Kai laukiesi pirmą kartą, – būna labai neaišku, nei ko norėti, nei kam čia tiksliai pradėt ruoštis. Ieškot kūdikėliui vežimėlio, kursų besilaukiančiosioms ar tiesiog gyventi įprastai, suktis darbuose, o pasiruošimą gimdymui, žindymui ir motinystei atidėti iki gimdymo atostogų.
Pataria sertifikuota žindymo konsultantė, kvalifikuota gimdymo ir pogimdyminio laikotarpio dula Monika Jovaišienė
Malonumais, kuriuos gali suteikti besilaukiančios moters statusas, reikia naudotis!
Pirmiausia – lepinkite save. Pradėkite nuo kūno. Jis augina naują žmogų (o kartais net ir daugiau!), o tai – milžiniškas darbas. Dažnai pirmieji mėnesiai pareikalauja daugiausiai jėgų – būna silpna, pykina, kartais būna taip negera, kad net sunku ryte iš lovos išlipti. Tuo metu apdovanokite save vienu svarbiausių dalykų – poilsiu. Neatidėliokite jo. Skirkite laiko miegui ne tik naktį, susimažinkite darbo krūvius. Pasimokykite greito atsipalaidavimo metodų. Šie įgūdžiai pravers ir vėliau – tiek gimdymo metu pailsėti tarp sąrėmių, tiek ir vaikus auginant, kai atrodys, kad per parą valandų miegui trūkti ima.
Judėkite. Fizinis aktyvumas – kitas iš mano rekomenduojamų norų besilaukiant. Judesys labai svarbus tam, kad kūdikėlis gimdoje turėtų pakankamai vietos atrasti palankiausią padėtį. Ir mintyse turiu ne tik tą valandą tikslingo judesio sporto salėje kartą per savaitę. Daugiau dėmesio skirkite pertraukėlėms darbo metu – mankštos elementus tikrai galima integruoti į kasdienes veiklas. Galbūt vietoj biuro kėdės pasistatykite gimnastikos kamuolį, kad tiek jūs, tiek vaikelis kuo mažiau laiko praleistų fiksuotoje padėtyje.
Lieskite. Atpalaiduojantis profesionalus masažas ar tiesiog viso kūno išglostymas tepant aliejais ar mėgstamais kremais – ne tik malonu, bet ir padeda atsikratyti įtampų, gerina kraujotaką. Švelnus pilvelio glostymas naudojant natūralius aliejus gali pasitarnauti kaip strijų prevencija ir būdas kurti ryšį su vaikeliu ir besikeičiančiu savo kūnu. Jei nerimaujate, ar masažas nėštumo metu nepakenks, – būtinai pasitarkite su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju, o masažą besirinkdamos atkreipkite dėmesį, kad masažo meistrė turėtų patirties su nėščiosiomis.
Skanaukite. Mėgaukitės maistu, kurį valgote. Praturtinkite racioną maistine prasme vertingais patiekalais ar produktais, rinkitės kokybiškus, idealiu atveju –vietinius sezoninius vaisius ir daržoves. Bet ir nesigraužkite, jei maistas, kurio norisi, nebūtinai yra tas, kuris pageidautinas nėščiosios mityboje. Pavyzdžiui, bulvytės iš makdonaldo ar pica su zefyriukais. Kartais didelis potraukis saldumynams praeina mitybą papildžius baltymais. Besilaukiant verta pasidomėti ir intuityviąja mityba. Kuo įvairesnį maistą mama valgo nėštumo metu, tuo mažesnė rizika, kad gimęs vaikutis bus alergiškas.
Išsirinkite jūsų poreikius ir vertybes atitinkantį nėštumo priežiūros specialistą. Nebijokite apsilankyti pas keletą jų. Ir tikrai neprivalote kaskart atlikti visų apžiūrų. Tiesiog vizitą skirkite pokalbiui – aptarkite klausimus, kurie jums gali būti svarbūs. Pavyzdžiui, ar gydytojas dirba ir gimdymo stacionare, ar priima gimdymus į vandenį, ką galvoja apie tarpvietės kirpimą, gimdymą moteriai įsitaisius ne ant nugaros, dulos/vyro dalyvavimą gimdyme. Temų pokalbiui tikrai galima rasti ir daugiau, svarbu, kad pajaustumėte, ar pasitikite tuo žmogumi šimtu procentų. Jei dvejojate, – nebijokite ieškoti toliau.
Siekite informuoto pasirinkimo. Nors dalis gydytojų kartais laikosi nuostatos, kad nereikia per daug visko pasakoti pacientams, vis didesnė dalis gydytojų su besilaukiančiomis moterimis bendrauja maloniai, ne manipuliuodami jų baimėmis, o suteikdami išsamius ir pagrįstus atsakymus. Tai įgalina jas daug tvirčiau jaustis priimant sprendimus ir gimdymo metu. Normalu, kad pirmą kartą atėjus pas gydytoją nelabai lengva sugalvoti, ko paklausti. Bet klausimų ilgainiui tikrai kils. Užsirašykite ir nešiokitės juos nėščiosios kortelės aplankėlyje. Artėjant gimdymo datai, vertinga klausti, kokioje padėtyje vaikelis įsitaisęs, – ar pakankamai prisilenkęs galvele, ar tinkamoje pusėje nugarytė. Tokie dalykai gali lemti gimdymo eigą ir net baigtį, tačiau gali būti koreguojami specialiais pratimais.
Išgirskite savo gimimo istoriją. Būtinai paprašykite savo mamos, kad papasakotų, kaip jūs gimėte. Gali būti, kad numos ranka ar sakys, kad „dabar kiti laikai, viskas tau bus kitaip“, bet vis tiek paprašykite papasakoti. Tai jūsų pradžia. Tai istorija, kaip jūsų mama, lygiai taip, kaip ir jūs dabar, – laukė savo nuostabiausio kūdikio, kaip jautėsi gimdydama, kokio palaikymo sulaukė. Klausytis savo gimimo istorijos, kai pati laukiesi, leidžia ją išgirsti dar ryškesnėmis spalvomis. Galbūt kils klausimų. Šis pokalbis gali būti suartinanti ir ryšį su mama stiprinanti patirtis.
Būkite smalsios ir leiskitės į tyrinėjimus. Lankykite paskaitas, grupinius susitikimus besilaukiančiosioms ir jų partneriams. Susipažinkite su skirtingomis pasiruošimo gimdymui metodikomis, būdais, lektoriais, instruktoriais, dulomis, terapeutais. Pradėti galima ir nuo ligoninių organizuojamų paskaitėlių, vėliau paieškoti erdvių, kur apie gimdymą pasakojama iš įvairių perspektyvų. Mano požiūriu, gimdančiai moteriai svarbiausia atsipalaidavimas ir intuityvus judėjimas, sąrėmių ir stangų iškvėpavimas ir išbuvimas, o jos vyrui ar žmogui, kuris lydės moterį gimdyme, – svarbi užduotis pasitelkti visą teoriją ir praktiką, kad moteris jaustųsi kuo komfortiškiau ir jai reikėtų kuo mažiau galvoti priimant sprendimus. Tad jei tik galite, – į visus susitikimus eikite dviese! Turėsite dvigubai daugiau naudos.
Įgyvendinkite savo priešgimdyminių norų sąrašą. Skirkite laiko spontaniškiems susitikimams su draugais. Vakarokite eidami į restoranus, spektaklius, kino teatrą ar kitus renginius. Keliaukite, stovyklaukite, rašykite, įgyvendinkite kūrybinius projektus ir kitus dalykus, kurių veikimo neįsivaizduojate su kūdikiu ant rankų. Labai realu, kad gimus vaikeliui šias veiklas teks atidėti neribotam laikui arba įdėti kur kas daugiau pastangų ir įtraukti daugiau pagalbininkų, kad jos įvyktų.
Įprasminkite nėštumą ritualais ir šventėmis. Tai gali būti lietuviškomis tradicijomis ir papročiais apipintos Prausynos, suburiančios artimas moteris, įprasminančios nėštumą ir ruošiančios moterį gimdymui. Tai gal būti „Baby shower“ ar lyties atskleidimo vakarėlis draugams. Tai progos burti aplink save ratą žmonių, kurių nebūtų gėda paprašyti pakeist vaikui sauskelnes ar išvirti jums sriubos po gimdymo. Ieškokite bendraminčių ar naujų draugių, su kuriomis norėtųsi leisti laiką kartu, sutaptų požiūriai į vaikų auginimą.
Susiraskite savo dulą. Ji gali būti ištikimiausia gimdyvės draugė ir padėti pasiruošti gimdymui taip, kaip jums norisi, ir tiek, kiek norisi. Ji gali papasakoti apie daugybę malonumų, kuriais gali pasilepinti besilaukianti moteris, suteikti žinių, emocinio palaikymo, praktinių įgūdžių. Iš asmeninės patirties kalbant, smagiausia, kai poros nori ruoštis visapusiškai, – tiek teoriškai, tiek praktiškai. Tada ir gimdymo metu lengviausia išpildyti gimstančios šeimos lūkesčius. Kai užsimezga ryšys su moterimi, jos partneriu, kai apkalbėtos ir išbūtos įvairios galimos situacijos, – tai ir pasitenkinimas gimdymu kur kas didesnis.
Susiję straipsniai