Makštis nėra sterili. Joje randama labai daug visokiausių bakterijų. Kiekvienu moters gyvenimo etapu makšties mikroflora skiriasi. Vienokios bakterijos vyrauja mergaitės makštyje, kitokios – paauglės, dar kitokios – lytinį gyvenimą gyvenančios, subrendusios moters makštyje. Kai moteris pastoja, jos makšties mikroflora dėl hormonų poveikio irgi pasikeičia, pagausėja makšties išskyrų.
Tepinėlis
Apie makšties mikroflorą ginekologas sužino iš tepinėlio. Skiriami net keturi makšties švarumo laipsniai. Sveikos moters makšties švarumo laipsnis turėtų būti I-II, tuomet vyrauja makšties lazdelės (laktobacilos), yra pavienių nusilupusių makšties epitelio ląstelių, vienas kitas leukocitas.
III-IV makšties švarumo laipsnis rodo patologinę lytinių organų būklę. Tuomet tepinėlyje randama labai mažai (arba visai nerandama) makšties lazdelių, vyrauja blogoji kokinė mikroflora (blogosios bakterijos), yra daug leukocitų. Diagnozavus, kad Jūsų makštis yra nešvari, laukite ginekologo patarimų apie gydymą.
Rūgšti vieta
Makšties ekosistemai ypač svarbus yra pH (rūgščių ir šarmų balansas). Kaip plaukų ar veido oda, taip ir makštis turi savo ypatingąjį pH: moteriški hormonai estrogenai nulemia tam tikros medžiagos – glikogeno – kiekį makšties ląstelėse.
Glikogenas skyla, o jo skilimo produktas yra pieno rūgštis. Pieno rūgštis mažina makšties pH, o rūgšti aplinka yra palanki gerosioms makšties lazdelėms (laktobaciloms) daugintis.
Normalus makšties rūgštingumas yra 3,8-4,5 pH. Kai moteris suserga bakterine vaginoze ar makšties uždegimu, pH būna didesnis nei 5. Kai pH mažesnis nei 4,5, dažniausiai nustatoma grybelinė infekcija. Kadangi makšties pH skiriasi nuo kūno odos pH, moterims patariama naudoti specialias priemones intymiai higienai. Paprasti muilai yra šarminiai, jie sausina jautrią lytinių organų odą, naikina natūralųjį pH. Intymios higienos priemonės pagamintos taip, kad jų pH sutampa su lytinių organų pH.
Makšties floros pusiausvyrą neigiamai veikia per siaurų, aptemtų kelnių ar kelnaičių su juostele dėvėjimas, gydymas antibiotikais.
Bakterinė vaginozė (BV)
Labai daug moterų pas ginekologą atveja pagausėjusios išskyros. Net 30-50 proc. jų nustatoma bakterinė vaginozė. BV – tai makšties infekcija, kai makštyje pagausėja natūraliai gyvenančių bakterijų. BV sergančios moters makštyje bakterijų yra nuo 100 iki 1000 kartų daugiau, nei paprastai.
Taigi BV atsiranda, kai sutrinka makšties ekologija. Tai ne uždegimas, kurį sukelia vienas kuris nors organizmas. Tiesiog makštyje besidauginanti mikroflora nuslopina „gerųjų” makšties lazdelių laktobacilų augimą, padaugėja patogeninių mikroorganizmų ir sutrinka makšties floros pusiausvyra.
BV simptomai – gausios balkšvos arba pilkai baltos išskyros, drėgnumo jausmas, iš makšties sklindantis nemalonus žuvies kvapas, niežulys, perštėjimas, erzinantis jausmas makštyje. Ištyrus tepinėlį, aptinkamas didesnis nei 4,5 pH.
Sutrikus makšties florai, pusiausvyrą atstatyti galima vartojant preparatus su laktobacilomis (veikiant grandinę reakcijų, kurių metu susidaro pieno rūgštis) arba tiesiogiai įvedant į makštį pieno rūgšties žvakutes, kurios greit ir ilgam sumažina makšties pH bei natūraliai išlaiko pastovią makšties florą.
Kita pagausėjusių išskyrų priežastis gali būti makšties kandidozė (moterys ją vadina pienlige, grybeliu). Ją sukelia grybelis candida albicans (balkšvasis mieliagrybis). Yra sakoma, kad nors kartą gyvenime kandidoze suserga net apie 75 proc. visų moterų. Moteriai pradeda niežėti išorinius lytinius organus ir makštį. Išoriniai lytiniai organai ir makštis parausta, patinsta, atsiranda deginimo jausmas, trūkimų. Pasirodo išskyrų, panašių į varškę. Lytiniai santykiai tampa skausmingi. Skauda ir peršti šlapinantis.
Į organizmą grybelis gali patekti iš aplinkos – įkvepiant su oru, traumos metu ir kt. Bet plisti organizme grybeliui neleidžia apsauginės sistemos: sveika oda, normali bakterinė flora gleivinėse. Apsaugos nuo grybelių barjeras yra kraujo forminiai elementai – leukocitai, monocitai, limfocitai. Dėl vienokių ir kitokių priežasčių, kai pakinta organizmo apsauginė sistema, grybeliai plinta ir sukelia vietinius ar viso organizmo pažeidimus. Lyties organų kandidozė yra sisteminė, t.y., viso organizmo liga, tik jos simptomai pasireiškia lytinių organų srityje.
Moterys dažnai serga makšties pienlige dėl kelių priežasčių:
Kai nusilpusi imuninė sistema.
Sergant piktybinėmis ligomis.
Sergant medžiagų apykaitos ligomis (cukriniu diabetu, kitomis endokrininėmis ligomis).
Vartojant įvairius medikamentus, ypač antibiotikus, kontraceptikus, įvairius hormoninius vaistus.
Nėštumo metu dėl hormoninių pokyčių.
Dėl įvairių alergenų. Alergiją sukelti gali per dažni makšties plovimai, aromatizuoti muilai, vienkartiniai įklotai.
Dėvint aptemptus sintetinius drabužius (šiluma, prakaitas, drėgmė padidina grybelio galimybes prasiskverbti į audinius).
Makšties ir lytinių organų kandidozė gydoma antigrybeliniais vaistais.
Ginekologė Dalia Ulevičienė
„Mamos žurnalas“