Po gimdymo moterys dažnai skundžiasi maudžiančia nugara. Net keletą minučių panešiojus vaiką, nugarą tarsi surakina, veria diegliai. Į Jūsų klausimus atsako gydytojas neurologas, osteopatas Rimantas Jakimavičius.
Nešdama vežimėlį iš lauko, pasitempiau nugarą. Neskauda tik gulint, o kiekvienas judesys skausmingas. Per kiek laiko tai praeis? Ar būtina kreiptis į gydytoją?
Jus kamuoja ūmus nugaros skausmas, atsiradęs po konkretaus fizinio veiksmo. Ūmiam nugaros skausmui, kaip ir bet kokiam raumenų – griaučių sistemos skausmui, yra būdingas kitimas.
Priklausomai nuo kūno padėties ar judesio, skausmas gali tai sustiprėti, tai susilpnėti. Jūsų atveju neskauda tik gulint, o visos kitos padėtys skausmingos. Bet esu tikras, kad skausmas nevienodai stiprus kai vaikštote arba kai sėdite. Kuo daugiau apkraunama skausmą sukelianti stuktūra, tuo labiau skauda.
Svarbu nustatyti, kas skauda: raumenys, sąnariai, kaulai, raiščiai ar nervų šaknelės. 99 procentai ūmaus nugaros skausmo ( nesenam ir sveikam žmoguis) atsiranda staiga išsivysčius nugaros raumenų spazmui.
Toks spazmas gali atsirasti pertemptuose, kitaip sakant, pervargusiuose, raumenyse. Užtenka paprasto kasdienio judesio: pasilenkti užrišti batą, pakelti vežimėlį, ir perveria stiprus skausmas. Žmogus sustingsta keistoje pozoje, kartais nugriūna, nes pajunta lyg šūvį, lyg spyrį į nugarą. Mediciniškai tai vadinama LUMBAGO. Taigi pradžioje įmanoma tik rėplioti ar šliaužti iki lovos ir gulėti vienoje padėtyje, nes bet koks judesys skausmą stiprina.
Nepaisant to, gydoma medicininėmis ar liaudiškomis priemonėmis, ligonis visada pasveiksta. Ilgesnis negu trijų dienų gulėjimas nepatariamas. Kadangi aš kasdien susiduriu ir gydau tokius ligonius, pasakyčiau dar griežčiau: gyjama tik judant. Nors iš pradžių judesiai skausmingi, pamažu, kiek galite, judinkite nugarą, kol raumenys atsipalaiduos. Šitaip elgiantis, per savaitę skausmas sumažėja 90 procentų. Pirmą savaitę galima apsieiti be gydytojo, bet dažniausiai skausmas būna stiprus ir ligonis smarkiai išsigąsta, todėl gydytojas reikalingas kad nuramintų. Gydytojo konsultacija ir galbūt tyrimai reikalingi tada, jei skausmas nemažėja dvi savaites.
Ilgiau panešiojus vaiką, maudžia nugarą. Ar veiksmingi šilti kompresai? Masažai?
Lėtinis skausmas taip pat dažniausiai yra susijęs su nugaros raumenų pertempimu, bet čia dar prisideda ir uždegiminiai komponentai. Lėtinis nugaros skausmas priklauso ir nuo ligonio psichologijos.
Išsivysčiusiose vakarietiško tipo visuomenėse lėtinis skausmas yra tapęs socialine problema, suryjančia milijardus ir sunkiai pasiduodančia gydymui. Geriausia lėtinį nugaros skausmą spręsti su gydytojo specialisto pagalba, kartais prireikia keleto specialistų konsultacijų ir net tada ne visada įmanoma pašalinti skausmo priežastį. Nerekomenduočiau pasiklaiuti bobučių , mėgėjų masažuotojų ir diletantų patarimais.
Kai vaikštau ar sėdžiu prie stalo, skauda nugarą. Vienintelis mano išsigelbėjimas – įdubęs fotelis. Jame praleidžiu didesnę dienos dalį. Ką daryti, kad nugaros skausmai praeitų?
Turbūt esate pastebėję, kad pavargę po darbo dienos žmonės išsidrebia – ant sofos nei atsisėda, nei atsigula. Pavargęs stuburas prašo poilsio. Pusiaugulomis galima pailsinti stuburą keletą minučių, bet ne visą vakarą ar dieną. Pusiaugulos padėtis įdubusiame fotelyje, apie kurį Jūs pasakojate, nėra sveika.
Stuburas juosmens srityje dumba, jis ima kaboti ant raiščių. Ilgą laiką tempiami, raiščiai praranda elastingumą. Tikriausiai pastebėjote, kad sunku iš tokio fotelio pakilti, atsistojus kūnas kurį laiką atrodo lyg sustingęs.
Jei pavargstate būdama stačiomis ir sėdėdama, geriau kurį laiką pagulėkite lovoje, o ne nuolatos sėdėkite išdubusiame krėsle.
Esu 7 mėnesį nėščia. Priaugau nemažai svorio, pilvas jau dabar gana didelis. Gydytoja patarė nusipirkti korsetą. Ar jis tikrai reikalingas, ar tai nėra tik reklamos padiktuota mada?
Specialus pilvą prilaikantis korsetas labai padeda stuburui. Jau nėštumo metu moterys pradeda skųstis nugaros skausmais, kurie išlieka ir po gimdymo. Augantis pilvas tempia juosmens srityje stuburą prilaikančius raiščius. Jei dienos metu nešiosite tinkamai pritaikytą korsetą, žymiai sumažinsite raiščių tempimą ir saugosite sveikatą.
Namuose turime pasidarę skersinį. Ar galiu ant jo kaboti, daryti prisitraukimus, jei kartais jaučiu maudžiant nugarą?
Kabojimas ant skersinio yra vienas iš laikysenos sutrikimų gydymo būdų. Vaikams ar paaugliams pastebėjus, kad formuojasi ydinga laikysena, rekomenduojama speciali mankšta ir kabojimas. To daryti nereikia ilgai – pakanka keleto minučių per dieną. Kabant pailsi stuburą laikantys raiščiai ir raumenys.
„Mamos žurnalas“