Auklės ieškojimas nėra paprastas procesas. Tiksliau, jis atrodo visiškai paprastas, kol nepabandote praktiškai. Ir net jei esate personalo vadybininkai, atrankų specialistai, rinktis auklę nebus lengva.
Ieva Augustinienė, agentūros „Mama ir auklė“ vadovė šypsosi – tėvai ir auklės atrankų įkarštyje vieni kitus vadina ufonautais, nes susikalbėti kartais atrodo neįmanoma. Agentūros vadovė, atrankų pokalbius organizuojanti jau dvidešimt vienerius metus, sutiko su „Mamos žurnalo“ tėvais pasidalinti keliomis gudrybėmis, kurios padės neišskristi į kosmosą.
Ieva Augustinienė, agentūros „Mama ir auklė“ vadovė pasakoja apie procesą „auklės ieškojimas“.
-
Apgalvotas skelbimas mažina chaosą.
Rytas. Maždaug prieš devynias pasipila skambučiai. Jums skambina „labai motyvuotos“ kandidatės, tačiau neapsigaukite – jos turi susirašiusios visus skelbimų telefonus ir visiškai neįsigilino į jūsų poreikius. Tarp šeimų telefono numerių jos įrašo ir agentūros telefoną, tada lengvai išsiduoda, nes net nežino, kur „pataikė“. Jei po penkių minučių tokiai kandidatei perskambinsite, greičiausiai išgirsite užimtą signalą – ji skambina visiems ir visur, lyg registruodamasi į polikliniką.
Ką daryti? Skelbime nurodykite jums patogų skambučių laiką – kai vaikutis nepusryčiauja, kai jo nemigdote. Ar tai išgelbės nuo skambučių ne laiku? Vargu. Tačiau atsiliepdami į laiku skambinančių pasiteiravimus pamatysite labiau tinkamas kandidates. Galite nurodyti ir kitą jums tinkamą komunikavimo būdą, tik nepersistenkite, kad neatmestumėte visų.
-
Saugokite savo namus ir vaiką.
Nors daug patogiau pasikviesti kandidates į namus, patartina to vengti. „Neužkrėskite“ savo namų vagimis, melagiais, psichinę negalią turinčiais, valkataujančiais, sergančiais tuberkulioze ar kitomis ligomis „kandidatais“. Daug geriau susitikti kur mieste. Dalyvauti visiems trims ar kiekviename susitikime tikrai nebūtina – visi susitiksite vėliau. Mažylis irgi nėra lakmuso popierėlis, ant jo tikrinti kandidačių patikimumo negalima – nedirginkite vaiko svetimomis tetomis, jam pristatykite tik rimtai atsirinktą auklę. Jei šiuo metu negalite sau leisti agentūros paslaugų, pagalvokite, galbūt turite pažįstamą psichologę, kuri galėtų „užmesti akį“ į jūsų pasirinkimą dar prieš susitikimą su vaiku. Arba pratestuokite agentūroje, tai kainuoja pigiau nei visas paslaugų paketas. Auklė galės tai padaryti nuotoliu.
-
Užsirašinėkite įspūdžius.
Nors galima svajoti apie puikias aukles, vieną po kitos vis geresnes, realybė kiek kitokia: „Mama ir auklė“ agentūros atrankų duomenimis, apskritai su vaikais dirbti yra tinkamos 1–2 iš dešimties kandidačių. Iš šių tinkamų dirbti būtent su jūsų šeima – beveik toks pats procentas. Tačiau ir jūs turite jai tikti – juk auklės renkasi šeimas, kuriose dirbs, net labai! Užrašai pagelbės, kai „tobula kandidatė“ atsisakys arba tiesiog… dings.
Ką užsirašinėti? Kaip atrodė – kad atsimintumėte, apie kurį žmogų eina kalba, kas patiko, kas sukėlė įtarimų? Kas dominavo pokalbyje – jūs ar ji? Ar jums pavyko įsiterpti? Ar jai tinka jūsų sąlygos, o gal iki šio klausimo nepriėjote?
-
Auklė nėra gerųjų savybių excell lentelė. Ir ne jūsų kopija.
Ir jos nepamatuosite privalumų kiekiu. Naivu įsivaizduoti, kad kuo daugiau surašysite gerų savybių, tuo geresnė auklė bus. Gal net atvirkščiai: jei auklė atitinka daugybę įprastų tėvų pageidavimų auklei ir atrodo vos ne „per gera“, greičiausiai taip ir yra – susidūrėte su apgavike.
Įsivaizduoti, kad auklė gali būti tokia pati kaip jūs, – išsilavinusi, jūsų amžiaus, panašios išvaizdos, žinių, gal net vairuojanti, – lygiai taip pat naivu. Tokiam žmogui turėtumėte mokėti savo atlyginimą arba didesnį, o ne tą, kurį ruošiatės skirti auklei.
Tai nereiškia, kad auklė turi būti prasta, – toli gražu, jei galite mokėti orų atlyginimą ir padirbėti ieškodami tinkamo žmogaus, galite rasti šaunią auklę, bet nesiorientuokite į savo amžiaus ir pajamų kategorijos žmones.
-
Jūs nesate labdaros organizacija.
Jeigu ėmė kirbėti „gelbėtojo“ instinktas – kaip nesiseka šiam žmogui, kaip labai jam reiktų padėti (net jei tai giminaitė), užfiksuokite ir sustokite. Ar jūs norite savo vaikui tokio paties likimo? Norite, kad užaugtų turėdamas iškreiptą požiūrį į pinigus ir lygiai taip pat „investuotų“ į tinklinio marketingo prekes visas santaupas už parduotą butą? Ir ar tikrai norite savo vaiką palikti su žmogumi, kuris kentėjo nuo žiaurių tėvų vaikystėje arba patyrė kitų psichinių traumų? Ar esate tikri, kad ji išsigydė, praėjo ilgalaikę terapiją ir yra visiškai adekvati? O gal jos namuose išlaužtos durys – ar tai nieko nesako? Kitaip sakant, ar norite gelbėti žmogų rizikuodami savo vaiku? Atskirkite šias veiklas, žmogui padėkite, bet savo vaiko į tai nevelkite, jis vertas šviesios ir gražios vaikystės. Vaikas vertas savo imliausią gyvenimo periodą praleisti tiesiog su normaliu, besidominčiu, sveiku ir vaikus mėgstančiu žmogumi.
Daugiau patarimų galite pasiskaityti www.aukles.lt puslapyje arba Ievos Augustinienės knygoje „Kaip pasirinkti auklę“.