Ne paslaptis, jog besilaukiančių moterų kasdienybė nėra lengva – ne tik patiriamas stresas dėl pokyčių, belaukiant mažylio, bet ir jaučiami nugaros, kojų, pilvo skausmai. Kaip išvengti arba sumažinti šiuos skausmus? Apie tai kalbamės su Lietuvos akušerių sąjungos prezidente, Kauno klinikinės ligoninės vyr. akušere Ilona Joneliūniene.
„Nėštumas nėra liga – tai yra tik tam tikra viso organizmo būsena nėštumo laikotarpiu“, – sako akušerė I. Joneliūnienė. Natūralu, kad tuo laikotarpiu keičiasi ir nėščiųjų fizinė sveikata. Nėščiosios dažnai skundžiasi nugaros skausmais, pilvo raumenų tempimo žemyn pojūčiais, taip pat ir kojų skausmais bei tinimais. Akušerė teigia, kad viso to priežasčių yra daug – tai ir dėl mažėjančio judėjimo aktyvumo silpnėjantys nugaros bei pilvo sienos raumenys, ir dėl augančio kūdikio padidėjusi gimda, ir kūno masės pokyčių įtakojamos pilvo raumenų bei raiščių apkrovos.
Padėti gali mankšta ir nėščiųjų diržai
Vis dėlto, besilaukiančios moters patiriamiems skausmams sumažinti egzistuoja ne vienas būdas. „Visus nepageidaujamus pojūčius galima lengvinti pritaikius tam tikras ortopedijoje ir reabilitacijoje naudojamas priemones bei grupines ar individualias mankštas tiek sausumoje, tiek baseine“, – dalijasi patarimais vyr. akušerė. Kalbėdama apie mankštas vyr. akušerė teigia, kad kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų pasitarti su nėštumo metu moterį prižiūrinčiu specialistu ir esant reikalui konsultuotis su kineziterapeutais.
Mankštų metu taip pat galima taikyti ir pilvuką prilaikančius diržus, kitaip vadinamus nėščiųjų diržais. Jie, kaip ir korsetai ar specialios kelnaitės, padeda prilaikyti pilvo sienos raumenis bei tolygiau paskirstyti vis didėjantį svorį vidurinėje kūno dalyje.
Sumažinus nugarai ir juosmeniui tenkantį krūvį, kaip mat sumažėja ir patiriami nugaros skausmai. Kitas šių ortopedinių priemonių privalumas – sumažėjęs šlapimo pūslės spaudimas, dėl kurio ne tik rečiau teks bėgioti į tualetą, tačiau ir nebejausite šio nemalonaus jausmo. „Nėščiųjų diržus ar korsetus dėvėti patariame skausmų varginamoms būsimoms mamos ne anksčiau, kaip nuo vidurio nėštumo, didesnio fizinio aktyvumo metu“, – pabrėžia akušerė Ilona Joneliūnienė.
Priemonių gali prireikti nuo pirmųjų nėštumo mėnesių
Svarbu paminėti, kad būsimai mamytei reikėtų dažnesnio poilsio bei tinkamos avalynės arba ortopedinio diržo, prilaikančio priekinę pilvo sieną, mažinančio pilvo raiščių įtempimą ir tokiu būdu palengvinančio kasdienybę. Kompresinės kojinės ar pėdkelnės taip pat puikiai pasitarnauja nėštumo metu: saugo nuo venų plėtimosi ir mažina kojų sunkumo ir skausmo pojūčius. Itin greitai augant svoriui ar kūnui kaupiant vandenis, venų problemos pasireiškia kur kas dažniau.
Tokiu atveju specialistai gali patarti kompresines kojines nešioti jau nuo trečiojo nėštumo mėnesio iki gimdymo ar netgi kurį laiką po jo.
Tačiau visais atvejais, kai nėščioji patiria labai stiprius pilvo, nugaros skausmus, ją kankina nuolatinė nemiga ar kiti nemalonūs pojūčiai – patariama visų pirma pasikonsultuoti su gydytoju. Nėštumas, ypač paskutiniais mėnesiais, gali sukelti daug įvairių indikacijų, kurios silpnina mamos organizmą, tad specialistas, atlikęs tyrimus, patars, ar užtenka poilsio ir ortopedinių priemonių, ar reikia tam tikrų vitaminų bei rimtesnės pagalbos.
Buvusios nėščiosios Ingos patirtis
Neseniai mama tapusi Inga (pavardė redakcijai žinoma) taip pat susidūrė su ne itin maloniomis nėštumo laikotarpio problemomis: „Nors mano kūno sudėjimas nėra liesas, nėštumo metu priaugau nemažai svorio, kaupėsi skysčiai, tad nuo antrojo nėštumo semestro pradėjo darytis gana sunku judėti. Jaučiau nuolatinį nuovargį, kamavo nugaros, o vėliau ir pilvo skausmai“, – pasakojo Inga. Kadangi pašnekovė darbo atsisakyti negalėjo, buvo priversta ieškoti sprendimo. „Mano gydytoja ginekologė pasiūlė įsigyti specialų ortopedinį diržą, skirtą nėščiosioms. „Sveikatinės“ darbuotoja padėjo man išsirinkti tinkamiausią dydį ir modelį. Šis sprendimas gerokai palengvino judėjimą, dingo baimė dėl pilvo skausmų.“
Nėštumas nėra lengviausias etapas moters gyvenime, tačiau gimęs mažylis yra didžiausias apdovanojimas kiekvienai mamai. Yra daugybė priemonių, kurios padės palengvinti nėščiųjų kasdienybę ir pavers laukimą malonia patirtimi.
Susiję straipsniai