės vis dėlto nėra, reikėtų stiprinti liemens bei viršutinės dalies raumenis. Mamos linkusios užmiršti save, savo sveikatą – viską atiduoda mažyliams. Bet taip negalima, reikia skirti laiko ir sau, juk sveika mama – geriausia dovana mažyliui!
Ar galima nėštumo metu paruošti nugarą taip, kad neskaudėtų pagimdžius ir nešiojant vaiką?
Žinoma, kad galima! Pirmiausia, pradedant sportuoti, – formuojami įgūdžiai: kaip kelti, kaip paimti, kad kuo mažiau susižalotume. Jei turėsite stiprius liemens raumenis ir tinkamus įgūdžius prieš nėštumą, tai daug didesnė tikimybė, kad Jums neskaudės nugaros nėštumo metu. Žinoma, maudimą galite pradėti jausti, bet tai natūralu, augant pilvukui.
Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“