Bičių produktai – vertingos gamtos dovanos, kurias labiausiai prisimename prasidėjus virusų sezonui. Nors geriausiai žinome medų, bitės siūlo mums ir kitų imunitetą stiprinančių produktų.
Medus. Laukinių bičių medų kopinėjo ir valgė jau pirmykščiai žmonės. Nuo senų laikų medus liaudies medicinoje vartojamas ir kaip maistas, vaistas ir kosmetikos produktas. Graikai tikėjo, kad medus gali prailginti gyvenimą.
Nors didžiąją medaus dalį sudaro angliavandeniai (gliukozė, fruktozė, sacharozė, maltozė), šiame produkte yra dar virš 300 įvairiausių biologiškai aktyvių medžiagų, – mineralinių (geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio); vitaminų (vitamino C, tiamino, riboflavino, niacino, pantoteno rūgšties); hormonų, fermentų, fitoncidų, baktericidinių bei eterinių medžiagų.
Dėl turtingos ir unikalios sudėties, medus turi ir aktyvinančių imunitetą savybių.
Medaus spalva ir skonis priklauso nuo augalų, iš kurių buvo surinktas nektaras, nuo metų laiko, nuo regiono, kuriame renkamas. Pavyzdžiui, lietuviškas viržių ar liepų medus gali būti visiškai kitokio skonio, kvapo ir spalvos nei itališkas, kaukazietiškas ar kanadietiškas.
Kuo tamsesnis medus, tuo daugiau mineralinių medžiagų jame yra: tamsiame meduje yra 14 kartų daugiau mangano, 4 kartus daugiau geležies, 2 kartus daugiau vario nei šviesiame meduje.
Bičių pikis (propolis). Dar daugiau už medų gydomųjų savybių turi bičių produktas pikis. Kas tai? Augalai gamina bioaktyvias dervas, kurios apsaugo nuo kenkėjų ir neleidžia išdžiūti. Bitės dervas surenka ir perdirba virškinamajame trakte kartu su įvairiais fermentais, žiedadulkėmis ir vašku. Taip bitės pasigamina pikį (propolį), kuris apsaugo avilį nuo virusų ir bakterijų. Jos propoliu, kaip glaistu, užglaisto avilio plyšius, taip saugosi nuo šalčio, drėgmės ir užkrato.
Propolio sudėtyje yra daugiau nei 250 cheminių junginių: flavanoidai, aminorūgštys, vitaminai, mineralinės medžiagos, eteriniai aliejai. Dėl savo antibakterinių, antivirusinių ir antioksidacinių savybių propolis laikomas viena iš stipriausių ir efektyviausių priemonių nuo peršalimo ligų. Naudojant propolį kartu su vitaminu C, nauda dvigubėja, nes šis derinys ne tik stiprina imunitetą, bet gali įveikti įvairias bakterijas ir virusus. Propolį patariama pradėti vartoti vos ligai prasidėjus, nes jo sudėtinės dalys dezinfekuoja, drėkina ir apsaugo gleivinę, todėl gali numalšinti pirmuosius peršalimo ligų požymius – gerklės peršėjimą, skausmą ryjant, užsikimšusią nosį.
Bitininkai, vaistininkai, gydytojai, natūraliosios medicinos ar sveikos gyvensenos šalininkai – visi patvirtina akivaizdžią šio preparato naudą dėl daugelio gydomųjų savybių. Propolį patariama vartoti tiems, kuriems reikia pastiprinimo imunitetui ar pagalbos kvėpavimo takams, gerklei.
Vaistinėse rasite propolio preparatų su vitaminu C ir augalų ekstraktais – imbiero, aviečių, erškėtuogių ar mentolio.
Žiedadulkės. Žiedadulkes bitės surenka skrajodamos nuo vieno augalo prie kito ir rinkdamos nektarą. Mažos dalelytės prikimba prie plaukuoto bitės kūnelio ir ant bitės kojų formuojasi maži žiedadulkių rutuliukai. Dalį žiedadulkių bitė palieka augaluose ir juos apdulkina, o dalį parsineša į avilį. Tam, kad surinktų žiedadulkes, bitininkai naudoja specialias groteles prie avilio landos. Per jas eidama bitė „nusišukuoja“ dalį žiedadulkių kamuolėlių į specialią rinkimo talpą.
Žiedadulkės turi savyje tai, ko reikia užsimegzti gyvybei, yra labai maistingos bei turi švariausių vitaminų ir mikroelementų. Taigi žiedadulkės gali padėti papildyti organizmo atsargas, ypač šaltuoju laikotarpiu. Vaikams galima duoti žiedadulkių – per dieną tiek gramų, kiek vaikui metų.
Bičių duona. Bitės žiedadulkes ne šiaip sau neša į avilį. Jos jas naudoja maistui – suslegia korio akutėse, užpila medumi ir uždengia vašku, taip pasigamina vadinamąją bičių duoną. Beje, jos skonis dėl fermentacijos tikrai primena duonos! Paprasčiau, bičių duona yra tiesiog konservuotos žiedadulkės.
Iškulta iš korių bičių duonelė džiovinama. Lėtai išdžiovinta duonelė pakankamai minkšta, kvapni ir lengvai sukramtoma. Suaugusiesiems galima valgyti po arbatinį šaukštelį per dieną, o vaikams – tiek grūdelių per dieną, kiek jiems metų.
Bičių pienelis. Dar vienas bičių produktas, vertinamas nuo senovės, deja, Lietuvoje jis nėra populiarus.
Tai bičių darbininkių (Apis mellifera) žandų ir ryklės liaukų sekretas hipofarinas, kuriuo tris pirmąsias paras maitinamos bičių darbininkių ir tranų lervutės, kad nesirgtų, o jų imuninė sistema būtų apsaugota.
Bičių pienelis – labai koncentruotas produktas, turintis galybę naudingų medžiagų: hormonų, vitaminų (B grupės, A, D, PP, E), net 14–15 mikroelementų, baltymų, riebalų, sacharozės ir 22 aminorūgštis, kurios reikalingos organizmui normaliai augti. Šis produktas ypač gerai virškinamas, žmogaus organizmas geba įsisavinti net apie 80 proc. visų bičių pienelyje esančių medžiagų.
Iš vieno avilio, vienos bičių šeimos per 15 dienų galima surinkti tik 60 gramų šio produkto, todėl jį gamina tik bitynai, turintys laboratoriją ir aukštos kvalifikacijos specialistus.
Manoma, kad bičių pienelis prisideda prie augimo bei atsikūrimo procesų organizme. Bičių pienelis stimuliuoja imunitetą, turi antiuždegiminį poveikį, mažina skausmą, lėtina senėjimo procesus. Jis patariamas norint pagerinti apetitą, medžiagų apykaitą, atmintį, lytinį pajėgumą, protinę būklę. Bičių pienelis turi įtaką žmogaus nuotaikai ir net gali padėti nuo depresijos.
Susiję straipsniai