Tikriausiai nerasime vaiko, kuris nemėgtų šokoladu glaistytų varškės sūrelių. Juos, kaip didžiausią gardumyną, prisimename iš savo vaikystės. Iš išlikusių rašytinių šaltinių galima spręsti, kad žmonija tradicinę varškę pradėjo valgyti anksčiau nei tokius pieno produktus, kaip sūrius, sviestą. Varškė ir kai kurie jos produktai minimi Senovės filosofų, gydytojų, mokslininkų – Homero, Aristotelio, Hipokrato darbuose. Jie rašė, jog varškę mėgo visi – turtuoliai ir vargšai. Šiuo metu pagaminama daug varškės rūšių: gaminama iš pasukų, grūdėtoji varškė su grietinėle ir be jos, pastos konsistencijos, minkšta dietinė. Varškė tinka ir sveikiems ir sergantiems.
Nuo kokio amžiaus vaikui galima duoti varškės sūrelių?
Dėl to, kad varškėje yra daug baltymų, jų vaikams iki vienerių metų duoti nedera. Jos negalima dėti į jokius patiekalus, skirtus kūdikiams. Nuo metukų jau galima duoti varškės ir iš jos pagamintų sūrelių, balto, minkšto sūrio, bet saikingai – ne daugiau 50 g vienam kartui. Jų galima duoti kartą per dieną kasdien, jei vaikas negeria arba nemėgsta pieno, jogurto ar kefyro. Kai vaikas geria pieną, kefyrą, rūgpienį, valgo jogurtą, varškės patiekalų duokite ne dažniau kaip 2-3 kartus per savaitę, ypač vaikams iki 3-4 metų. Kitais žodžiais tariant, mažo vaiko organizmo nedera „perkrauti” baltymais, nes jų perteklius organizmą veikia neigiamai.
Kiek sūrelių vaikas per dieną gali suvalgyti?
Vieno sūrelio svoris paprastai yra 40-45 g, rečiau didesnis. Taigi antrais-penktais gyvenimo metais per dieną užtenka vieno sūrelio, nesvarbu kad vaikas nori daugiau, ypač jei sūrelis saldus… Per didelis baltymų kiekis neigiamai veikia inkstus.
Varškės sūrelių ir saldžios varškės yra įvairaus riebumo. Kokio riebumo vaikui labiau tinkama?
Lietuvos pieno pramonė gamina įvairaus riebumo varškę (nuo 0,5 proc. iki 18 proc. riebumo). Taigi galima pasirinkti pagal skonį ir poreikį. Riebioje ir pusiau riebioje varškėje yra daug riebaluose tirpstančių vitaminų. Labiau tinkama 3-15 proc. riebumo varškė ir sūreliai. Kuo riebesnė varškė ar sūrelis – tuo jie sotesni, tuo ilgiau virškinami. Riebi varškė ir sūreliai netinka blogai valgantiems vaikams, nes riebalai slopina skrandžio sulčių išsiskyrimą.
Jei vaikas yra alergiškas, ar jam galima valgyti varškės sūrelius ir saldžią varškę?
Vaikams, kurie alergiški karvės pieno baltymams, varškė ir varškės sūreliai netiks, nes varškė yra karvės pieno baltymų koncentratas. Alergiškiems ir nealergiškiems vaikams saldumas irgi turi būti su saiku – geresni yra mažiau saldūs varškės sūreliai, nes angliavandenių, kaip energijos šaltinio vaikui užtenka tiek, kiek jo yra pačiame produkte. Alergiškiems vaikams geriau vengti bet kokių saldžių produktų.
Varškėje yra mažiau nei piene pieno cukraus laktozės, todėl ji tinka ir tiems, kurie blogiau ją toleruoja.
Kokia sūrelių ir saldžios varškės nauda?
Tokia pati, kaip ir varškės, tačiau juos maloniau valgyti, nes kiekvienam vaikui labiau patinka tai, kas saldu. Geriau yra rūgšti varškė, nes ji lengviau virškinama.
Ant kai kurių varškių parašyta „biovarškė“. Ką tai reiškia?
Biovarškė, biosūris, biogrietinėlė yra biologiniu požiūriu geresni, nes praturtinti gyvomis, žarnynui naudingomis bakterijomis.
Ar nepakenks E priedai, nes jų varškės sūreliuose ir saldžioje varškėje yra?
Visi E priedai yra leistinos su maistu vartoti medžiagos. Jie padeda išsaugoti produkto skonį, ilgiau išlikti nesugedusiam, atitinkamos išvaizdos ir konsistencijos. Kuo mažiau produkte yra E priedų, tuo jis natūralesnis.
Ar varškės sūreliai yra desertas, ar gali būti pagrindinis patiekalas, pvz., vakarienė?
Gali būti arba desertas, arba vakarienė.
Kada sūrelius geriau vaikui duoti – ryte, vakare, per pietus, prieš valgį, po valgio, vietoje valgio?
Kadangi sūreliai, ypač saldūs ir riebūs, yra sunkiai virškinamas maisto produktas, jų neduokite prieš pietus. Jie gali būti duodami po pietų ar vietoje vakarienės. Sūreliai yra valgis, taigi nesuprantamas klausimas „vietoje valgio”. Sūreliai yra tik vienas iš maisto produktų, kuriuos nebūtina valgyti kasdien. Jeigu nori, tegul vaikas kasdien suvalgo po sūrelį, kartu su jogurtu ar užsigerdamas pienu. Sūreliai yra pakankamai sotūs, todėl nenorėkite, kad suvalgęs sūrelį vaikas vėl valgytų tiek, kiek suaugusysis nori.
Ar tukti linkusiems vaikams šie produktai yra tinkami?
Linkusiems tukti tinka mažesnio riebumo ir mažiau saldūs sūreliai ir varškė. Sūreliai paprastai glaistomi įvairiais glaistais – šokoladu, kakava, įvairaus aromato. Glaistyti sūreliai kur kas riebesni už neglaistytus.
Kiek dienų galima laikyti nusipirktus sūrelius?
Kuo šviežesnis sūrelis, tuo geresnis. Kuo mažiau jo pakuotėje parašytų E raidžių, tuo trumpesnis jo galiojimo laikas. Išvada viena – atidžiai skaityti pakuotės užrašus ir šaldytuve nekaupti sūrelių atsargų. Atidarius pakuotę sūrelį reikia suvalgyti visą.
Sūreliai, kaip ir varškė, yra greitai gendantis produktas, todėl iš karto nepripirkite daug sūrelių – jie sugenda ir būdami šaldytuve. Sūrelius šaldytuve neatidarius jų pakuotės laikykite kaip ir varškę 24-48 val. 0-8°C temperatūroje.
Kokie sūreliai geresni – su priedais ar be jų?
Gamintojai tarpusavyje konkuruoja stengdamiesi pagaminti kuo įmantresnį produktą. Pats pirkėjas turi spręsti, kas jam tinka, kas – ne. Kuo produktas natūralesnis, tuo jis organizmui priimtinesnis. Ypač atsargiai duokite sūrelių su priedais vaikams, kurie linkę į alergiją, nes jie gali netoleruoti vieno ar kito priedo, nebūtinai karvės pieno baltymų.
Ką geriau duoti – sūrelius ar jogurtą?
Pirmenybė teiktina jogurtams be priedų.
Ar vaikams tinka ožkos sūris?
Tinka, tačiau ne visi jį mėgsta, nes natūralus jis yra specifinio skonio. Jo mėgėjams per dieną galima duoti ne daugiau kaip 20-40 g. Paprastai jis yra riebesnis už sūrelius.
Kodėl sakoma, kad varškė yra sunkiai virškinama?
Varškė – daug baltymų turintis, dažniau rūgštus pieno produktas. Ji gaminama iš rauginto pieno, atskyrus dalį išrūgų. Varškės baltymai yra aukštos kokybės baltymų koncentratas. Juose yra visų žmogaus organizmui reikalingų amino rūgščių. Dėl to ji – sunkokai virškinamas produktas. Kaip ir kiekvieno maisto, taip ir varškės dera vartoti saikingai, per dieną ne daugiau 50–100 g.
Patarė vaikų gastroenterologė Jovilė Vingraitė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai