Nėščiosios diržas – racionalus pirkinys, nes padės ir laukiantis, ir po gimdymo. Diržų modifikacijų, modelių ir kainų įvairovė didelė, o jų naudojimą vienija keli bendri patarimai. Konsultuoja nėščiųjų ir pogimdyvių trenerė Gerda Danylaitė, MasterMama.
NĖŠTUMAS
Nėščiosios diržas skirtas augančiam pilvukui prilaikyti. Jis suteikia lengvumo pojūtį, sumažina nugaros skausmą ir tempimą pilvo apačioje. Diržai nėra privalomi, tačiau gydytojai juos rekomenduoja toms nėštukėms, kurių pilveliai labiau išsikišę (nes silpni pilvo sienos raumenys arba nešioja dvynukus), kurios jaučia sunkumą ir diskomfortą vaikščiodamos, nėra sportavusios, priaugo daug svorio, yra vyresnio amžiaus.
Diržai ir korsetai tinkamai prilaiko pilvuką ir sumažina juosmeniui bei nugarai tenkantį krūvį. Kai prilaikomas didėjantis pilvukas, sumažėja spaudimas į šlapimo pūslę, tolygiai paskirsto svoris išilgai nugaros ir apsaugo nuo juosmens skausmų, raumenų pertempimo bei strijų.
Nešiojimo taisyklės (nėštumo metu)
- Dažniausiai nėščiųjų diržą patariama pradėti nešioti trečiąjį trimestrą, tačiau jei laukiatės dvynukų ar pilvukas didelis arba norite daugiau patogumo, pradėkite diržą nešioti ir anksčiau, kad ir nuo 20 savaitės.
- Diržą sekitės atsigulus, kad galėtumėte pakelti sėdmenis.
- Diržo neužveržkite – tarp diržo ir pilvo turi tilpti plaštaka.
- Diržą patariama dėvėti aktyvios veiklos metu – sportuojant, einant pasivaikščioti, gaminant maistą ar dirbant (stovimoje padėtyje).
- Gulinėjant, sėdint, miegant nėščiųjų diržo dėvėti nereikia.
- Tiek nėštumo metu, tiek po gimdymo diržą patariama nešioti be pertraukos ne daugiau kaip dvi valandas, po to daryti pertrauką, per kurią reikėtų pasimankštinti. Kodėl? Nes diržo prilaikomi raumenys snaudžia, ir jeigu visą dieną juos „migdysite“ dirže, jie tiesiog atrofuosis.
PO GIMDYMO
Kada nėščiosios diržas reikalingas
Priemonių, skirtų nešioti po gimdymo, įvairovė nemaža: šortukai, juostos, korsetai, diržai, kompresinės pėdkelnės. Jie visi tinkami ir rekomenduojami, tačiau jų nešiojimas turi būti suderintas su mankštomis. Diržas reikalingas prilaikyti korpusui, nes po gimdymo raiščiai būna atsipalaidavę, vidaus organai dar tik grįžta į savo vietas, pilvukas atrodo atsiskyręs nuo kūno ir praradęs kontrolę, o stuburas laisvas (dėl to atsiranda nugaros skausmai).
Nešiojimo taisyklės (po gimdymo)
Užsisegus diržą ar kitą priemonę, skirtą prispausti pilvukui, norisi nebenusiimti, o nešioti dieną-naktį, nes pilvukas prisispaudžia, moteris atrodo gražiai, o ir jaučiasi lengviau. Tačiau ilgai nešiojant diržą po gimdymo sukuriamas per didelis spaudimas pilvo srityje, gimdos dugnas spaudžiamas žemys, o tada gali nusileisti gimda ir kiti organai, prasidėti šlapimo nelaikymo problemos. Ilgai nešiojant diržą (yra moterų, kurios po gimdymo jį užsisega ir visiškai nenusiima kelias savaites) raumenys praranda tonusą, glemba.
Diržą galima nešioti po truputį, kad sudėjus išeitų 2–3 valandos, tikslingiausia diržą segtis, kai atliekate kokią nors veiklą. Gulint ar ilsintis pakanka kompresinių kelnaičių.
Diržą rekomenduojama segtis atsigulus, kad pilvas būtų neįtemptas. Jei diržą segsitės atsistojusi, efektas bus kur kas mažesnis. Diržas turi nespausti! Savaime kyla noras po gimdymo diržą segti tampriai, nes atrodo, kad vėl atsiranda talija, apima malonus jausmas, bet iš tiesų tampriai suveržtas diržas sveikatai ne padeda, o kenkia. Stipriau užsiveržkite diržą nebent tuomet, jei ruošiatės daryti kažką fiziškai sunkesnio.
Jeigu atliktas cezario pjūvis, vertėtų palaukti bent dieną, ir diržą segti tik tuomet, kai randas gyja gražiai, nėra krešulių. Po cezario diržą sekitės itin švelniai, neveržkite, nes randas jaučia spaudimą.
Diržas efektyvus tik tada, kai po gimdymo atliekate korekcines korpuso mankštas. O jeigu tai „tik diržas“, ilgas jo nešiojimas gali net pakenkti. Jeigu žinote, kad tikrai nesportuosite, neatliksite jokių pratimų ir net neketinate to daryti, tuomet geriau pilvuko prispaudimui rinktis kompresines kelnaites. O jeigu norite gyti greičiau ir efektyviau, tuomet dėkitės diržą ir darykite korekcines mankštas.
Kompresines kelnaites galite dėvėti jau iškart po gimdymo, jos patogiai apspaudžia pilvuką ir kojas, tačiau jeigu kirpta ar siūta tarpvietė, kelnaitės apsunkins gilimą, nes jos neleidžia odai kvėpuoti. Tuomet patariama dvi valandas pabūti su kompresinėmis kelnaitėmis, dvi valandas – nuogai, kad žaizdelės greičiau gytų.
Galima kelnaites ir diržą kombinuoti. Pavyzdžiui, kompresines kelnaites galima dėvėti ir naktį, jos nesudaro tokios kompresijos kaip diržas. Kelnaitės aktyvinta kraujotaką miego metu, prilaiko korpusą, maloniau vartytis. Tuo tarpu diržas padeda atliekant aktyvesnius judesius, todėl su juo lengviau mankštintis, nes prilaiko korpusą, mažina kūno disbalansą. Mankštinantis be diržo dėl silpno pilvo, laisvų raiščių ir dar nestabilaus stuburo galima kryptelėti, patempti raiščius, sąnarius. Diržas labai padeda „įsivažiuoti“ į mankštas.
Tik atsiminkite – nei diržas, nei kelnaitės nesugrąžins talijos, nesustums į vidų pilvuko. Diržą po gimdymo reikia segti ne ant talijos, o ant klubų. Užsegusios diržą ant talijos, stumiate organus žemyn, o kai segate ant klubų, – spaudimas būna iš šonų, prilaiko raiščius, mobilizuoja.
Kiek ilgai nešioti diržą po gimdymo? Galima mėnesį–du ar tris, tačiau jeigu taisyklingai atliekate korekcinę mankštą, diržo greitai gali ir nebereikėti. Po 3 mėnesių diržą turėtumėte padėti į šalį. Nepamirškite, kad pilvuką sudaro raumenys, o jie neatsigaus, jeigu nedarysite mankštų.
Daugiau informacijos https://sveikatine.lt/produkto-kategorija/nestumui-ir-po-gimdymo/
Susiję straipsniai