Skausmo statistika sako: suaugusiesiems dažniausiai skauda galvą, o vaikams pilvą. Kartais dėl pilvo skausmo reikia vaistų, o kartais pakaks tik apkabinimo. Konsultuoja klinikos „InMedica“ šeimos gydytoja Sandra Liubinskienė.
Tėvai labai išsigąsta
Kai vaikas pasako, jog jam skauda pilvą, tėvai sunerimsta – juk pilvo skausmo priežasčių yra galybė. Gal skauda, nes trūko apendicitas, o gal apsinuodijo? Reaguoti į situaciją bus lengviau, kai daugiau žinosime apie pilvo skausmų įvairovę.
Pilvo skausmai skirstomi į kelias grupes:
Skauda dėl sutrikusios žarnyno veiklos.
Skauda dėl kitų organų, esančių pilvo ertmėje, greta jos ar net atokiau, funkcijos sutrikimo.
Pilvą gali skaudėti, kai vaikas serga ūmine kvėpavimo takų, ausų bei gerklės infekcija, kitomis ligomis.
Skauda, nors nėra jokios fiziologinės priežasties, tačiau vaikas jaučia nerimą, įtampą.
Visi šie skausmai pasireiškia skirtingai, vieni užklumpa staiga ir stipriai (ūmūs), kiti vargina ilgai, varginančiai (lėtiniai). Vienus pilvo skausmus lydi kiti požymiai – temperatūra, viduriavimas vėmimas ir t.t. Kiti būna tiesiog pilvo skausmai, o kitų ligos požymių nėra. Skiriasi ir pobūdis – kai būklė ūmi, skausmas pjauna, duria, raižo. Kai skausmas lėtinis, – pilvą maudžia, spaudžia, suka.
Ūmus – reaguokite ūmiai, lėtinis – reaguokite metodiškai
„Ūmus skausmas atsiranda staiga, būna stiprus, dažnai progresuojantis, kintantis ir susijęs su kitais simptomais. Dažniausios jo priežastys – žarnyno nepraeinamumas, apendicitas, opos ar prarijus aštrų daiktą. Ūmų skausmą gali sukelti žarnų invaginacija, apsinuodijimai bei kiti negalavimai. Dažnai vaikams, kuriems pasireiškia ūmus pilvo skausmas, prireikia hospitalizacijos ar chirurginio gydymo, tai būklė, reikalaujanti neatidėliotinos pagalbos“, – pasakoja šeimos gydytoja.
Tuo metu lėtinis pilvo skausmas diagnozuojamas, kai skausmas kartojasi įvairiu periodiškumu, pavyzdžiui, keletą kartų per savaitę, ne trumpiau kaip 3 mėnesius. Dažniausios šio tipo skausmo priežastys būna funkcinė dispepsija, lėtinis gastritas, gastroduodenitas, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa, vidurių užkietėjimas, inkstų ar tulžies pūslės akmenligė, alergijos maistui, kirminai, aerofagija (oro pririjimas).
Nemaža dalis lėtinių pilvo skausmų neturi ryšio su organinėmis virškinamojo trakto ligomis. Tokiems skausmams išsivystyti įtakos turi vaiko mityba, tuštinimosi sutrikimai, imuninės sistemos ypatumai, alergijos, fizinis aktyvumas, somatinės ligos ir psichologija.
Tad jeigu skausmas ūmus, ir turite reaguoti ūmiai, o jeigu lėtinis, – reaguoti reikia kantriai, metodiškai ir nuosekliai. Reikia drauge su gydytojais ieškoti pilvo skausmo priežasties ir vaiką gydyti. Net jeigu skausmo priežastis yra psichosomatinė, tai vis tiek yra skausmas, kurio vaikas neturi kęsti.
Kaip padėti vaikui, kai pradeda skaudėti pilvą
Pastebėjus, kad vaikui skauda pilvelį, reikia elgtis pagal situaciją.
Apgalvokite galimas priežastis ir visada pirmiausia į skausmą reaguokite kaip į organinį. Galima paskatinti vaiką pasituštinti, o jeigu vaikas to nedarė ilgiau nei 2 dienas, – skirti klizmutę. Naudinga paskatinti vaiką ir pasišlapinti – jeigu nepavyksta, galima pasodinti į šiltą vonelę, leisti vandenį iš čiaupo. Atkreipkite dėmesį į vaiko liežuvį – jeigu jis baltas, sausas, su apnašomis, – tai požymis, jog virškinimo sistema gali būti sutrikusi.
Jeigu prasideda viduriavimas, galima įtarti infekcinės (virusinės ar bakterinės) kilmės virškinamojo trakto ligą. Tuomet labai svarbu atkurti prarastus organizmo skysčius ir mikroelementus, o esant sunkesnei būklei, gali tekti kreiptis į medikus, kad skysčiai būtų lašinami į veną.
„Duoti daugiau skysčių patariama žinant, kad vaikučiui pilvą skauda dėl apsinuodijimo maistu, virusinės kilmės virškinamojo trakto infekcijos. Tėvai dažnai bijo duoti vaikui spazmolitinių vaistų ar analgetikų, nes vyrauja mitas, jog tai gali „užmaskuoti“ rimtą ligą. Dėl to jaudintis nereikėtų, nes tabletė nuo skausmo nepaslėps chirurginės patologijos“, – sako šeimos gydytoja.
Kada kreiptis į gydytojus?
Tėvams svarbu žinoti, kada dėl vaiko pilvo skausmo reikia skubiai kreiptis į gydytojus, o kada gydymą galima atidėti ir planuoti.
„Neuždelskite kreiptis į gydymo įstaigą, jeigu vaikui pilvo skausmas nepraeina, o tik stiprėja, yra nuolatinis ir trunka daugiau nei 6 val., migruoja į kitą kūno vietą, sustiprėja judesių metu – lipant laiptais, kosint ar čiaudint, priepuoliai dažnėja, nepraeina nuo skausmą malšinančių vaistų, jeigu pilvas tampa kietas, įtemptas. Sunerimti reikėtų, jei vaikas dėl skausmo negali sėdėti, tapo vangus, mieguistas, išblyškęs, išpiltas šalto prakaito, o galūnių oda atrodo lyg marmurinė“, – perspėja šeimos gydytoja.
Svarbūs ir kiti pilvo skausmą lydintys simptomai – karščiavimas, daug kartų pasikartojantis žalsvu turiniu (tulžimi) ar krauju vėmimas, viduriavimas, išmatose ar šlapime pastebima kraujo, kirkšnyje ar pilvo sienoje atsiradęs guzas ar darinys, odos pageltimas, kapšelio skausmas berniukams, ar kiti nerimą keliantys požymiai. Juos pastebėjus, svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
Vizito pas gydytoją metu diagnostiką palengvinti ir pagreitinti gali tiksli bei išsami paciento ligos istorija. Dėl to patariama atkreipti dėmesį, koks jaučiamo skausmo pobūdis, – bukas, maudžiantis ar diegiantis, ar vaikui pilvą skauda nuolat, ar priepuoliais, kaip ilgai skausmas trunka, ar jis laikosi vienoje vietoje, ar migruoja, ar nuėjus į tualetą, pasišalinus dujoms, išgėrus vaistų, skausmas praėjo arba sumažėjo.
Kai skauda be ligos
Pagal statistiką, tik 30 proc. vaikų virškinamojo trakto sutrikimų kyla dėl realiai nustatomų ligų. Užtat didžioji dalis pilvo skausmų taip ir lieka neišaiškinti. Tuomet jie vadinami funkciniais.
Nors funkciniai vaikų pilvo skausmai nėra tokie pavojingi, kaip kad ūmūs, – jie sukelia tėvams ir gydytojams daug nerimo. Kūnas ir psichika bendradarbiauja, tad tokiais atvejais, kai vaikui skauda pilvą be priežasties, verta permąstyti šeimos gyvenimą (ar vaikams skiriama pakankamai dėmesio), įvertinti galimas psichologines priežastis.
Galima vaikui atlikti įvairių tyrimų, skirti dietą ar vaistų, tačiau tai nepadės, jeigu pilvo skausmas yra užslėptų emocijų išraiška, jeigu vaikas jaučia nerimą, baimę, įtampą, liūdesį, pyktį, gedėjimą, vienišumą, patiria psichologinį ar fizinį smurtą. Tokiems vaikams nerandama ligos, nes pilvo skausmų kilmė būna visai kita.
Funkciniai skausmai turi savo „lakmuso popierėlį“ – jie paprastai praeina per atostogas, o sustiprėja laukiant atsakingo, nemalonaus momento, pavyzdžiui, kontrolinio darbo ar vizito pas dantų gydytoją.
Tokius skausmus gydyti sunku, nes nėra jokios organinės patologijos. Gydytojai atlieka tyrimus, ir jie rodo, kad vaikas sveikas. Be abejo, tiek gydytojams, tiek tėvams būtų lengviausia, jeigu būtų numatytas gydymas. Dėl to, kad neskiriami vaistai, tėvai net sutrinka. Kur kas sunkiau nei sugirdyti tabletę yra reguliuoti mitybą, režimą, stebėti, kad vaikui pakaktų poilsio, kad jį supanti aplinka būtų emociškai kuo geriausia. Kai vaiką kankina funkciniai pilvo skausmai, visai šeimai tenka koreguoti gyvenseną – keisti šeimos meniu, gyventi nervų sistemą tausojančiu režimu.
Galima rasti „specialiąją“ priemonę nuo pilvuko skausmo, kuri padės vaikui, – gal tai bus kmynų arbata, gal linų sėmenų nuoviras, gal pilvuko paglostymas ar šildyklė.
Gydant funkcinius pilvo skausmus, skiriama probiotikų, jų yra įvairių, todėl pasitarkite su gydytoju, kurie labiau tinkami. Esant funkciniams skausmams, paprastai rekomenduojamas bifido- ir laktobaktererijų junginys, nes vienos gyvena storajame žarnyne, o kitos – plonajame.
Kartais tokiems pilvo skausmams gydyti skiriama psichologo pagalba.
Susiję straipsniai