Ar kada pagalvojai, kad svoris gali nekristi todėl, kad nevalgai pusryčių? O jei juos valgai, jie turi būti tinkami. Juk pusryčiai labai svarbi dienos dalis! Kadangi pusryčiai reikalingi ir svarbūs mūsų mityboje, Agnė Gedminaitė-Miškinienė (Žalioji dėžutė) sutiko plačiau papasakoti apie 3 dažniausiai daromas klaidas pusryčiaujant.
Šiame straipsnyje:
- sužinosi 3 dažniausias pusryčių klaidas
- sužinosi, kodėl geriau neatsisakyti pusryčių
- sužinosi, kokie produktai netinkami pusryčiams
- pasidalinsiu net 3 receptais, kurie tinkamiausi pusryčiams
- sužinosi, kaip kas savaitę gauti naujų receptų!
1 klaida – Tu visiškai nevalgai pusryčių
Viena dažniausių priežasčių, kodėl atsisakoma pusryčių – laiko trūkumas. Kita priežastis – manoma, kad nevalgant pusryčių lengviau nukris svoris. Kiti sako, kad tiesiog nenori pusryčiauti. Tačiau ar žinojai, kad pusryčiai yra pats svarbiausias dienos valgis?
Jei esi iš tų, kurie ryte skuba, lekia ir dėl to atsisako pusryčių, turiu kelis paprastus patarimus.
Pirmiausia, pasistenk atsikelti bent 10–15 minučių anksčiau. Tiek laiko tikrai užteks bent patiems paprasčiausiems pusryčiams pasigaminti. Išsivirki kiaušinį, susiplak kokteilį, suvalgyk sumuštinį, jogurto su granola. Tokie pusryčiai atims iš Tavęs vos kelias minutes laiko pagaminimui. Jei patinka košės, iš vakaro užpilk grikius ar kitas kruopas, ryte tiesiog pašildyk ir ji jau paruošta!
Manai, kad jei nevalgai pusryčių, lengviau kris svoris? Tai tikrų tikriausias mitas. Kai atsisakai pusryčių, lėtėja medžiagų apykaita, dienos metu greičiau išalksti. O jei dar ir pietūs lengvi, vakare laukia apsivalgymas ir papildomas užkandžiavimas. Todėl atsisakius pusryčių svorio numesti gali būti tikrai sudėtinga. Geriau valgyti lengvesnę vakarienę. Todėl net jei pusryčių Tau tiesiog nesinori, pasistenk įprasti juos valgyti. Pradėk nuo mažesnių porcijų ir po truputį įprasi. Pamatysi, kaip po kurio laiko pajusi ir pagerėjusią savijautą.
2 klaida – valgant labai skubi
Dar viena klaida daroma pusryčiaujant – tai valgymas skubant. Tai galioja ne tik valgant pusryčius.
Mūsų organizmui sveikiausia, kai valgome neskubėdami, gerai sukramtome maistą. Taip maistas lengviau suvirškinamas, neužsibūna skrandyje. Be to, kai ilgiau kramtome, organizmas išskiria virškinimui reikalingus fermentus.
Jei valgai per greitai, gali kauptis dujos, atsirasti pilvo pūtimas, sunkumo jausmas, o kartais net ir skausmas. Be to, skubant dažniausiai daugiau suvalgoma maisto. Kadangi mūsų smegenys dar nespėja gauti sotumo jausmo signalo. Turbūt tikrai ne kartą teko patirti tą jausmą, kai valgai skubėdamas, privalgai daug, o po to imi justi stiprų sunkumo jausmą ir diskomfortą.
Todėl valgant pasistenk neskubėti, nepraleisk nei vieno dienos valgio, taip nejausi didelio alkio ir sumažinsi galimybę persivalgyti.
3 klaida – netinkamai pasirinkti produktai
Pusryčiams dažnai pasirenkami netinkami produktai ir patiekalai. Turėtume vengti užpilamų košių – jose daug cukraus, o naudos mažai. Geriau rinkis natūralias kruopas. Žinoma, išvirti košę iš jų prireiks daugiau laiko, tačiau nauda organizmui nesulyginama. Be to, kaip minėjau, kruopas galima užsimerkti iš vakaro.
Venk sausų pusryčių. Jie tikra cukraus bomba. Nebent rinksis tokius, kurie sudėtyje neturi cukraus, arba 100 g tenka iki 4 g cukraus. Esu atradusi linų sėmenų pusryčių dribsnius. Nors jie ir nesaldūs, bet tikrai labai skanu!
Pusryčiams tikrai netinka bandelės, pyragai, įvairūs šokoladukai, batonėliai. Visa tai nenaudingi, tušti angliavandeniai. Toks maistas ne tik netinkamas, bet tikrai nepadės numesti ir svorio.
Jei pusryčiams geri kavą, atmink, kad ir ji turėtų būti be tokių priedų, kaip cukrus, saldikliai. Jei įmanoma, geriausia rinktis juodą kavą.
Ką valgyti pusryčiams? + 3 receptai pusryčiams
Pusryčiams rinkis natūralių kruopų košę. Gardink daržovėmis, riešutų sviestu, paprastu sviestu, riešutais, uogomis.
Pusryčiams puikiai tinka ir sumuštinis. Tačiau rinkis pilno grūdo duoną. Sumuštiniams gaminti puikiai tiks avokadas, lašiša, vytintas kumpelis, pomidorai, agurkai, krapai, sveikos užtepėlės, kepta ar virta vištiena.
Žalieji kokteiliai – greičiausiai pagaminami pusryčiai. Tam tereikia vos kelių ingredientų ir turėsi sveikus ir sočius pusryčius! Be to, juos gali pasiimti su savimi!
Granola su graikišku jogurtu – tai dar vienas puikus pasirinkimas pusryčiams. Tačiau svarbu, kad granola būtų naminė, tokioje nebus pridėtinio cukraus.
Agnė dalinasi keliomis pusryčių idėjomis!
Braškių kokteilis su kokosų pienu
Tau reikės: 200 ml kokosų pieno, 7 – 8 braškių, 1 v. š. laimo sulčių, 1/2 a. š. vanilės ekstrakto
Gaminimas: Visus ingredientus sudėk į maisto trintuvą ar kokteilinę. Sutrink iki vientisos masės. Valio! Pusryčiai pagaminti! O jei norisi dar sotesnių, įdėk puse banano.
Bolivinių balandų košė su cinamonu
Tau reikės: 50 g bolivinės balandos (kynva), 120 ml augalinio pieno (migdolų, avižų ar kokosų), ½ a. š. cinamono, ¼ a. š. druskos, 2 a. š. riešutų sviesto, 1 a. š. klevų sirupo, saujos pasirinktų uogų
Gaminimas: Išmirkyk bolivines
Supilk augalinį pieną, suberk cinamoną, druską ir virink ant vidutinės ugnies dar apie 7 min., nuolat maišant, kol masė įgaus košės konsistenciją. Ant viršaus uždėk uogų, riešutų sviesto ir paskanink sirupu.
Omletas su pomidorais ir špinatais
Tau reikės: 2 didelių pomidorų, 2 kiaušinių, saujos špinatų, mėgstamų žolelių, druskos ir pipirų pagal skonį
Gaminimas: Išplak kiaušinius ir pagardink trupučiu druskos. Supilk į keptuvę ir kepk kelias minutes. Tuomet sudėk pjaustytus pomidorus (griežinėliais), saują špinatų lapų. Paskanink mėgstamomis žolelėmis, pipirais. Uždenk dangčiu keptuvę ir pakepk dar 1 – 2 minutes ant silpnesnės ugnies. Patiek su šviežiomis daržovėmis (agurkai, paprikos, ridikėliai ir t.t.)
Agnė primena, kad tik sveika ir subalansuota mityba padės gerai jaustis ir nesukti galvos dėl kūno linijų.